Luka Dončić in LeBron James sta bila znova v glavnih vlogah v Crypto.com Areni. V zadnjih sedmih minutah je Ljubljančan zasenčil največjega zvezdnika lige v zadnjem desetletju. Foto: Reuters

Mavericksi so sijajno končali serijo petih gostovanj, izgubili so le po napeti končnici v Salt Lake Cityju. 23-letni Dončić je v zadnjih sedmih minutah zbral 7 točk in dve podaji in prevesil tehtnico na stran Dallasa. Met mu sicer ni stekel (9/21 iz igre, 0/5 za tri). Precej bolj natančen je bil Jalen Brunson, ki je zadel štiri trojke. Met izza črte ni bil odlika izbrancev Jasona Kidda, zadeli so le 10 trojk iz 35 poskusov, a so dobili skok s 45:37.

Dončić v končnici zasenčil tudi Jamesa

Lakersi so v nedeljo doživeli pravi polom v Crypto.com Areni, ko so izgubili proti New Orleansu s 95:123. Delovali so kot razbita vojska, izgubili so kar 23 žog. Navijači so imeli dovolj slabih predstav. Z glasnimi žvižgi so zasuli Jezernike, nekateri so odšli domov že v tretji četrtini.

Lakersi od -21 do +6, v končnici pa jih je zmanjkalo
Tudi tokrat so bili nemočni v prvem polčasu, obramba je bila katastrofalna in v sredi druge četrtine so Mavericksi povedli že za 21 točk (38:59). Navijači so le zmajevali z glavami, ko je Russell Westbrook zgrešil trojko (5/17 iz igre, 0/4 za tri). Trener Frank Vogel je vseskozi zahteval, da se izboljša igra v obrambi in v tretji četrtini so Lakersi zaigrali odlično. Dallas je zmogel le 14 točk. Še sedem minut ped koncem so gostitelji vodili s 100:94, nato pa so Mavericksi končali tekmo z delnim izidom 15:4.

Lakersi so izgubili deset od zadnjih 13 tekem in so na 9. mestu Zahoda. New Orleans in Portland ne zaostajata veliko.

Zabijanje Dončića z eno roko prek Howarda
V prvi četrtini je Dončić s številnimi prodori povzročal velike težave gostiteljem, v uvodnih 10 minutah je dosegel že 12 točk. Najbolj je navdušil z zabijanjem z eno roko, ko je preskočil centra Dwighta Howarda po zgrešeni trojki Spencerja Dinwiddieja. Lakersi v zadnjih treh minutah in pol uvodne četrtine niso dosegli niti točke. Mavericksi so z osmimi zaporednimi točkami prevzeli vodstvo (25:30).

Russell Westbrook je znova razjezil navijače Lakersov. Igralci Dallasa so mu puščali odprte mete za tri točke. Nekajkrat se je raje odločil za prodor, štirikrat pa je poskusil, a niti enkrat ni bil natančen. Zadnji dan prestopnega roka ga je generalni menedžer Rob Pelinkha skušal poslati v Houston za Johna Walla (zadnjič je igral aprila lani), a Rocketsi so želeli še dodaten pvi izbor na naboru in posel je padel v vodo. Foto: AP

Razglašeni Lakersi do odmora prejeli 71 točk
Ko je Dončić na začetku druge četrtine sedel na klopi, so njegovi soigralci še precej povišali prednost. Brunson je zadel dve trojki in ob vrnitvi Ljubljančana so Lakersi zaostajali že s 36:51. Štiri minute pred odmorom je Dončić poskrbel za najvišjo prednost Dallasa na srečanju (38:59). Jezerniki so bili zelo nervozni, ves čas so se jezili na sodnike. Kent Bazemore, Westbrook in trener Vogel so prejeli tehnične napake. Malik Monk je s trojko tik pred piskom sirene znižal na 56:71 ob odmoru.

Jezerniki le stisnili v obrambi in poskrbeli za preobrat
Drugi polčas so Lakersi začeli udarno na obeh straneh parketa. Stanley Johnson je zadel dve trojki in z delnim izidom 13:1 so gostitelji Lige NBA hitro znižali na 69:72. Mavericksi niso več stavili na prodore in hitro kroženje žoge, preveč so poskušali z meti za tri točke, ki pa niso bili natančni. James je ujel ritem v napadu, z dvema trojkama z desetih metrov je dvignil navijače na noge. Lakersi so tretjo četrtino dobili z 31:14 in prevzeli vodstvo po 36 minutah (87:85).

Dončić v zadnjih sedmih minutah stopil na veliko sceno
Sedem minut pred koncem je Westbrook s polaganjem povišal na 100:94. V ključnih trenutkih je odgovornost prevzel Dončić, ki je zrežiral delni izid 11:0. Anthonyju in Jamesu ga ni uspelo ustaviti, zlahka je ušel v raketo in zaključil akcijo ali pa našel prostega soigralca. Tri minute pred koncem je povišal prednost Dallasa na 102:107, Lakersi pa so do konca dosegli le še dve točki.

Kidd ob odmoru opozarjal na vrnitev Lakersov
"Ob odmoru sem v garderobi povedal, da se bodo Lakersi vrnili, LeBron se ne bo kar tako predal. V tretji četrtini je imel svoj šov. Ključno je, da nismo izgubili zbranosti. V zadnji četrtini smo jim dopustili le 17 točk, to je bilo ključno. Vrnili smo se proti Golden Statu in tokrat nam je znova uspelo," je bil ponosen trener Kidd.

"Ko nam ni šlo, smo stopili skupaj in izpolnili svoj načrt. V končnici smo odigrali odlično," je dodal Dončić.

Vogel: Ne vem, ali je sploh mogoče bolje ustaviti Dončića
"Ne vem, ali je sploh mogoče bolje ustaviti Dončića. Moji izbranci so se zares borili. V zadnjih minutah se je razigral. Znova smo bili prekratki in to nas boli. Pošteno smo garali za zmago in razočaranje je veliko," je povedal trener Vogel, ki je oktobra 2020 popeljal Lakerse do 17. naslova prvaka.

"Dokler me ne pokopljejo, mi odsekajo glave, verjamem v preboj v končnico. Moramo igrati precej bolje, če želimo zmagovati v tej ligi. Vsekakor imamo še vedno možnosti tudi v tej sezoni," je prepričan 37-letni James, ki zelo pogreša poškodovanega Anthonyja Davisa.

Oslabljeni Brooklyn tokrat precej bližje zmage
V ponedeljek je Brooklyn izgubil proti Torontu s 97:133. Ekipi sta se še enkrat pomerili v Torontu. Tokrat je bilo precej bolj napeto. Raptorsi so pošteno garali za zmago s 109:108.

Goran Dragić je 7 od 10 točk dosegel v drugi četrtini. Foto: Reuters

Kyrie Irving, Ben Simmons, Joe Harris in Andre Drummond so manjkali pri Netsih. Trener Steve Nash je v samoizolaciji, zato je ekipo drugi večer zapored vodil pomočnik Jacque Vaughn.

Seth Curry je izenačil na 103:103 s trojko 50 sekund pred koncem. Gary Trent je v zadnje pol minute zadel vseh šest prostih metov. James Johnson je s trojko ob pisku sirene znižal, a to ni bilo dovolj.

Žvižgi Dragiću ob vrnitvi v Toronto
Trent je bil najboljši strelec tekme s 24 točkami, Scottie Barnes je zbral 18 točk in 10 skokov. James Johnson je prispeval 19 točk za Netse,

Goran Dragić je bil na parketu 15 minut, zbral je 10 točk, 2 skoka in 2 podaji. Ko je vstopil v drugi četrtini, so mu navijači Toronta namenili žvižge. Vsakič, ko je imel žogo, so nadaljevali z žvižgi. Še nekdanji soigralec Pascal Siakam je bil presenečen. Dragić je sredi novembra zapustil Raptorse zaradi osebnih razlogov.

Bojevniki nemočni v Minnesoti
Minnesota je odpravila Golden State s 129:114. Karl-Anthony Towns je bil neustavljiv z 39 točkami in 9 skoki. D'Angelo Russell je dodal 22 točk, Malik Beasley pa je zadel šest trojk.

Karl-Anthony Towns je nasul Bojevnikom 39 točk. Foto: Reuters

Stephen Curry je zadel le pet metov izza črte iz 16 poskusov, zbral je 34 točk. Bojevniki so bili precej oslabljeni, manjkali so Klay Thompson, Draymond Green, James Wiseman in Andre Iguodala.

Ekipi bi se lahko srečali v prvem krogu končnice, saj je Golden State drugi na Zahodu, Volkovi pa so na sedmem mestu.

Atlanta zapravila 17 točk prednosti v Bostonu
Atlanta si je v Bostonu sredi druge četrtine nabrala 17 točk naskoka (37:54). Na začetku drugega polčasa so Celticsi z delnim izidom 14:0 izenačili na 65:65. Tretjo četrtino so dobili z 31:13 in se na krilih Jaysona Tatuma (33 točk, 8 skokov in 7 podaj) tudi veselili zmage s 107:98.

Tekme 1. marca:
LA LAKERS – DALLAS
104:109 (25:30, 31:41, 31:14, 17:24)
James 26 (10/18 iz igre, 3/7 za tri) in 12 skokov, Anthony 20 (3/6 za tri), Monk 17, Westbrook 12 (5/17 iz igre, 0/4 za tri), Johnson 11 (3/4 za tri), Horton Tucker 8, Bazemore 6, Reaves in Howard po 2; Dončić 25 (9/21 iz igre, 0/5 za tri, prosti meti 7/11), 8 skokov in 5 podaj v 38 minutah, Brunson 22 (4/6 za tri), Finney Smith 16 in 9 skokov, Dinwiddie 14, Powell 13 (4/4 iz igre), Bullock 7, Kleber in Green po 6.

TORONTO – BROOKLYN 109:108
Trent 24 (3/9 za tri), Barnes (10 skokov) in Siakam po 18, Flynn 15; Johnson 19 (3/5 za tri), Se. Curry 18, Aldridge 16, Thomas 11, Dragić 10 (4/8 iz igre, 0/1 za tri, prosti meti 2/5), 2 skoka in 2 podaji v 15 minutah.

WASHINGTON – DETROIT 116:113
Kuzma 21 (7/15 iz igre) in 9 skokov, Bryant 16, Caldwell Pope 15 (3/4 za tri); Grant 26 (3/5 za tri), Cunningham 20 (9/18 iz igre), Bey 19.

BOSTON – ATLANTA 107:98
Tatum 33 (12/25 iz igre), 8 skokov in 7 podaj, G. Williams in White po 18, Smart 16; Young 31 (12/25 iz igre), Bogdanović 25 (10/16 iz igre), Gallinari 12.

HOUSTON – LA CLIPPERS 100:113
Green 20 (9/21 iz igre), Wood 17 in 8 skokov, Sengun 13; Zubac 22 (8/12 iz igre) in 12 skokov, Morris 18 (4/6 za tri), Jackson 17 (3/5 za tri).

MINNESOTA – GOLDEN STATE 129:114
Towns 39 (14/22 iz igre, 3/6 za tri) in 9 skokov, Russell 22, Beasley 20 (6/9 za tri); Curry 34 (10/24 iz igre, 5/16 za tri), Lee 15, Payton 14, Kuminga 13.