Po do zdaj najuspešnejši sezoni 2021/22, ko je najtrofejnejši slovenski klub prišel do četrtfinala Evropskega pokala, polfinala Lige ABA in razprodal Stožice, je vodstvo Evrolige po izključitvi ruskih klubov zaradi vojne v Ukrajini mesto med elito ponudilo Cedeviti Olimpiji. Ljubljanski kolektiv je bil med kandidati uvrščen višje od Partizana, a ker mu ni uspelo zagotoviti zadostnih sredstev, je povabilo romalo na naslov beograjskega velikana. "Ko je Cedevita prišla v Ljubljano, smo s predsednikom rekli, da je cilj Evroliga. Tudi moji osebni razlogi za prihod so bili igranje v Evroligi. Na žalost se je situacija v košarki in v športu nasploh v Evropi spremenila. Finančna moč nekaterih klubov, s katerimi se borimo, je močno narasla. Morali smo spremeniti cilje. Želja ne more biti, da v dveh ali treh letih pridemo v Evroligo. Ni realne osnove za to. Teoretično se sicer lahko zgodi, če osvojimo Evropski pokal. Pred tremi leti smo imeli možnost, toda proračun in obveznosti niso bile v naši moči. Ta cilj se je moral spremeniti. Meni je zelo žal, ampak trenutno to ni realen cilj," je dejal direktor kluba Davor Užbinec.
Mitrović, Lemar in Stipanović že na naslednji tekmi s Hamburgom
Dolga leta je tesen sodelavec glavnega mecena kluba Emila Tedeschija. Tako tudi od združitve klubov sedi na direktorskem stolčku, so pa z novo sezono nastale spremembe na položaju športnega direktorja. Po Saniju Bečiroviću in Vladu Ilievskemu, ki je na tem mestu deloval le eno sezono, je položaj zasedel Chechu Mulero. "Trener ima zdravstvene težave in situacija brez njega je težka. Đorđe Adžić je z ostalimi pomočniki opravil dobro delo, toda Zvezdan Mitrović je za nas zelo pomemben. Težava je tudi odsotnost Bryntona Lemarja. Nadejam se, da se bosta oba vrnila na naslednji tekmi. V Evropskem pokalu je za zdaj sezona s štirimi zmagami dobra. Nismo pa na pravi poti v Ligi ABA. Rezultat ni takšen, kakršnega bi si želeli ali pričakovali. Moramo narediti vse, da bomo boljši. Ekipa se je sicer dobro povezala, toda lahko bi se še bolje. Pred sezono smo videli drugačno energijo, kot je bila na zadnjih tekmah. Spet jo moramo najti. Moramo trdo trenirati in dvigniti raven igre," je prva dva meseca sezone ocenil Španec, ki je vrsto let deloval v Valencii.
V Evropskem pokalu so zmaji po osmih krogih pri polovičnem uspehu, toda v zadnjem obdobju so se znašli v rezultatski krizi. Serijo porazov, našteli so jih šest v nizu, so v soboto sicer prekinili proti Megi, kar je bila šele njihova tretja zmaga na devetih tekmah Lige ABA, kar je kljub zaostreni konkurenci bistveno manj od pričakovanj in tudi zmožnosti tako finančnih kot kadrovskih zasedb iz zmajevega gnezda. Čeprav je glavni trener Zvezdan Mitrović večkrat poudaril, da bi si želel še kakšno okrepitev, na seznamu želja je bil tudi stalni slovenski reprezentant, sprememb ni bilo in je očitno naletel na gluha ušesa vodstva, ki ni reagiralo po poškodbi enega izmed nosilcev igre in najnevarnejšega strelca z razdalje Bryntona Lemarja, po treh tednih pa je pripeljalo zamenjavo za Dereka Ogbeideja. V Stožice se je vrnil 37-letni Andrija Stipanović.
Užbinec zavrača očitke tribune o neambicioznosti
"Zdaj je trenutek, da začnemo s trenerjem, Lemarjem in novo okrepitvijo znova graditi. Vsak športni direktor po poškodbi igralca gleda na trg in preučuje situacijo. Zdaj imamo takšno postavo in z njo želimo nadaljevati. Upamo, da res ne bo več poškodb. Ko pride do njih, morajo ostali igralci priti v ospredje in rasti med sezono. Najlažje je iti na trg in podpisati novega igralca, ko se pojavi težava. Toda to ni najboljša stvar za ekipo. Vsi moramo rasti in narediti korak naprej, ko se pojavijo težave," je nadaljeval Mulero, Užbinec pa je na očitke o pomanjkanju ambicij v takšnem položaju pristavil: "Skušamo biti finančno stabilni in trošiti toliko, kot imamo. Ne želimo iti v minuse. Ko smo se združili, smo nasledili nekaj dolgov. Tudi vmes so nastale določene obveznosti, kot na primer iz naslova prekinjenih pogodb. Skušamo trošiti v skladu s proračunom in tako tudi izbiramo igralce. Ne želimo iti v minus, ki ga potem ne bi mogli pokriti."
Na zadnji tekmi z Mego sta se na tivolskih tribunah pojavila dva transparenta, ki sta bila namenjena vodstvu kluba, a sta bila zelo hitro odstranjena: "Po eni strani me veseli, da ljudem ni vseeno, kaj se dogaja v klubu. Po drugi mi je žal, da ti ljudje s transparentom niso prišli v klub in se pogovorili z nami, da vidimo njihovo mišljenje. Odprti smo za pogovore in od tega nikoli ne bežimo. Ne morem se strinjati, da uprava nima ambicij. To ni res. Tedeschi, naš predsednik, zdaj že šesto leto vlaga veliko denarja, ker je ambiciozen in želi nekaj narediti. Člani uprave, ki so pomembni slovenski poslovneži, imajo svoje okvirje. Imajo definirane proračune in ve se, do kam lahko grejo. Rad bi se pogovoril s temi ljudmi, saj me zanimajo razlogi za njihovo nezadovoljstvo. Seveda smo vsi nezadovoljni z rezultatom v Ligi ABA. Treba je pa biti realen, kam trenutno Cedevita Olimpija sodi. Kako smo konkurenčni in kaj lahko dosežemo. Bojim se, da nekateri ljudje razmišljajo na povsem drugačen način. Rad bi jim pojasnil, hkrati pa tudi slišal njihovo mnenje in vprašanja, ki jih imajo."
Pogovori s Pianiganijem zašli v slepo ulico
Priznal je, da bi si želel še večji vložek pokroviteljev, a hkrati dodal, da so zadovoljni z vsemi, ki jih imajo: "Slovensko tržišče je, kakršno je. Iščemo in se pogovarjamo s podjetji iz tujine, ki bi se vključila v ta projekt. Da bi se pojavil še en velik pokrovitelj, kot je Atlantic Grupa, da bi lahko naredili korak naprej. Je pa to vsakoleten boj. Veseli nas vsak nov manjši pokrovitelj." Klub bo organiziral tudi druženja, t. i. poslovni klub Cedevite Olimpije, na katerem se bodo pogovarjali o investiranju v šport, ko bodo lahko morebitnim vlagateljem pojasnili, zakaj se denarni vložek v šport izplača. Zdaj daleč največji delež proračuna prispeva torej podjetje, ki ga vodi Tedeschi, košarkarski zanesenjak, ki pa vse redkeje prihaja v Stožice: "Na žalost ni prisoten, saj ima določene zasebne izzive, ki mu preprečujejo, da bi bil pogosteje tu. Sicer je vsak dan v stiku z nami. Vse ga zanima. Boli ga, ko izgubljamo. Tako kot so težava odsotnost trenerja in poškodbe igralcev, je tudi to, da ni več časa z nami. Ko je tu, je moč kluba večja. Ne vpliva le na igralce, ampak tudi na pokrovitelje in daje večjo moč vsem nam. Tudi to je izziv zadnji dve leti, je pa Tedeschi še vedno motiviran in se jezi, ko nekaj ne gre, kot bi moralo."
Še vedno je veliko breme proračuna pogodba s Simonejem Pianigianijem, ki je pred lansko sezono podpisal za tri leta, vrednost pa je znašala kar milijon evrov. Približno enak leten zaslužek, kot je bil dogovorjen s Pianigianijem, dobi najboljši posameznik Cedevite Olimpije, ki pa z italijanskim trenerjem, potem ko je ob koncu lanskega leta zapustil Ljubljano, še ni našla dogovora: "Nismo se do konca dogovorili. En del smo, en pa še ostaja odprt. Pogovori so se znašli v slepi ulici. Videli bomo čez čas, kako se bo izšlo. Mislili in pričakovali smo, da bo našel klub v tej sezoni, a se to ni zgodilo. Tako se nismo dogovorili, kot smo načrtovali." Pianigiani je bil ob prihodu v Stožice tudi pobudnik, da klub prečrta tri izkušene domače košarkarje. Edo Murić se je poškodoval, tako da je ostal, Zorana Dragića so nekaj časa plačevali, a ni igral, toda po zamenjavi trenerja se je pridružil ekipi, Alen Omić, ki je prekinil sodelovanje, pa se je med sezono vrnil, ko je po odhodu Karla Matkovića nastala vrzel pod obročema.
Kontinuiteta pri vrhu Lige ABA in (vsaj) drugi del Evropskega pokala
Ko je Tedeschi nazadnje pred skoraj tremi leti na neformalnem druženju govoril s sedmo silo (potem je nastopil še na novinarski konferenci ob predstavitvi Pianigianija), je ponosno razlagal, da je velik dosežek, da se uveljavljeni domači košarkarji vračajo med zmaje. Letos so v klubu sprejeli drugačno vizijo, kar je pojasnil Mulero: "Poleti smo sprejeli odločitev, da zgradimo ekipo, kakršno smo. Nekoliko smo spremenili kader. Ti trije izkušeni igralci so košarkarji visoke ravni in kakovostni posamezniki, ampak mi smo pripeljali mlajše. Edo in Zoran dobro igrata v španski ligi. Tudi Luki Ščuki gre dobro v Nemčiji. Tu smo, da sprejemamo odločitve in stojimo za njimi. Žiga Daneu je prišel v reprezentanco. Tudi Bine Prepelič in Rok Radović. Aleksej Nikolić igra dobro. Le Gregorja Glasa ni v reprezentanci. Bomo videli, kako bo v prihodnosti, toda vse odločitve smo poleti sprejeli skupaj."
S Pianigianijem so po lanskih besedah vodstva začeli triletni projekt, toda načrti so se po neprepričljivih predstavah in skromnih rezultatih, ko so v Evropi podrli vse negativne klubske rekorde, hitro razblinili. Tudi pod Mitrovićem, ko se je zavel nov pozitiven veter in so bili prijemi črnogorskega strokovnjaka že vidni, ne gre po načrtih, ko je razlog tudi v zdravstvenih težavah trenerja. Klub vseeno ohranja razmeroma visoke cilje, o katerih je spregovoril Užbinec: "Želja je kontinuiteta pri vrhu Lige ABA in minimalno boj za drugi del Evropskega pokala. To so realni cilji glede na proračun in zmožnosti, ki jih imamo trenutno. V kakšnem letu želimo te cilje seveda še dvigniti. Bistveno lažje je sicer narediti rezultat v Evropskem pokalu kot v Ligi ABA, kjer sta Partizan in Zvezda finančno odskočila, Dubaj ima dvakrat višji proračun, višjega od nas pa ima tudi Budućnost. To sta naša velika tekmeca za polfinale. Želja je, da v naslednjih treh sezonah na primer dvakrat pridemo v Ligi ABA med štiri. V Evropskem pokalu pa mora biti vsakoletna ambicija drugi krog."
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje