V šesti sezoni v najmočnejši ligi na svetu je slovenski košarkarski virtuoz prvič zaigral v velikem finalu, kjer pa je bil v boju za prstan in pokal Larryja O'Briena Boston previsoka ovira. Najboljša ekipa rednega dela je svojo moč potrdila tudi na zadnjem koraku, ki ga je morala narediti za 18. šampionski prapor. Po zaostanku s 3:0 so se Mavericksi na četrti tekmi z izjemno predstavo rešili pred metlo in podaljšali sezono, a le še za en obračun. Dončić je po edini zmagi nad Celticsi v tej sezoni dejal, da morajo prenesti predstavo tudi v TD Garden, toda v zelenem kotlu, kjer je Boston v tej sezoni klonil le šestkrat, se Teksašani niso znašli.
Tako kot je Dallas praktično že v prvem polčasu odločil četrto tekmo, je bilo tudi na peti bolj ali manj vse jasno po polovici obračuna. Udarna sta bila zaključka uvodnih dveh četrtin – v zadnjih dveh minutah prve serije 9:0 in delni izid 13:4 v zadnjih dveh druge. Na odmor so gostitelji, potem ko je izjemno trojko s sredine zadel Payton Pritchard, odšli s prednostjo 21 točk. Z dobro obrambo so Mavse prisilili v napake in izgubljene žoge. Sprva so koš polnili s hitro tranzicijsko igro, v drugi četrtini, ko so bili sedemkrat natančni izza črte – skupaj v prvem polčasu desetkrat –, pa je stekel še met z razdalje. Prvo četrtino so sklenili z dvomestno prednostjo, v drugi so gostje enkrat znižali na devet, bližje pa jim ni več uspelo priti.
Boston je izvajal visok pritisk že pri prenosu žoge. 25-letnega Ljubljančana je odlično pokrival Jaylen Brown, ki je bil tudi izbran za MVP-ja finala. Tako Luko kot drugega najnevarnejšega igralca Dallasa Kyrieja Irvinga so v prvem polčasu vrhunsko omejili. Dončić je dosegel le devet, KAI pa pet točk. Ob tem je bil njun met iz igre 6/18. Slovenski superzvezdnik je na koncu tekmo sklenil z 28 točkami in 12 skoki. "V obrambi so bili ves čas fizično zelo čvrsti in agresivni. So izjemna ekipa in lahko v obrambi naredijo vse to," je ovit v brisačo na novinarski konferenci odgovarjal Dončić in nadaljeval: "Bostonovo jedro je dolgo skupaj. Imajo res vrhunsko ekipo in odlične posameznike. Skupaj so prestali marsikaj. Videli smo, kako so igrali. Zelo zrelo. Naslednjo sezono se bomo vrnili, se borili in znova poskusili."
"Luka je eden najboljših igralcev na svetu. Najpomembnejše je zdravje. Jasno je, da so na taki poti udarci in modrice. Star je 25 let in je prišel v finale s tako ravnjo košarke, kot jo igra. To je velika stvar. Bil je najboljši strelec lige in v zmagoviti ekipi. Zdaj je pomembno, da bo le držal konstantnost. Tako bo vedno v pogovorih za MVP-ja. Ko imaš enega najboljših igralcev na svetu, se moraš vedno boriti za prstan," je o Luki znova z izbranimi besedami govoril trener Dallasa Jason Kidd, ki je bil glavni organizator igre Mavsov ob edinem naslovu leta 2011, v treh letih v vlogi glavnega trenerja pa je s teksaško zasedbo letos drugič prišel v konferenčni finale.
Za Dončićem je imenitna sezona, znova polna presežkov. Najboljša v že zdaj bogati karieri. Postal je prvi Evropejec, ki je bil najboljši strelec rednega dela sezone. Vmes je postavljal nove mejnike, med drugim je v Atlanti nasul kar 73 točk, kar je tudi "evropski" rekord v NBA-ju, sicer pa četrti najboljši dosežek vseh časov. Dallas je imel med sezono veliko težav s poškodbami, Luka pa je bil za vrhunske predstave nagrajen z že petim izborom v prvo peterko lige in prvim med tri finaliste v izboru za najkoristnejšega posameznika. Med vsemi kandidati so prav Dončićevi najpomembnejši soigralci imeli največ težav s poškodbami. Večino časa so se Mavsi gibali na mestih, ki peljejo v kvalifikacije za končnico, toda po dobrih februarskih menjavah je Kiddova zasedba močno dvignila raven igre, posledično pa tudi rezultatsko krivuljo.
"Dvakrat v treh letih smo prišli v konferenčni finale, kar ni lahko. Prvič nas je premagal Golden State, ki je potem postal prvak, zdaj smo izgubili v finalu. Vmes smo dobili Livelyja in naredili menjave, zaradi katerih smo boljše moštvo. Veliko pozitivnega lahko črpamo iz poti, ki smo jo opravili. Imamo mlado jedro moštva in tako, kot so lahko navdušeni navijači Dallasa, sem tudi jaz kot trener. Malokdo je verjel, da bomo prišli do finala. Borili smo se, a nismo zadevali, drago pa so nas stale tudi izgubljene žoge. Vseeno je bilo veliko pozitivnega. Od marca igramo košarko na vrhunski ravni. Bomo pogledali nazaj, na čem moramo graditi in kje smo lahko še boljši. Pet mesecev smo skupaj. Če pogledate, je Boston gradil sedem let. Vmes so bili vzponi in padci in veliko učenja. Potrebujemo čas, da se bolje spoznamo na parketu in tudi sicer. Dlje, ko bomo skupaj, boljši bomo. Fantje se bodo vrnili zelo lačni," je glede prihodnosti optimističen Kidd.
V zadnjem mesecu sezone je Dallas z odlično obrambo blestel in prišel do petega mesta na Zahodu, kar mu je v prvem krogu prineslo dvoboj s starimi znanci iz končnice LA Clippersi. Po dobljeni seriji s 4:2 je z enakim rezultatom izločil Oklahomo City, ki je bil najboljši v rednem delu na Zahodu. 4:1 je bil izid konferenčnega finala z Minnesoto, Boston pa je bil na koncu preprosto boljši. Luka je v finalu dosegal 29,2 točke na tekmo, v končnici pa skupaj 28,9. Tako je njegovo karierno povprečje v končnici malce pod 31 točk, kar ga na večni lestvici še vedno uvršča na drugo mesto le za velikega Michaela Jordana. "Imam dober občutek glede naše prihodnosti. Klub je odlično kadroval. Skupaj smo le pet mesecev. Ponosen sem na vsakega, ki je stopil na igrišče, trenerski štab in na vse, ki stojijo za nami. Smo izgubili v finalu, a je za nami zelo dobra sezona. Res sem ponosen," je dejal Dončić, ki je v končnici dosegel med vsemi največ točk, skokov, podaj in ukradenih žog. To do zdaj ni uspelo še nikomur.
Kelti so trenutno preprosto boljše moštvo z zares raznovrstno in izjemno kakovostno zunanjo linijo. Ves čas so bili mirni, se odlično odzvali tudi po spodrsljaju na četrti tekmi in praktično vsakič v seriji znali kaznovati vsako Dallasovo napako. Izjemno nevarni so bili pri metu izza črte. Že v rednem delu so jih vrgli največ med vsemi, tudi v finalu pa se je trojka izkazala za veliko orožje zeleno-belih. Prvi napad lige je imel zaslombo v vrhunski obrambi, ki je našla recept tudi za Dončića. Napad Mavsov je bil precej enoznačen. Slonel je v igri ena na ena, na izolacijo glavnih dveh teksaških zvezdnikov pa so Kelti imeli prave odgovore. Na drugi strani je bila njihova ofenzivna igra bistveno bolj kombinatorna in hitra, posledično pa so imeli boljše položaje metov in večjo preciznost.
Zelo agresivno so tekmeci Luko pokrivali vseh 22 tekem končnice, na koncu pa ga je ustavil le Boston. Prejel je številne udarce, oviral ga je predvsem tisti, ki ga je dobil v prsni koš, imel je tudi težave s poškodbo kolena in gležnja, tako da je nekaj tekem odigral s protibolečinskimi tabletami, a je bil ves čas gonilna sila Dallasa. "Ni pomembno, ali sem bil poškodovan ali kako me je to bolelo. Skušal sem igrati, a nisem storil dovolj," je v svojem slogu pristavil Ljubljančan, ki pa o bližnji prihodnosti ni želel govoriti. Slovenska reprezentanca se pripravlja na kvalifikacije za olimpijske igre in nestrpno čaka kapetana, Dončić, ki ima še nekaj obveznosti v ZDA, pa je po tekmi le dodal: "Ne želim govoriti, kaj zdaj prihaja. Moram sprejeti nekaj odločitev, kako naprej. Najprej moram biti zdrav, bom pa čez dva dni, ko imamo intervjuje, lahko povedal več."
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje