Dončić je najboljši strelec Lige NBA s povprečjem 33,1 točke na tekmo. V četrtek se bo srečal z Joelom Embiidom, ki je tik za njim na lestvici strelcev. Foto: Reuters

Dončić in Irving sta se veselila le ene skupne zmage na parketu, prejšnji teden so Mavericksi nadigrali odpisano ekipo San Antonia. Po grenkem porazu proti LA Lakersom v nedeljo, ko so zapravili 27 točk naskoka, so znova zelo slabo igrali v obrambi.

"Mislim, da bi morali govoriti o celotni ekipi, saj igramo kot ekipa. Dobimo kot ekipa in izgubimo kot ekipa. Ne gre le za dva igralca," je poudaril Dončić.

Ljubljančana so gostje zelo dobro pokrili v zadnjih dveh minutah. Irving, Maxi Kleber, Reggie Bullock in Tim Hardaway pa niso zadeli metov izza črte. Irving (16 točk, 7/18 iz igre, 0/4 za tri) se je v zadnji akciji srečanja odločil za met s težkega položaja, čeprav je pred tem zgrešil vse mete za tri točke. T. J. McConnell ga je zelo dobro pokril.

Prvič po 12. decembru je zaigral Kleber, ki je zbral 12 točk. Nemec je sredi prve četrtine navdušil navijače, ko je uspešno zaključil akcijo s prodorom in zabijanjem z desno roko.

Navijač v American Airlines Centru se je potrudil in narisal plakat, kjer je Dončiću voščil tudi v slovenskem jeziku. Foto: Reuters

Carlisle se je veselil sladke zmage
Indiana je izgubila 16 od 18 tekem pred tekmo vseh zvezd. Zelo se je poznalo, da je bil poškodovan Tyrese Haliburton, ki se je tudi tokrat izkazal z 32 točkami. Pacersi so dobili tri od zadnjih štirih tekem, proti najboljši ekipi Vzhoda Bostonu so izgubili po podaljšku.

"Ni ravno moj rojstni dan, a praznujem ga lahko danes in jutri. Po taki tekmi si zaslužimo, da skupaj nazdravimo," je povedal Haliburton, ki se je rodil 29. februarja 2000.

Trener Rick Carlisle se je veselil prve zmage v Dallasu, potem ko je 13 let vodil Maverickse in jih leta 2011 popeljal tudi do edinega naslova v Ligi NBA.

Dončić udarno odprl tekmo
Dončić je hitro opazil, da je v raketi dovolj prostora in s številnimi prodori je zlahka dosegal točke. V prvi četrtini jih je zbral 16, Mavericksi pa so imeli minimalno prednost po 12 minutah (33:31).

Indiana na odmor z 10 točkami naskoka
Pacersi so dosegli prvih devet točk v drugi četrtini. Dončić je počival šest minut in pol. Ko se je vrnil na parket, je bil izid izenačen (47:47). Ob koncu polčasa sta se razigrala Aaron Nesmith in Haliburton in Indiana je imela deset točk naskoka ob odmoru. Najprej je na semaforju pisalo 59:70, vendar so sodniki opazili, da je imel Haliburton pri trojki minuto in pol pred koncem polčasa nogo na črti.

Kyrie Irving je zgrešil vse štiri mete izza črte. V zadnji akciji na tekmi se ni odločil za prodor, ampak je želel s trojko zaključiti srečanje. Foto: Reuters

Mavericksi prevzeli vodstvo, nato pa znova popustili
Sredi tretje četrtine je Dallas z delnim izidom 16:5 povedel s 84:80. Bullock je zadel dve trojki, nato pa je bil po koraku nazaj natančen še Dončić. Gostje so se ekspresno pobrali in odgovorili z desetimi zaporednimi točkami. Po treh četrtinah so si nabrali osem točk naskoka (98:106).

Nembhard ponudil priložnost, ki pa je Irving ni izkoristil
V zadnji četrtini Indiana skoraj štiri minute ni dosegla točke. Mavericksi so z delnim izidom 10:0 znižali na 120:121 po trojki Bullocka dve minuti in pol pred koncem. To je bil zadnji koš iz igre na tekmi. Andrew Nembhard, ki je novembra šokiral Lakerse s trojko ob pisku sirene, je zgrešil oba prosta meta sedem sekund pred koncem. Po minuti odmora je imel Dallas priložnost za zmago ali vsaj za izhod v podaljšek, Irving pa je bil prekratek pri metu izza črte.

100. trojni dvojček Jokića
Denver se je veselil nove zanesljive zmage in ostaja prepričljivo na prvem mestu Zahoda. Odpisani Houston ni imel nobenih možnosti (112:133). Vlatko Čančar je devetim točkam dodal še štiri skoke, tri podaje in ukradeno žogo.

Nikola Jokić se je veselil jubileja v Toyota Centru. Na parketu je bil le 28 minut, na klop je odšel že dve minuti in pol pred koncem tretje četrtine. Foto: Reuters

Čeprav je bil z 32 točkami najboljši strelec Jamal Murray, pa je nov trojni dvojček vpisal Nikola Jokić s 14 točkami, 11 skoki in 10 podajami. Za MVP-ja rednega dela zadnjih dveh sezon je bil to jubilejni 100. "triple-double", 24. v sezoni in 15. na zadnjih 20 tekmah.

Več kot 100 trojnih dvojčkov so v zgodovini zbrali le Russell Westbrook (198), Oscar Robertson (181), Magic Johnson (138), Jason Kidd (107) in LeBron James (106).

Morant v tretji četrtini postavil klubski rekord z 28 točkami
Memphis je premagal oslabljene LA Lakerse s 121:109. Junak večera v FedEx Forumu je bil Ja Morant, ki je 28 od 39 točk dosegel v tretji četrtini, ko so si Grizliji nabrali odločilno prednost, saj so jo dobili s 47:35. Zvezdnik Memphisa je vpisal deseti trojni dvojček v karieri, zbral je še 10 skokov in 10 podaj.

Ja Morant je s sanjsko tretjo četrtino nagnil tehtnico močno na stran Grizlijev. Foto: Reuters

"V prvem polčasu nisem ujel pravega ritma in trener mi je naročil, naj zaigram precej bolj agresivno. Dobil sem tisti pravi občutek in odločil sem se, da lahko zaključim vsako akcijo," je povedal Morant, ki je slalomiral med igralci Jezernikov in v zadnji četrtini tudi navdušil z zabijanjem. 28 točk v eni četrtini je klubski rekord.

Jezerniki izgubili 26 žog
Anthony Davis se je izkazal z 28 točkami in 19 skoki. V naslednjih tednih bo nosil še večje breme. Lakersi so izgubili kar 26 žog in trener Darvin Ham je bil besen. Prejeli so 86 točk iz rakete in 33 po hitrih protinapadih.

LeBron James je izpustil že 15 tekem v tej sezoni. Lakersi so jih dobili le pet. V sredo jih čaka izjemno pomembna tekma v Oklahomi, ki se prav tako bori za preboj v dodatne kvalifikacije. Foto: Reuters

James bo imel naslednji pregled stopala čez dva tedna
Jezerniki bodo v ključnem delu sezone igrali brez LeBrona Jamesa. Najboljši strelec lige vseh časov si je v Dallasu poškodoval desno stopalo in bo manjkal več kot dva tedna. 15. marca bodo zdravniki opravili pregled in povedali, kdaj se bo lahko vrnil.

Prva zmaga Spursov po mesecu in pol
Utah je presenetljivo izgubil proti San Antoniu s 94:102. Spursi so končali niz 16 porazov – najdaljša negativna serija v zgodovini kluba. Pred današnjim večerom v Vivint Areni so se zadnjič veselili 17. januarja proti Brooklynu.

Izbranci Gregga Popovicha so zadnjo četrtino dobili z 31:21 in prvič v tej sezoni dobili tekmo, potem ko so zaostajali po treh četrtinah. Keldon Johnson je prispeval 25 točk, Doug McDermott pa je zadel pet trojk.

Bojevniki od -23 do +18
Golden State je odpravil Portland s 123:105. Blazersi so tik pred koncem prvega polčasa povedli s 23 točkami naskoka (40:63), potem pa so popolnoma popustili v drugem delu. Tretjo četrtino so aktualni prvaki dobili kar z 39:17 in v zadnjih 12 minutah le še povečali naskok.

Jordan Poole je bil najboljši strelec tekme v Chase Centru z 29 točkami. Klay Thompson ni imel strelskega večera (23 točk, 8/21 iz igre, 3/7 za tri). Petkrat je bil izza črte natančen Donte DiVincenzo. Bojevniki so tudi brez Stephena Curryja prehiteli Dallas in se prebili na peto mesto na Zahodu.

Tekme 28. februarja:
DALLAS – INDIANA
122:124 (33:31, 26:38, 39:37, 24:18)
Dončić 39 (14/25 iz igre, 3/9 za tri, prosti meti 8/12), 9 skokov in 6 podaj v 37 minutah, Irving (7/18 iz igre, 0/4 za tri in 9 podaj) in Hardaway (4/6 za tri) po 16, Bullock 14 (4/8 za tri), Wood 12 (5/13 iz igre, 0/5 za tri), Kleber 9, Green in Powell po 8; Haliburton 32 (9/18 iz igre, 2/8 za tri, prosti meti 12/15), Turner 24 (10/13 iz igre), Nwora 16 (3/4 za tri), Nesmith 14, Smith 11, Hield 10, McConnell 8, Mathurin 6, Nembhard 3.

ATLANTA – WASHINGTON 116:119
Young 31 (11/26 iz igre, 2/6 za tri), Bogdanović 16 (4/5 za tri), Murray 15, Hunter 14, Capela 13 in 15 skokov; Beal 37 (17/30 iz igre), Kuzma 28 (10/26 iz igre), Gafford 13 in 12 skokov, Porzingis ni igral.

BROOKLYN – MILWAUKEE 104:118
Bridges 31 (11/19 iz igre, 3/7 za tri), Dinwiddie 26 (5/10 za tri), C. Johnson 19; Andetokumbo 33 (15/27 iz igre, 1/2 za tri, prosti meti 2/6) in 15 skokov, Middleton 18 (3/7 za tri), Holiday 14, B. Lopez 13 in 10 skokov.

TORONTO – CHICAGO 104:98
Siakam 20 (7/18 iz igre) in 8 skokov, Trent 19 (5/11 za tri), Anunoby 17, Pöltl 14; Vučević 23 (4/6 za tri), LaVine 17, DeRozan 13.

MEMPHIS – LA LAKERS 121:109
Morant 39 (15/29 iz igre, 0/5 za tri, prosti meti 9/11), 10 skokov in 10 podaj, Tillman 18 in 11 skokov, Jackson Jr. in Bane po 16; Davis 28 (9/19 iz igre) in 19 skokov, Walker 21 (5/10 za tri), Reaves 17 (4/7 za tri), Beasley 12, Schröder 10 in 10 podaj, James in Russell nista igrala.

HOUSTON – DENVER 112:133
Green (3/7 za tri) in Eason (12 skokov) po 17, Martin 15; Murray 32 (12/18 iz igre, 5/10 za tri), Porter 17, Brown 15 (3/6 za tri), Jokić 14 (7/11 iz igre), 11 skokov in 10 podaj v 28 minutah ... Čančar 9 (3/6 iz igre, 2/5 za tri, prosti meti 1/1), 4 skoki in 3 podaje v 27 minutah.

OKLAHOMA CITY – SACRAMENTO 117:123
Jal. Williams 25 (8/15 iz igre), Šarić 21, Gilgeous Alexander ni igral; Barnes 29 (4/5 za tri) in 9 skokov, Sabonis 22 (8/10 iz igre), 13 skokov in 9 podaj, Huerter 20 in 9 podaj, Fox ni igral.

UTAH – SAN ANTONIO 94:102
Markkanen 28 (9/21 iz igre, 4/8 za tri) in 10 skokov, Horton Tucker 16, Dunn 11; K. Johnson 25 (12/19 iz igre), McDermott 19 (5/9 za tri), Sochan 13, Graham 12.

GOLDEN STATE – PORTLAND 123:105
Poole 29 (10/24 iz igre, 3/9 za tri), Thompson 23 (8/21 iz igre, 3/7 za tri), DiVincenzo 21 (5/7 za tri), Kuminga 16, Looney 14, D. Green 12, 9 skokov in 8 podaj, Curry in Wiggins nista igrala; Lillard 25 (9/21 iz igre, 2/7 za tri), Grant 24 (5/17 iz igre, 1/8 za tri), Thybulle 15 (5/6 za tri).

LA CLIPPERSMINNESOTA 101:108
George 25 (10/21 iz igre, 3/8 za tri), Leonard 23 (7/19 iz igre, 3/6 za tri), Westbrook 14 (5/11 iz igre, 2/3 za tri), 10 podaj in 7 skokov, Powell 13, Zubac 12 in 9 skokov; McDaniels 20 (8/12 iz igre), Edwards 18 (6/18 iz igre, 2/5 za tri), Gobert 16, Anderson in Reid po 12.