Lakersi so prevladovali predvsem pod obročema. Anthony Davis in soigralci so uprizorili vrnitev sezone in največji preobrat kluba po 6. decembru 2002, ko so prav tako premagali Dallas (105:103), potem ko so zaostajali za 30 točk. Foto: AP

Dallas bo še dolgo obžaloval izgubljeno zmago. Bil je neverjetno razpoložen pri metu za tri točke, saj jih je metal 41-odstotno (20/49), na drugi strani Lakersi le 18-odstotno (6/34). Sredi druge četrtine je bilo že 48:21 in le malokdo je verjel v preobrat. A ta se je zgodil. Najprej so Lakersi do odmora zaostanek znižali na 14 točk, v tretji četrtini je blestel Jarred Vanderbilt s številnimi skoki in pomembnimi točkami, v zadnjem delu pa sta preobrat dokončala Anthony Davis (30 točk) in LeBron James (26).

Dončić je v prvi četrtini dosegel 14 točk. Foto: Reuters

Najboljši strelec pri gostiteljih je bil Luka Dončić (26). Začel je zelo udarno, saj je samo v nekaj minutah zadel tri trojke, prvo četrtino je končal s 14 točkami, v nadaljevanju pa ni bil tako uspešen, saj je v preostalem delu skupaj zbral 12 točk, izgubil pa je šest žog. Kyrie Irving je dodal 21 točk, bil je živahen, a nenatančen pri metu za tri točke (2/10).

Film tekme

Jezerniki v prvem polčasu vodili le enkrat
V prvi postavi Dallasa je začel tudi Justin Holiday. Najboljši igralec Lige NBA Dončić je začel odlično, saj je v prvih treh minutah zadel dve trojki, do vodstva z 9:6 je dosegel sedem točk, dva skoka in podajo za preostali točki (Dwight Powell). Lakersi so sredi četrtine prvič povedli, Anthony Davis je z bližine zadel za 10:9.

Tim Hardaway je bil razpoložen pri metih z razdalje. Foto: Reuters

Dallas v uvodni četrtini zadel sedem trojk
A gostitelji so odgovorili z obrestmi, saj so v slabih dveh minutah zadeli tri zaporedne trojke (Dončić, Irving in Green), s čimer so v hipu povedli z 18:10. Dallas je do konca četrtine zadel kar sedem trojk (Lakersi so zgrešili vseh deset poskusov), kar je bil vzrok, da je razlika po tem delu znašala kar 12 točk (28:16). Dončić je uvodno četrtino končal pri 14 točkah, 6 skokih in 3 podajah.

Po trojki Wooda je bilo že +27
Slovenski as je drugo četrtino kot po tradiciji začel na klopi, a to ni ustavilo domačih pri napadalni igri. Najprej je Irving z bližine zadel dvakrat, nato pa je dve zaporedni trojki potopil še Tim Hardaway in gostitelji so po le dveh minutah in pol vodili že za 20 točk (38:18)! Klop Jezernikov je morala vzeti minuto odmora, ki pa ni pomagala, saj je kmalu trojko zadel še Christian Wood in povišal na novo rekordno razliko +27 (48:21). Razmerje v zadetih trojkah je bilo v tem trenutku 10:0 in sledila je nova minuta odmora. Lakersi so se v nadaljevanju četrtine le pobrali, stekel je met, svoje so dodali v obrambi, kar je pomenilo, da so do polčasa znižali na 61:47. Dončić je v tem delu ostal brez točk, ujel je dve odbiti žogi in podajo (skupaj 14-8-4).

Nalet Jezernikov se je nadaljeval
Gostitelji so drugi polčas začeli v slogu prvega, saj so spet zadeli trojko, tokrat je bil natančen Reggie Bullock. Na drugi strani se je razigral Davis, po dveh zaporednih koših Jarreda Vanderbilta pa je razlika skopnela le še na 11 točk (72:61), kar je Jasona Kidda prisililo v minuto odmora. Ta ni spremenila nadaljevanja, saj je Dallas zapravil dve žogi, Jezerniki pa so po novem košu Vanderbilta, zabijanju LeBrona Jamesa in polaganju Troya Browna znižali na 72:67. Nalet gostov je za hip prekinil Hardaway, ki je s četrto trojko ta večer povišal na 75:67. A to ni ustavilo igralcev v belih dresih, ki so ob koncu zadnje četrtine zmanjšali razliko na 81:78.

Dončić ni mogel skriti razočaranja. Foto: Reuters

Številne napake Dallasa v zadnji četrtini
Zadnja četrtina se je začela s trojko LeBrona Jamesa, ki je izenačil na 81:81. Najboljši strelec v zgodovini tekmovanja pa je bil natančen še v naslednji akciji izpod obroča, s čimer je poskrbel za prvo vodstvo Lakersov po uvodni četrtini (83:81). Do konca tekme sta se ekipi stalno izmenjavali v vodstvu. Tri minute pred koncem je oživel Dončić, ki je zadel trojko za vodstvo s 101:99, a je na drugi strani trojko vrnil Austin Reaves (101:102). Irving je z dvema prostima metoma poskrbel za novo vrsto Dallasa (103:102), a po 19 sekundah so bili po zabijanju Davisa spet v prednosti gostje. Dončić je nato zgrešil trojko, James pa je 1:26 pred koncem povedel Lakerse v vodstvo s 106:103. Irving je dosegel koš, na drugi strani pa je Davis 18 sekund pred koncem povišal na 108:105. Gostitelji so potrebovali trojko, a so izgubili žogo. Davis je dosegel en prosti met. Upanje je Dallasu vsaj za hip vrnil Holiday, ki je s trojko znižal na 109:108, a je dve sekundi pred koncem Schröder s prostima metoma postavil izid tekme. Irving je s sireno zgrešil met s sredine igrišča.

Kidd: Moramo odrasti, mlade ekipe nikoli ne osvajajo naslovov
"Do sredine druge četrtine smo igrali odlično, potem pa smo izgubili ritem. Imamo nekaj novih igralcev in moramo se še uigrati. Potrebujemo nekaj časa, čeprav imamo dva izmed najboljših igralcev v Ligi NBA. Moramo odrasti, mlade ekipe nikoli ne osvajajo naslovov. Lakersi so dokazali, da takih tekem ne dobiva zajec, ampak želva. Počasi so zmanjševali razliko, nas ujeli in prehiteli. Vanderbilt in Davis sta odigrala odlično v končnici," je poudaril trener Dallasa Jason Kidd.

"Prehitro smo se sprostili. Nismo se več držali načrta. Treba bo izboljšati skok. Težave imamo že vso sezono. Neverjetno, kako igra James pri 37 letih," je dodal Dončić.

Ham je imel že ob odmoru dober občutek
"To je bila velika zmaga. Ponosen sem, da smo se tako borili po velikem zaostanku. Vseskozi sem ponavaljal, da se moramo izboljšati v obrambi. Ko smo začeli igrati zelo hitro, niso imeli odgovora. Že ob odmoru sem imel dober občutek, v tretji četrtini pa je nato steklo. Vanderbilt je izjemno pokrival Dončića. Sprejel je izziv proti enemu najboljših igralcev v ligi. Ključna je bila agresivnost v obrambi. Premagali smo jih, čeprav smo zadeli le šest trojk, Dallas pa kar 20," je bil na novinarski konferenci odlično razpoložen trener Lakersov Darvin Ham.

Dallas bo tudi naslednje štiri tekme odigral pred svojimi navijači. V noči s torka na sredo bo gostil Indiano.

Lillard nasul Houstonu 71 točk
Portland je odpravil Houston s 131:114. Damian Lillard je s sanjsko predstavo dosegel kar 71 točk. Že do polčasa je presegel 40 točk, skupaj pa je na koncu zadel kar 13 trojk iz 22 poskusov. Drugič v sezoni je presegel mejo 60 točk, z 71 točkami pa se je v letošnji sezoni izenačil z Donovanom Mitchellom iz Clevelanda.

Soigralci so Lillarda polivali z vodo po predstavi kariere. Foto: Reuters

"Do konca imamo nekaj več kot 20 tekem in moramo jih čim več dobiti. Dlje časa smo že oslabljeni in vem, da moram kljub ekipni igri prevzeti odgovornost in biti agresiven. Ko sem videl, da je žoga na začetku nekajkrat padla skozi obroč, sem želel ostati vroč in nadaljevati v tem ritmu," je dejal osmi igralec v zgodovini Lige NBA z več kot 70 točkami.

Postal je sploh prvi košarkar, ki mu je to uspelo v manj kot 40 minutah. Zadel je 22 od 38 metov iz igre, bil nezgrešljiv s črte prostih metov (14/14), ob tem pa je v statistiko vpisal še po šest skokov in podaj ob le dveh izgubljenih žogah.

Tekme 26. februarja:
DALLAS − LA LAKERS
108:111 (28:16, 33:31, 20:31, 27:33)
Dončić 26 (10/22 iz igre, 4/8 za tri, prosti meti 2/4), 9 skokov in 5 podaj v 36 minutah, Irving 21 (8/22 iz igre, 2/10 za tri) in 11 skokov, Hardaway 17 (4/8 za tri), Wood 14 in 9 skokov, Green 9 (3/5 za tri), Bullock, Powell in Holiday po 6, Morris 3; Davis 30 (12/20 iz igre) in 15 skokov, James 26 (10/23 iz igre, 1/6 za tri), Schröder 16 in 8 podaj, Vanderbilt 15 in 17 skokov, Reaves 9, Beasley 8, Brown 5, Hačimura 2.

MILWAUKEE − PHOENIX 104:101
Holiday 33, Lopez 22 in 12 skokov, Milddleton 11 in 10 skokov; Booker 24, Ayton 22 in 11 skokov, Paul 18.

ATLANTA − BROOKLYN 129:127
Young 34, Murray 28, Bogdanović 22, Collins 12; Johnson 27, Bridges 24, Thomas 22, Dinwiddie 20.

CHICAGO − WASHINGTON 102:82
DeRozan 29, LaVine 27, White 17, Vučević 16 in 13 skokov, Dragić ni igral; Beal 18, Gafford 15 in 11 skokov.

CLEVELAND − TORONTO 118:93
Mitchell 35 (13/21 iz igre, 8/12 za tri), Allen 23 (10/13 iz igre) in 11 skokov, Garland (11 podaj) in Mobley po 18; Siakam 25 (10/24 iz igre, 4/7 za tri), Pöltl 13, Barnes 12.

OKLAHOMA CITY − SACRAMENTO 115:124
Joe 24 (4/8 za tri), Giddey in Dort po 18, Gilgeous-Alexander ni igral; Fox 33 (11/19 iz igre, 3/9 za tri), Murray 20, Lyles 16 (3/5 za tri), Sabonis 14 (6/8 iz igre), 15 skokov in 8 podaj.

GOLDEN STATE − MINNESOTA 109:104
Thompson 32 (12/23 iz igre, 6/14 za tri), DiVincenzo 21 (4/9 za tri), Poole 15 (5/20 iz igre, 1/8 za tri), Curry, D. Green in Wiggins niso igrali; Reid 30 (12/22 iz igre, 4/11 za tri) in 9 skokov, McDaniels, Anderson in Edwards po 12.

PORTLAND − HOUSTON 131:114
Lillard 71 (22/38 iz igre, 13/22 za tri, prosti meti 14/14), 6 skokov in 6 podaj v 39 minutah, Grant 13, Little 11 (3/3 za tri); Sengun (10 skokov) in Tate po 17.

DENVER − LA CLIPPERS * 134:124
Jokić 40 (14/21 iz igre, prosti meti 12/15), 17 skokov in 10 podaj, Porter 29 (12/18 iz igre, 4/8 za tri) in 11 skokov, Murray 21 (4/13 iz igre) in 12 podaj ... Čančar 6 (2/3 iz igre, 1/2 za tri, prosti meti 1/2) in 1 podaja v 17 minutah; Leonard 33 (12/19 iz igre, 3/4 za tri), George 23 (6/13 iz igre, prosti meti 11/11), Westbrook 17 (6/10 iz igre).