Cuban je eden najbolj prepoznavnih in karizmatičnih lastnikov v ameriških profesionalnih športih. 62-letni milijarder, ki sicer prihaja iz Pensilvanije, je pred 20 leti kupil franšizo Dallas Mavericks, ki je v obdobju njegovega vodenja postala ena najbolj cenjenih organizacij Lige NBA. Od poletja 2018 naprej ji je posebna pozornost namenjena tudi v Sloveniji, saj je tedaj na naboru izbrala slovenski košarkarski dragulj, Luko Dončića.
Luka nagrada, precej večja od tveganja
"Navdušeni smo bili nad Luko. Vsak hoče na naboru vedeti, kaj bo storil klub, ki izbira pred tabo. Tako smo vedeli, da Atlanta želi Traeja Younga. Naš cilj je bil, da menjamo z njimi. Čas se tedaj izteka in moraš sprejeti odločitev. Morali smo doseči dogovor z Atlanto, saj če bi oni vzeli Younga, bi potem Memphis izbral Luko in bi mi ostali praznih rok. Klical sem lastnika Atlante. Postavili so svoje pogoje in po kratkem premisleku sem privolil. Seveda je nabor vedno tvegana odločitev, a v primeru Luke smo vedeli, da je nagrada, ki jo z njim dobimo, precej večja od tveganja," je nabor 2018 opisal Cuban, pod čigar vodstvom so Dallas Mavericks postali ena najvrednejših franšiz v Severni Ameriki.
Uspešen poslovnež, s katerim se je pogovarjal nekdanji izvrstni slovenski košarkar, tudi NBA-jevec, Boštjan Nachbar, je zbrane poslušalce iz svoje pisarne, kjer se je za njim bleščal pokal Larryja O'Briena, ki ga je Dallas osvojil leta 2011, pozdravil v slovenščini, na sebi pa je imel Dončićevo majico.
Kmalu je bilo jasno, da je teksaška franšiza s potezo na naboru 2018, ko se je z Atlanto, ki je izbirala tretja, dogovorila, naj vzame Dončića, nato pa sama s petim naborom izbrala Traeja Younga in ga skupaj s poznejšim izborom prvega kroga zamenjala za Luko, zadela v polno. Mladi Ljubljančan je postal novinec leta, hitro eden najbolj popularnih posameznikov v ligi, vse dosežke pa je še nadgradil v lanski sezoni, ko je bil med najučinkovitejšimi igralci, izbran v peterko lige in sezono končal z največjim številom doseženih trojnih dvojčkov.
Dončić ima zelo visok košarkarski IQ
"Mislim, da je Luka že zdaj blizu največjim vseh časov. So ljudje, ki so talentirani, in ljudje, ki imajo določene veščine in znanje, nekateri imajo oboje, nekateri pa poleg tega še trdo delajo. Luka ima vse to. Ko izbereš igralca na naboru, ne veš, kako je mentalno močan. Za Luko vem, da je zelo. Je izjemno osredotočen in želi napredovati. Vsakogar po prvi sezoni vprašam, kaj bo dodal, da bo naslednjo še boljši. Izpostavil je levo roko. Že lani je bil ubijalec, potem pa sem ga znova vprašal, kaj bo izboljšal, pa je odgovoril "met" in znova naredil korak naprej. Postal je boljši, potrpežljivejši in čaka na svoj met. Ni takšen, kot sta bila recimo Larry Bird ali Magic Johnson, ampak je bolj podoben LeBronu Jamesu. Sicer nima takih atletskih sposobnosti, ima pa zelo visok košarkarski IQ. Soigralce želi delati boljše," je navdušeno razlagal prvi mož Mavsov.
Cuban je poudaril, da s pomočjo družbenih omrežij igralci zdaj še hitreje postanejo zvezde in so v bistvu popularnejši posamezniki od ekip, kar velja tudi v Lukovem primeru: "Igralci so postali znamke. Vsi, ki pridejo v ligo, že imajo profile na različnih družbenih omrežjih. Vsi vedo, kdo so. Recimo James, Steph Curry in Dončić imajo ogromno sledilcev. Več kot vsi poslovneži. Mladi se raje poistovetijo z Lukom, kot se z Dallasom. Dallas imajo radi zaradi Luke. Zato vedno podpiram svoje igralce, nosim njihove majice … Trženje je pomembno. Profesionalni šport je uspešen, če nas imajo ljudje radi. Če nas sprejme skupnost, v kateri smo. Dallas ima to. Podpiramo skupnost in ta nas podpira nazaj. Skupaj smo močnejši. Google, Netflix in podobni giganti so lahko najboljši, a ne bodo imeli zaradi tega parade. Ko zmaga športna ekipa, je v mestu parada in vsi proslavljajo. To prinaša le šport, ki je unikaten."
