Košarkarji Bostona so bili z naskokom najboljša ekipa letošnje sezone. V rednem delu so dobili 64 tekem, v končnici pa so izgubili le tri od 19 tekem. To je šele drugi naslov za Kelte v zadnjih 38 letih, imajo pa lepo možnost, da zgradijo pravo dinastijo. Foto: AP

Celticsi so pred današnjim magičnim večerom v TD Gardnu zadnji naslov osvojili točno pred 16 leti. 17. junija 2008 so ugnali LA Lakerse na šesti tekmi s 131:92. Kevin Garnett, Paul Pierce, Ray Allen in soigralci so izpolnili dolgoletne sanje. Zdaj ima Boston po zaslugi Jaysona Tatuma, Jaylena Browna in soigralcev znova en naslov več od večnih tekmecev iz Los Angelesa.

Luka Dončić je postal šesti slovenski košarkar z nastopom v finalu Lige NBA. Prstan so svojili Rašo Nesterović (2005) ter Beno Udrih (2005 in 2007) s San Antoniom, Saša Vujačić (2009 in 2010) z LA Lakersi in Vlatko Čančar lani z Denverjem. Dončić je bil statistično gledano daleč najboljši slovenski košarkar v finalnih serijah, v povprečju je v 38,8 minute dosegel 29,2 točke, 8,8 skoka in 5,6 podaje na tekmo. Foto: AP

Luka Dončić je bil znova najboljši strelec Dallasa z 28 točkami, zbral je še 12 skokov in 4 podaje. Met iz igre mu ni stekel (12/25 iz igre, 2/9 za tri), zgrešil je tudi tri proste mete (2/5) in izgubil šest žog v 43 minutah. Kyrie Irving je znova popolnoma odpovedal na znamenitem parketu TD Gardna (15 točk, 5/16 iz igre, 2/9 za tri). Le Josh Green je bil razpoložen pri Dallasu (14 točk, 4/6 za tri).

Dončić: Nisem naredil dovolj za naš uspeh
"Žalosten sem, da smo izgubili. Ni pomembno, če sem igral poškodovan. Nisem naredil dovolj za naš uspeh. V tej sezoni smo naredili nekaj odličnih menjav igralcev. Imeli smo odlično sezono in ponosen sem na vse soigralce. Boston ima odlične obrambne igralce, težko je bilo igrati proti njim. Ekipa je bila dolgo skupaj, preživeli so marsikaj in mi se lahko veliko naučimo od njih," je bil na novinarski konferenci potrt Dončić, ki ni želel govoriti o načrtih v naslednjih tednih.

Jaylen Brown je v finalni seriji v povprečju dosegal 20,8 točke, 5,4 skoka in 5 podaj na tekmo. Najbolj se je izkazal v obrambi, saj je moral pokrivati najboljšega strelca lige Dončića, zato je zasluženo prejel lovoriko Billa Russlla za MVP-ja finala. Foto: AP

Gostitelji so dobili skok z 51:35, zadeli so 13 trojk iz 39 poskusov. Izgubili so le sedem žog, Mavericksi pa 13.

Tatum in Brown dočakala veliki trenutek
Izjemni Jayson Tatum je bil razred zase na peti tekmi, približal se je trojnemu dvojčku z 31 točkami, 11 podajami in 8 skoki. Brown je dodal 21 točk, Jrue Holiday pa 15 točk in 11 podaj. Kristaps Porzingis je stisnil zobe, igral je s poškodovanim gležnjem, v 16 minutah je zbral 5 točk. Visoki Latvijec je počival dve tekmi, a ni želel zamuditi zgodovinskega trenutka.

Zvezdnika Brown in Tatum sta odigrala 107 tekem v končnici, da sta osvojila prvo lovoriko. To je največ tekem v zgodovini Lige NBA na poti do prvega naslova. 38-letni Al Horford je v 17. sezoni v Ligi NBA dočakal prvi naslov.

Jayson Tatum je bil neustavljiv na peti tekmi. Foto: AP

Granitna obramba Keltov od prve minute
Po polomu na četrti tekmi finala so Kelti zelo zavzeto začeli v obrambi. Mavericksi so šele po treh minutah dosegli prvi dve točki, Horford pa je s trojko povišal vodstvo gostiteljev na 9:2 in Jason Kidd je vzel prvo minuto odmora. Green je z dvema trojkama znižal na 13:11, a zadnji dve minuti uvodne četrtine sta znova pripadli Bostonu, ki je z devetimi zaporednimi točkami povedel z 28:18 po 12 minutah.

Boston na krilih Tatuma do 21 točk naskoka
Dončić je počival le dve minuti na začetku druge četrtine. Tatum se ni odločal za mete iz težkih položajev, ampak je s prodori dosegal lahke koše. Sredi druge četrtine je zagotovil Celticsom 15 točk naskoka (46:31). Mavericksi so z delnim izidom 8:2 hitro znižali, a v zadnjih dveh minutah prvega polčasa so znova popustili. Brown, White in Tatum so zadeli izza črte. Dončić je znižal na 64:48 po lepem prodoru, nato pa je Payton Pritchard zadel trojko s polovice igrišča ob pisku sirene. Že drugič v tej finalni seriji mu je uspel tak met v TD Gardnu.

Payton Pritchard je zadel drugo trojko s polovice igrišča ob pisku sirene v tej finalni seriji. Foto: AP

Ob odmoru so imeli Celticsi ogromnih 21 točk naskoka (67:46). Tatum je zbral 16 točk in 9 podaj, Brown je dodal 15 točk. Dončić je prispeval le 9 točk (4/10 iz igre, 0/3 za tri), še slabši pa je bil Irving, ki je zmogel le 5 točk.

Dallas se ni nevarno približal v tretji četrtini
Tudi drugi polčas se ni začel po načrtih Mavericskov. White in Horford sta bila natančna izza črte, nato pa je Holiday s polaganjem poskrbel za najvišjo prednost na tekmi (78:52). Dončiću je s petimi točkami uspelo znižati na 82:65. Hauser in Brown sta hitro odgovorila in prednost Bostona je po 36 minutah znašala 19 točk (86:67).

Kyrie Irving in Tim Hardaway sta bila zelo razočarana na klopi v zadnjih minutah tekme. Foto: AP

Brown ni želel zapustiti igre, dokler ni tekme končal Dončić
Glasni navijači v zelenih dresih so že komaj čakali na konec tekme in veliko slavje. Obe ekipi sta bili že zelo utrujeni, izid se ni spremenil tri minute na začetku zadnje četrtine. Dončić se je še naprej zelo trudil, a zaostanek Dallasa se ni znižal. Obramba Bostona ni popuščala, White je ukradel žogo Washingtonu in podal do Tatuma, ki je po protinapadu povišal na 102:78.

Brown je ob minuti odmora rekel trenerju Mazzulli, naj ga pusti v igri, saj Dončić še ni končal tekme. Dve minuti in 37 sekund pred koncem se je Kidd le odločil, da celotno prvo peterko pokliče na klop. Irving je odšel na drugo stran parketa in čestital vsem igralcem Celticsov in tudi strokovnemu štabu. Z Dončićem sta se objela. Navijači so nato le dočakali zadnji pisk sirene in zeleno-beli konfeti so padali izpod stropa TD Gardna.

Tatum je bil v odlični formi tudi v garderobi pri polivanju s penino. Foto: AP

Brown: Na kritike se ne oziram in popolnoma vseeno mi je, kaj pravijo drugi
"To je bila popolna ekipna predstava, to nagrado delim s svojimi brati in predvsem Jaysonom Tatumom. Verjamem v to ekipo, te fante in strokovni štab. Hvaležen sem za vsako priložnost na igrišču. Na kritike se ne oziram in popolnoma vseeno mi je, kaj pravijo drugi," je po prejemu nagrade za MVP-ja finala dejal Brown in dodal: "Pogovarjali smo se, kdo bo pokrival Dončića na peti tekmi. Ni bilo dvoma, trener je zaupal meni. Nisem dovolil, da bi se znova razigral. Naredili smo temeljito analizo in izpolnili vsa navodila."

35-letni Joe Mazzulla je postal najmlajši trener z lovoriko Larryja O'Briena v rokah po letu 1969, ko je to uspelo igralcu-trenerju Billu Russllu. Foto: AP

"Ta naslov mi pomeni cel svet. Vsi potrebujemo drug drugega. To je ekipni šport in šli smo skozi številne vzpone in padce. To lovoriko smo si zaslužili," je dodal Tatum.

Horford po 186 tekmah v končnici dočakal naslov
"V ta uspeh smo vložili ogromno trdega dela, ponosen sem, da sem del te ekipe in da sem naslov osvojil zdaj. Ta trenutek je točno tak, kot sem si ga predstavljal, da z navijači v TD Gardnu proslavimo ta naslov. To sem sanjal pred osmimi leti," je bil navdušen veteran Al Horford, ki je odigral 186. tekmo v končnici, kar je največ pred prvim osvojenim naslovom.

Grafiko zagotavlja sofascore.com

Kidd: Z Dončićem bi se morali vedno boriti za naslov prvaka
Dončića je pohvalil tudi trener Dallasa Jason Kidd: "Je eden najboljših igralcev na svetu. Vsi bi radi bili zdravi, a na tako zahtevni poti vselej prejmeš določene udarce in rane. Star je 25 let in dosegel že veliko. Zanj bo odslej pomembno, da bo igral konstantno. Imamo igralca, ki je lahko vselej med najboljšimi tremi v glasovanju za MVP-ja lige, zaradi česar bi se morali vedno boriti za naslov prvaka," je dejal Kidd.

Tudi Irving vidi svetlo prihodnost za Maverickse
"Zelo samozavesten sem glede prihodnosti. Daleč smo prišli v tej končnici, zato sem ponosen na ta dosežek in soigralce. Odgovorili smo na veliko vprašanj, kaj lahko dosežemo, zdaj pa moramo biti pri tem konstantni. Rad bi, da se nas spominjajo kot eno najboljših ekip zadnjega obdobja. Vidim priložnost, da pozitivno gradimo prihodnost in da se lahko ta ekipa redno bori za naslov prvaka. V Dallasu sem se veliko naučil o sebi in svojih soigralcih ter celotni organizaciji. Prihajati s takšnim občutkom v službo je zabavno. Ko imaš takšno okolje, je veliko lažje doseči cilje, ki so večji od tebe," je razlagal 32-letni Irving, ki je zelo slabo odigral vse tri finalne tekme v Bostonu.

Finale, peta tekma:
BOSTON – Dallas (4:1)
106:88 (28:18, 39:28, 19:21, 20:21)
19.156; Tatum 31 (11/24 iz igre, 1/7 za tri), 11 podaj in 8 skokov v 45 minutah, Brown 21 (7/23 iz igre, 2/9 za tri), 8 skokov in 6 podaj, Holiday 15 in 11 skokov, White 14 (4/8 za tri), Horford 9 in 9 skokov, Hauser 8, Porzingis 5, Pritchard 3; Dončić 28 (12/25 iz igre, 2/9 za tri, prosti meti 2/5), 12 skokov in 4 podaje v 43 minutah, Irving 15 (5/16 iz igre, 3/9 za tri) in 9 podaj, Green 14 (4/6 za tri), Jones 10, Gafford 6, Washington in Exum po 4, Hardy 3, Kleber in Lively po 2.

Met iz igre: 38/89; 35/78
Met za tri točke: 13/39; 11/37
Prosti meti: 17/20; 7/13
Skoki: 51; 35
Podaje: 25; 18

Stanje v zmagah je v krepkem tisku. Igrali so na štiri zmage po sistemu 2-2-1-1-1.

Vsi izidi in MVP-ji finalnih serij od leta 2000 naprej:
1999-00: Los Angeles Lakers – Indiana Pacers 4:2; MVP: Shaquille O'Neal, LA Lakers
2000-01: Los Angeles Lakers – Philadelphia 76ers 4:1; MVP: Shaquille O'Neal, LA Lakers
2001-02: Los Angeles Lakers – New Jersey Nets 4:0; MVP: Shaquille O'Neal, LA Lakers
2002-03: San Antonio Spurs – New Jersey Nets 4:2; MVP: Tim Duncan, San Antonio
2003-04: Detroit Pistons – Los Angeles Lakers 4:1; MVP: Chauncey Billups, Detroit
2004-05: San Antonio Spurs – Detroit Pistons 4:3; MVP: Tim Duncan, San Antonio
2005-06: Miami Heat – Dallas Mavericks 4:2; MVP: Dwyane Wade, Miami
2006-07: San Antonio Spurs – Cleveland Cavaliers 4:0; MVP: Tony Parker, San Antonio
2013-14: San Antonio Spurs – Miami Heat 4:1; MVP: Kawhi Leonard, San Antonio
2014-15: Golden State Warriors – Cleveland Cavaliers 4:2; MVP: Andre Iguodala, G. State
2015-16: Cleveland Cavaliers – Golden State Warriors 4:3; MVP: LeBron James, Cleveland
2016-17: Golden State Warriors – Cleveland Cavaliers 4:1; MVP: Kevin Durant, G. State
2018-19: Toronto Raptors – Golden State Warriors 4:2; MVP: Kawhi Leonard, Toronto
2019-20: Los Angeles Lakers – Miami Heat 4:2; MVP: LeBron James, LA Lakers
2020-21: Milwaukee Bucks – Phoenix Suns 4:2; MVP: Janis Andetokumbo, Milwaukee
2021-22: Golden State Warriors – Boston Celtics 4:2; MVP: Stephen Curry, G. State
2002-23: Denver Nuggets - Miami Heat 4:1; MVP: Nikola Jokić, Denver
2023-24: Boston Celtics – Dallas Mavericks 4:1; MVP: Jaylen Brown, Boston