Dallas ima zdaj na petem mestu le še poraz več od četrtega Utaha. Foto: Reuters

Tretjič v sezoni so Mavsi premagali Rocketse. Pred dvema dnevoma so nenadejano visoko doma klonili pred New Yorkom, proti zadnji ekipi Zahoda pa so se vrnili v zmagovite tirnice. Dallas je v drugi polovici prve četrtine prevzel pobudo, si na začetku drugega priigral dvomestno razliko, ki je ni več izpustil iz rok. Z 41 zmagami ob 26 porazih bodo pričakali nedeljski dvoboj z Bostonom, ki je v odlični formi. Obračun bo ob 20.30 po slovenskem času. Nato jih v noči na četrtek čaka srečanje z Brooklynom Gorana Dragića.

Prvo ime obračuna tekmecev I-45 (avtocesta Interstate 45, ki povezuje mesti, op. a.) je bil v Toyota Centru Dončić. 23-letni Ljubljančan je statistiko napolnil s 30 točkami (9/19 iz igre), 14 skoki, šestimi podajami in dvema blokadama. 26 točk, s čimer je izenačil osebni rekord, je dodal Dwight Powell, 16 pa Spencer Dinwiddie.

"Zavedali so se, da tekma še ni končala. Prišli so na igrišče, opravili svoje delo in se držali načrta," je bil trener Dallasa Jason Kidd zadovoljen, kako so njegovi varovanci odigrali tretjo četrtino. "Preprosto so bili bolj lačni zmage kot mi. Bili so bolj čvrsti in igrali agresivneje," je dodal Josh Christopher, ki je bil skupaj s Kevinom Porterjem s 17 točkami najuspešnejši pri Houstonu.

Na zadnjih 15 tekmah je Dallas slavil 12-krat. Foto: Reuters

V prvih treh akcijah Dallasa sta uspešno sodelovala Dončić in Powell, ki je po dveh "pick and rollih" lepo zaključil zabijanje z "alley oopom". Luka je prve tri mete iz igre zgrešil, na začetku četrte minute pa se je vpisal med strelce, ko je zadel pod obročem in nato unovčil še dodaten prosti met. Houston je prevzel pobudo in vmes povedel za pet, toda z zaporednima trojkama Reggieja Bullocka in Davisa Bertansa – obakrat je podal Dončić – so Mavsi v deseti minuti povedli. Serijo 12:0 je zaključil slovenski zvezdnik, ki je najprej zadel in izkoristil tudi dodatni prosti met, nato pa bil prek roke KJ Martina natančen še izza črte. V prvi četrtini je devetim točkam dodal sedem skokov in štiri podaje.

Prvo četrtino so gostje dobili z 31:23, po minuti in pol druge pa so po košu Bertansa prvič povedli z dvomestno razliko. Ogromno težav je pod obročem Raketam povzročal Powell, ki je z 22 točkami v prvem polčasu postavil rekord kariere. Po vrnitvi na parket je Dončić kmalu zadel trojko, ko je bil v 22. minuti tretjič natančen za tri, pa je Dallas povišal na 58:39. 24 je bila najvišja razlika v prvem polčasu, ob odmoru pa je Dallas vodil s 67:44. Luka je v prvem delu v statistiko vpisal 17 točk, osem skokov in pet podaj.

Dallas je v drugem delu zlahka nadzoroval visoko prednost. Razigral se je še Dinwiddie. V 30. minuti je s trojko Dončić povišal na 29. V tretji četrtini je 23-letni Ljubljančan dodal osem točk in ujel štiri odbite žoge. Mavsi so še nekajkrat povedli za 29, pred zadnjo četrtino pa so vodili s 96:72. Gostitelji so naredili delni izid 15:2, s katerim so prišli na -14, toda Mavsi so domači nalet pravočasno ustavili in ob visoki razliki je bil dvoboj kmalu odločen. Dončić je ob vrnitvi na parket sedem minut pred koncem takoj zadel trojko za 84:103. Dve minuti pred koncem je odšel na klop, za konec pa je še elegantno zadel iz obrata.

Gregg Popovich je bil v središču pozornosti v San Antoniu. S Spursi je osvojil naslov v letih 1999, 2003, 2005, 2007 in 2014. Foto: Reuters

Popovich s 1336. zmago na vrhu večne lestvice
Prav poseben večer je doživel Gregg Popovich v AT&T Centru. San Antonio je premagal Utah s 104:102, potem ko je zadnjo četrtino dobil s 40:28. 73-letni Popovich se je veselil 1336. zmage v karieri, s tem je prehitel prijatelja Dona Nelsona. Dve sezoni je bil tudi njegov pomočnik pri Golden Statu.

Popovich je vodil 2030. tekmo na klopi San Antonia, kjer je že 26. sezono glavni trener. V nobenem drugem klubu ni deloval kot glavni trener. Po koncu tekme so ga obkrožili vsi njegovi varovanci. Vzdušje v dvorani je bilo imenitno, čeprav so Spursi niso na mestih, ki vodijo v končnico.

"To ni moj rekord. To je dosežek celotnega kluba, vseh igralcev. Veliko ljudi si zasluži pohvale. Košarka je ekipni šport in posameznik ne more veliko narediti," je povedal Popovich, ki je komaj ušel v garderobo Na tekmi je bil tudi David Robinson, ki je blestel v finalu leta 1999, ko so Spursi osvojili prvega izmed petih naslovov prvaka.

LeBron James je prvi igralec v zgodovini Lige NBA, ki je pri 37 letih dvakrat v enem tednu dosegel vsaj 50 točk. Foto: Reuters

James znova uprizoril šov in nasul 50 točk
LA Lakersi so ugnali Washington s 122:109 in se utrdili na devetem mestu, ki omogoča prednost domačega parketa v prvem krogu dodatnih kvalifikacij za končnico. LeBron James je 15. v bogati karieri dosegel vsaj 50 točk. V drugem polčasu je bil neustavljiv, nasul je kar 33 točk.

Ob odmoru so imeli Wizardsi sedem točk naskoka (52:59), potem pa je 37-letni zvezdnik v tretji četrtini s pravo simultanko prispeval 19 točk. Že prejšnjo soboto je s 56 točkami zrežiral zmago Jezernikov nad Golden Statom.

Kentavious Caldwell-Pope in Kyle Kuzma, ki sta igrala pomembno vlogo pri naslovu leta 2020 v mehurčku v Orlandu, sta dobila posebno posvetilo na velikem ekranu v Crypto.com Areni. V Washington sta odšla v menjavi igralcev, Russell Westbrook je prišel v Los Angeles in v letošnji sezoni ni navdušil navijačev. Ta menjava igralcev se generalnemu menedžerju Robu Pelinki zares ni posrečila.

Kuzma je bil najboljši strelec Washingtona s 23 točkami, zelo slab strelski večer je imel Kristaps Porzingis (14 točk; 3/13 iz igre).

Tekme 11. marca:
HOUSTON - DALLAS
100:113 (23:31, 21:36, 29:28, 28:17)
Porter in Christopher po 17, Fernando 16 in 11 skokov, Martin in Green po 11, Nwaba in Matthews po 7, Sengun 6, Gordon 4, Schröder 3, Nix 1; Dončić 30 (9/19 iz igre, 5/11 za tri, 7/10 PM), 14 skokov, 6 podaj in 2 blokadi v 36 minutah, Powell 26 in 12 skokov, Dinwiddie 16, Burke 15, Green 1, Bullock 8, Bertans 6, Brown 2.

ORLANDO - MINNESOTA 118:110
Bamba 27 in 12 skokov, Carter 20 in 10 skokov, M. Wagner 18, Anthony 15, Fultz 14; Edwards 25, Towns 21 in 13 skokov, Russell 13, McDaniels in Nowell po 12.

ATLANTA - LA CLIPPERS 112:106
Young 27 in 11 podaj, Heurter 16, Capela 14 in 11 skokov, Gallinari 13, Hunter 12, Bogdanović 11; Zubac (12 skokov) in Jackson po 14, Kennard 15, Batum in Morris po 13.

BOSTON - DETROIT 114:103
Tatum 31 (13/27 iz igre), Brown 22, Smart 20, Williams 12, White 11; Cunningham 27, Bagley (11 skokov) in Grant po 20.

MIAMI - CLEVELAND 117:105
Adebayo 30 (11/16 iz igre) in 17 skokov, Butler 24, Herro 22, Strus 17; Garland 24 in 10 podaj, Mobley 19 in 12 skokov, Markkanen 15, Love 11.

MEMPHIS - NEW YORK 118:114
Morant 37 (14/33 iz igre), Jackson in Williams po 13, Bane 12, Jones 11, Clarke 10; Randle 36 (11/27 iz igre) in 12 skokov, Barrett 23, Burks 18, Fournier 12, Quickley 11, Robinson 10 in 16 skokov.

NEW ORLEANS - CHARLOTTE 120:142
Murphy 32 (12/20 iz igre), Graham 19, Hernangomez 15, Marshall 14, Hayes 13, Jones 12, Valančiunas 10; Bridges 26, Rozier 25, Ball 17, Harrell 16, Martin 15, Thomas 14.

SAN ANTONIO - UTAH 104:102
Murray 27, Pöltl (11 skokov) in Collins po 15, Johnson 13 in 10 skokov, Richardson in Walker po 11; Mitchell 24, Clarkson 17, Gobert (16 skokov) in Whiteside (10 skokov) po 13.

PHOENIX - TORONTO 112:117
Payne 24, Booker 22, Bridges 18, Ayton 16, Crowder 13; Trent 40 (13/21 iz igre), Siakam 25 in 10 podaj, Barnes 15, VanVleet 12, Achiuwa 11.