Najprej z Realom, potem še v Slovenijo?
"Na posel se posebej ne osredotočam. Sem najsrečnejši, imam več denarja, kot ga lahko zapravim. Moja želja je, da bi osvojil še kakšen naslov. Vsak dan v pisarni vidim ta pokal in rad bi še kakšnega. Zato želim narediti vse, da bi zmagali. Razmišljam, kaj še lahko dam ekipi, da bi izboljšal možnosti za uspeh. Rad bi uporabil vse znanstvene pristope in tehnološke možnosti, da bi bili boljši. Recimo, zakaj ne bi Luka igral do 45. leta, kot je recimo Dirk Nowitzki do 40.," je dejal Cuban, ki verjame, da lahko Dallas z Dončićem postane šampionska zasedba. Zato bi tudi naredil marsikaj, da bi osrečil Luko.
Kot je razkril, so se pred pandemijo dogovarjali, da bi igrali z madriskim Realom, ob tem pa je dodal, da bi morda zatem lahko Dallas z Dončićem na čelu gostoval tudi v Sloveniji: "Hoteli smo že organizirati tekmo proti Realu, saj vem, da bi Luka to zelo rad. Upam, da nam bo zdaj uspelo. Rekel sem mu, da bomo poskusili igrati tekmo tudi v Sloveniji, kar bo sicer težko, saj ni tako velika, a vendarle. Če bomo igrali nekje, kjer bo želel NBA, bomo lahko potem tudi nekje, kjer bomo mi želeli."
Tudi če je z Marsa, le da zna igrati
Franšiza, ki se je Ligi NBA pridružila leta 1980, je v 20 sezonah pred prihodom Cubana le šestkrat zaigrala v končnici. Takoj ko je vodenje kluba prevzel on, so Mavsi 12-krat zapored prišli v končnico, v zadnjih 20 letih pa skupno 16-krat. Ves ta čas je bil ikona moštva Dirk Nowitzki, ki je tudi blestel leta 2011, ko je Dallas osvojil edini prstan. V Cubanovem obdobju je ob San Antoniu med prvimi veljal kot klub, kjer so vedno priložnost dobili mednarodni igralci. "Ni pomembno, tudi če je nekdo z Marsa, pomembno je, da zna igrati," je v šali dejal Cuban. Odkar je lastnik, je Dallas torej postal v ligi zelo cenjen in velja za odlično organizacijo, ki je vedno znala sestaviti konkurenčna moštva. Tako je tudi vedno razprodana dvorana American Airlines Center, ki pa zdaj zaradi ukrepov za zajezitev širjenja koronavirusa sameva.
"11. marca smo igrali z Denverjem, potem pa je bila sezona odpovedana, kar je bil šok za vse. Lagal bi, če bi rekel, da sem mislil, da bo trajalo toliko časa. Mislil sem, da se bo po približno šestih mesecih situacija umirila, a se ni izšlo. Sezona se je končala v mehurčku, ki je bil uspešen. Tudi v tej sezoni gre dobro, sicer ni popolno, a je težko za vse. V Teksasu je sicer dovoljeno določeno število gledalcev na tekmah, a smo se iz varnostnih razlogov odločili, da jih na naših tekmah ne bo. Za igralce je zelo težko tudi zaradi vseh omejitev na gostovanjih, ko lahko sobe zapuščajo le, ko gredo po hrano. Tako fizično kot mentalno je vse skupaj zelo naporno. Tako je po vsem svetu in upam, da bo cepivo prineslo spremembo," je povedal zgovorni Cuban, ki je ob tem dodal, da je glavni cilj, da poskrbijo za varnost vseh v klubu.
Na vsaki tekmi glasen navijač Dallasa
Kot rečeno, je eden izmed najbolj prepoznavnih lastnikov v NBA-ju, saj ves čas energično ob parketu spremlja tekme, pogosto z ekipo potuje tudi na gostovanja, vedno pa je oblečen v klubske barve: "Od petega leta sem velik košarkarski navdušenec. Pred pandemijo sem igral košarko s prijatelji, kolikor sem jo lahko. Pred vsako domačo tekmo mečem na koš, preden pridejo igralci na ogrevanje. Kakšnega tudi izzovem. To zelo rad počnem. Ljudje vedo, da sem zelo miren, med tekmo pa me prevzame. Padem notri. 22 ur na dan sem miren, dve uri med tekmo Dallasa pa v meni vre."
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje