Luka Dončić in druščina bodo imeli priložnost za
Luka Dončić in druščina bodo imeli priložnost za "popravni izpit" proti Golden Statu že v noči na nedeljo. Foto: Reuters

Luka Dončić je bil s 27 točkami znova prvi strelec Dallasa. Kar 23 jih je dal že v prvem polčasu. Ko se je domači zasedbi v drugem delu v napadu popolnoma ustavilo, se je v sivem povprečju izgubil tudi slovenski superzvezdnik, ki je v statistiko vpisal še po šest skokov in podaj. Izgubil je pet žog, tako kot vsi košarkarji v modri opravi pa je razočaral z defenzivno predstavo, kjer je nekajkrat padel iz igre oziroma zamujal. Dallas je tako neuspešno začel niz sedmih domačih tekem. Z Golden Statom se bo znova pomeril že čez 48 ur.

Mavsi so v sredo z zmago v Atlanti prekinili niz šestih zaporednih porazov, a že 24 ur pozneje razočarali, potem ko so šestič v nizu klonili na domačem parketu, kar je drugi najdaljši niz teksaške franšize, odkar jo od leta 2008 vodi Rick Carlisle. Največja težava gostiteljev je bila izjemno slaba obramba. Bojevniki so zlahka prebijali in izigravali domačo defenzivno postavitev. Brez težav so se sprehajali pod obroč, kjer so dosegali lahke koše in prihajali do odprtih metov. Golden State je tako prekinil serijo štirih zaporednih porazov proti Dallasu.

147 točk je največ, kar jih je v tej sezoni dosegel Golden State, in največ, kar jih je dobil Dallas. Foto: Reuters

Nazadnje je Mavse premagal pred dobrima dvema letoma, ko je tudi zadnjič na medsebojnih obračunih igral Steph Curry. Najboljši strelec z razdalje vseh časov je tedaj blestel s kar 48 točkami, ko je zadel 11 trojk, tokrat pa je prispeval 28 točk. Warriorsi so bili v drugem polčasu tako suvereni, da je lahko 32-letni ostrostrelec presedel zadnjo četrtino. Prav tako je zadnjih 12 minut s klopi spremljal Draymond Green, ki se je izkazal s 15 podajami. Ob tem je pristavil še 11 točk. Neustavljiv je bil Kelly Oubre jr., ki je s 40 točkami postavil osebni rekord. Sedemkrat je bil natančen izza črte.

Steph Curry je prvi košarkar, ki je v tej sezoni zadel sto trojk. Foto: Reuters

Golden State, ki mu po šampionskih sezonah v zadnjem času veliko preglavic povzročajo poškodbe, je v Teksas prišel konkretno oslabljen. Zaigral je z devetimi košarkarji, sedem od teh pa je vpisalo dvomestno število točk. Gostje so igrali brez pravega centra oziroma visokega igralca, saj sta bila njihova najvišja Oubre in Andrew Wiggins, ki merita 201 cm, seveda v športni obutvi. Dallas, pri katerem so bili prvič zdravi vsi košarkarji, tega ni znal izkoristiti ne z igro po globini ne s prevlado v skoku. Boj za odbite žoge so gostje, ki imajo v svoji postavi dva višja od 220 cm, celo izgubili (42:45), Bojevniki pa so v raketi dosegli precej več točk od nasprotnikov (54:36). Drugi polčas so dobili s 73:40.

"Dobili smo težko lekcijo. Dobro smo se držali v prvem polčasu in celo vodili, ker smo bili pri metu. Spustili smo se v strelski obračun z Golden Statom. V tretji četrtini naše obrambe ni bilo. Ves čas smo zamujali. Ni izgovorov, četudi smo igrali tekmo dan pred to. V obrambi moramo biti bistveno boljši," je povedal Carlisle. "Bilo je težko. Želimo biti boljši in bomo boljši od tega, tako da že veselimo naslednje tekme," je dodal Kristaps Porzingis, ki je bil s 25 točkami drugi strelec Dallasa. Latvijec je razkril, da so si v garderobi takoj po tekmi skupaj pogledali posnetek tretje četrtine.

Kelly Oubre jr. je dosegel 40 točk, izza črte pa je metal 7/10. Foto: Reuters

Dončić je silovito začel obračun, ko je v dobrih treh minutah prispeval prvih osem točk Dallasa. Na domače vodstvo so Warriorsi odgovorili z delnim izidom 11:0, zaradi katerega je Carlisle vzel minuto odmora, po kateri je Luka ostal na klopi, Porzingis pa zadel trojko. Golden State je povedel za osem, pri –6 se je Dončić vrnil na parket in 33 sekund pred koncem četrtine s trojko s korakom nazaj izenačil na 34, a je na drugi strani zatem zamudil v obrambi in Kent Bazemore je zadel za gostujoče vodstvo po prvih 12 minutah. Luka je četrtino končal s 13 točkami, še dve več pa je na drugi strani dal Curry.

Drugo četrtino je z zadetima prostima metoma odprl Dončić, ki je zatem dvakrat podal Jalenu Brunsonu, ta pa je z dvema trojkama dokončal serijo 8:0. Medtem ko je bil pri Dallasu razpoložen Brunson, ki je dal 17 od svojih 18 točk v prvem polčasu, pa se je na drugi strani razigral Oubre. V pravi "run and gun" košarki so si Mavsi nekajkrat priborili osem točk naskoka, vendar se je Golden State vsakič hitro vrnil in v zadnji minuti povedel, nato pa je Dončić pri metu za tri pretkano izsilil osebno napako. S trojko iz obrata je odgovoril Curry, a je bil izza črte natančen še Josh Richardson, tako da je Dallas na odmor odšel v vodstvu (76:74). Mavsi so v prvem polčasu zadeli 15 trojk, s čimer so izenačili rekord franšize.

To jim je uspelo v 29 poskusih, do konca srečanja pa so za tri metali še 5/21. Od tega je Porzingis tri zadel v prvih treh minutah drugega dela. Trojka Bojevnikov je bila v drugem polčasu odlična 11/18, skupaj pa 22/43. Čeprav je Latvijec odprl tretjo četrtino s serijo trojk, pa so gostje kmalu prevzeli pobudo. Pomagala ni niti minuta odmora Carlisla. Domača obramba je bila slaba vso tekmo, ko je bila praktično ves čas odprta avtocesta do obroča, ko se je ustavil met, pa je razlika začela naraščati. 16 minut pred koncem je Golden State presegel 100 točk. Dve minuti zatem je bila prednost gostov prvič dvomestna, najvišja v tretji četrtini pa je znašala 15.

Četudi sta Curry in Green počivala, Dallas pa je igral z vsemi nosilci, se je naskok Warriorsov le še povečeval in šest minut pred koncem je obupal tudi Carlisle, ki je iz igre potegnil glavne adute. Tedaj so Mavsi zaostajali že za 27 (103:130). Ob Oubreju in Wigginsu so priložnost dobili Bojevniki, ki sicer nimajo konkretne minutaže. Neobremenjeni so polnili domači koš z vseh položajev, najvišja razlika je bila tik pred koncem 34 točk.

LeBron James je izjemno vodil igro Lakersov, ki so v drugem polčasu navdušili. Foto: Reuters

Lakersi s trojnim dvojčkom Jamesa povozili Denver
V ponovitvi septembrskega finala Zahoda so LA Lakersi v drugem polčasu povozili Denver. Prvaki so zaostajali za 12 točk, nato pa z granitno obrambo popolnoma nadigrali Nuggetse (114:93). LeBron James je bil razred zase na parketu, s 96. trojnim dvojčkom kariere (27 točk, 10 skokov in 10 podaj) je imenitno dirigiral uigranemu orkestru.

V prvem polčasu je Denver zlahka dosegal koše, Jamal Murray in Nikola Jokić sta bila razigrana. Lakersi so odšli na odmor nezadovoljni. Trener Frank Vogel je po zaostanku s 46:58 vseskozi ponavljal, da lahko do preobrata pridejo le z obrambo.

Nuggetsi kar štiri minute in 20 sekund ob koncu tretje četrtine niso dosegli niti točke. Lakersi so ukradli nekaj žog in s protinapadi prišli do delnega izida 15:0.

Čančar igral tri minute v Staples Centru
V zadnji četrtini je Denver deloval kot razbita vojska. Prednost prvakov je le še naraščala, James je delil podaje in zadeval iz vseh položajev. Odkritje sezone Talen Horton - Tucker je 12 od 17 točk prispeval v drugem polčasu. Širina kadra pri Lakersih je neverjetna. Pri izidu 106:89 je imel trener Nuggetsov Michael Malone vsega dovolj in v igro je poslal rezerviste. Vstopil je tudi Vlatko Čančar, ki je bil na parketu dve minuti in 53 sekund, zbral je en skok.

Drugi polčas so Lakersi dobili kar z 68:35, iz igre so metali 70-odstotno.

Tekme 4. februarja:
DALLAS – GOLDEN STATE
116:147 (34:36, 42:38, 20:36, 20:37)
Dončić 27 (5/13 za dve, 3/7 za tri), 6 skokov in 6 podaj v 32 minutah, Porzingis 25, Hardaway Jr. 19, Brunson 18, Richardson 6, Finney-Smith 5, Burke in Marjanović po 4, Cauley-Stein 3, Kleber in Johnson po 2, Powell 1; Oubre Jr. 40 (14/21 iz igre), Curry 28, Wiggins 18, Lee 17, Toscano-Anderson 14, Mulder 12, Green 11 in 15 podaj, Bazemore 5, Wanamaker 2.

ATLANTA – UTAH 91:112
Collins 17, Huerter 16, Snell in Reddish po 12; Clarkson 23, Bogdanović 21, Mithell 18, Gobert (12 skokov) in Conley po 11.

PHILADELPHIA – PORTLAND 105:121
Embiid 37 (14/21 iz igre), Maxey 15, Korkmaz 13, Milton in Harris (11 skokov) po 12; Trent Jr. 24, Anthony 22, Kanter 17 in 18 skokov, Hood 16, Elleby 15, Simons 14.

MEMPHIS – HOUSTON 103:115
Bane 16, Morant 15, Clarke in Jones po 13, Brooks 11; Wall 22, Gordon 20, Tate 19, Woods 17.

LA LAKERS – DENVER 114:93
James 27 (12/19 iz igre), 10 skokov in 10 podaj, Schröder 21, Horton Tucker 17, Harrell in Davis (9 skokov) po 13; Murray 20 (7/17 iz igre), Morris 16, Green 14, Jokić 13 in 10 skokov, Čančar 0 in 1 skok v 3 minutah..