Najboljši obrambni igralec Lige NBA v sezoni 2021/22 Marcus Smart je imel ogromno dela z Dončićem. Foto: AP

Mavericksi tudi po gostovanju v FedEx Forumu ostajajo neporaženi. Prvič po sezoni 2004/05 so sezono začeli s tremi zaporednimi zmagami. Tokrat je zaradi poškodbe levega stopala manjkal zvezdnik Kyrie Irving, a se to ni pretirano poznalo.

Dallas je zadel kar 23 trojk iz 47 poskusov. Dončić je bil natančen šestkrat, Derrick Jones Jr. in Grant Williams pa po štirikrat. Med rezervisti je izstopal Tim Hardaway z 21 točkami.

Velika neumnost Moranta se vse bolj pozna tudi na lestvici
Grizlijem se je znova zelo poznalo, da manjka zvezdnik Ja Morant, ki mora odslužiti 25 tekem kazni na začetku rednega dela, potem ko se je spomladi na družbenih omrežjih dvakrat razkazoval s pištolo. Center Steven Adams bo izpustil celotno sezono zaradi poškodbe kolena.

Desmond Bane in Jaren Jackson Jr. sta bila najučinkovitejša s po 30 točkami. Obrambni specialist Marcus Smart je zadel pet trojk. Velika razlika je bila pri igralcih s klopi. Rezervisti Grizlijev so skupaj dosegli le 13 točk, Mavericksi pa 39.

Lani je Memphis dobil 51 tekem v rednem delu in končal na drugem mestu na Zahodu, nato pa je izgubil v prvem krogu končnice proti LA Lakersom z 2:4 v zmagah.

Dončić popravil položaj nog pri metih in napredek je očiten

Simultanka Dončića v zadnjih dveh minutah pred odmorom
Uvodno četrtino so dobili Grizliji s 36:30, v zadnjih dveh minutah so si priigrali prednost z delnim izidom 10:2. Bane je zadel dve trojki in tudi prehitel sireno z osmih metrov z desne strani.

Dončić je bil neustavljiv v zadnjih dveh minutah prvega polčasa. Foto: AP

Dončić je v prvi četrtini dosegel 7 točk, nato pa je počival do sredine druge četrtine. V zadnjih dveh minutah prvega polčasa je uprizoril simultanko. Nanizal je 11 točk. Najprej je povišal vodstvo Dallasa na 52:58, potem pa je zadel tri zaporedne trojke z leve strani po značilnem koraku nazaj. Pol minute pred odmorom je bil natančen z devetih metrov. Z 22 točkami je bil najboljši strelec prvega polčasa, Mavericksi pa so si zagotovili šest točk naskoka (61:67).

Mavericksi odlično končali tretjo četrtino
Jackson Jr. je bil v tretji četrtini najzaslužnejši, da so se Grizliji približali na 84:85. Imeli so tudi napad za prevzem vodstva, a jim ni uspelo, nato pa je Dallas z delnim izidom 12:2 končal tretjo četrtino. Hardaway se je razigral in prednost Mavericksov je po 36 minutah znašala 11 točk (86:97).

Vrnitev Grizlijev sredi zadnje četrtine
Dončić je na začetku zadnje četrtine podal do Maxija Kleberja, ki je končal akcijo z atraktivnim zabijanjem, nato je še našel Hardawaya, ki je zadel za tri točke. Ljubljančan je devet minut pred koncem povišal na 90:107, kar je bila najvišja prednost Mavericksov na srečanju.

Sredi zadnje četrtine so Jackson Jr., Smart in Bane zadeli izza črte. Z enajstimi zaporednimi točkami je Memphis znižal na 106:110. Na tribunah je znova završalo, pet minut pred koncem pa je Jason Kidd moral vzeti minuto odmora.

Desmond Bane in Jaren Jackson Jr. bosta morala še počakati na prvo zmago v sezoni. Foto: AP

Dončić poskrbel za mirno končnico
Uspelo mu je umiriti svoje varovance, ki niso več divjali po parketu z Grizliji, ampak je Dončić pametno vodil napade. S trojko z leve strani je povišal na 106:115, potem pa je z lebdečim polaganjem zapečatil usodo gostiteljev dve minuti in pol pred koncem.

Hardaway: Luka nam vedno omogoči igro štirih proti trem
"Uspel nam je odličen start v sezono, a se zavedamo, da je do konca še ogromno tekem. Vedno je lepo uspešno začeti," je poudaril Dončić.

"Luka se je zelo izkazal, ko je nase navlekel dva branilca in nato našel prostega soigralca. Vedno nam omogoči igro štirih proti trem, ko ga podvajajo," je bil nasmejan Hardaway.

Maverickse naslednji obračun čaka v noči s srede na četrtek, ko bodo v American Airlines Centru gostili Chicago. Biki so tokrat na gostovanju premagali Indiano s 112:105. Blestel je Nikola Vučević s 24 točkami in 17 skoki.

Jenkins kljub porazu prepričan, da je bil to korak v pravo smer
"Mislim, da smo zelo dobro igrali v napadu. V končnicah tekem smo že večkrat popustili. Moramo biti bolje organizirani v ključnih trenutkih, ko zgrešimo preveč metov. Vseeno mislim, da je bil to korak v pravo smer, " je razmišljal trener Grizlijev Taylkor Jenkins.

Trojni dvojček Jokića za novo zmago prvakov
Že 107. trojni dvojček v imenitni karieri je dosegel Nikola Jokić. MVP junijskega finala je s 27 točkami, 11 podajami in 10 skoki zagotovil Denverju zmago nad Utahom s 110:102. Aktualni prvaki so dobili vse štiri tekme in so na vrhu Zahoda. Rekord Nuggetsov je osem zaporednih zmag na začetku sezone 1976/77.

Nikola Jokić je imel prosto poletje. Na začetku sezone je v sijajni formi. Foto: AP

Denver je dobil prvo četrtino z 31:21, prednost je ob odmoru narasla na 13 točk, a se Utah ni predal. Lauri Markkanen (27 točk in 14 skokov) in Walker Kessler (22 točk in 13 skokov) sta držala priključek, a jim preobrat ni uspel.

Andetokumbo ni dovolil velike vrnitve Miamija
Milwaukee je premagal Miami s 122:114. Bucksi so bili najboljša ekipa rednega dela v lanski sezoni z 58 zmagami, potem pa so v uvodnem krogu končnice presenetljivo izpadli proti Vročici z 1:4 v zmagah.

Miami se je prebil vse do velikega finala, Milwaukee pa je prevetril igralski kader in odpustil trenerja Mika Budenholzerja, ki je julija 2021 osvojil naslov prvaka. Zamenjal ga je Adrian Griffin.

Janis Andetokumbo je nasul 33 točk in bil najzaslužnejši za vodstvo Milwaukeeja s 97:73 po treh četrtinah. Miami se je približal na 115:109 minuto in pol pred zadnjim piskom sirene, a je nato Andetokumbo potrdil zmago Bucksov. Damian Lillard je dosegel 25 točk.

Stephen Curry je bil nerešljiva uganka za Pelikane. Foto: AP

Tyler Herro je blestel pri gostih s 35 točkami, v slabi formi je na začetku sezone Jimmy Butler. Junak lanske končnice je zmogel le 13 točk (4/11 iz igre). Vročica je izgubila vse tri tekme na gostovanjih na začetku sezone.

Sedem trojk Curryja za visoko zmago Bojevnikov
Stephen Curry je bil neustavljiv v Smoothie King Centru v New Orleansu. Zadel je sedem trojk iz 13 poskusov in z 42 točkami zagotovil Golden Statu gladko zmago nad Pelikani (102:130).

Obe ekipi sta pogrešali zvezdnika. Pri Pelikanih je manjkal Brandon Ingram, pri Bojevnikih pa Klay Thompson. Oba sta počivala zaradi bolečin v kolenu, a bosta kmalu znova pripravljen za igro. Veteran Chris Paul je drugi večer zapored začel na klopi, v 25 minutah je zbral 13 točk.

D'Angelo Russell je bil leta 2015 drugi izbor na naboru Lige NBA. Lakersi so veliko stavili nanj, a se ni dobro odrezal. Po dveh letih je odšel v Brooklyn, nato pa je igral še za Golden State in Minnesoto. 9. februarja se je vrnil v menjavi igralcev. Pri 27 letih je dozorel. Foto: AP

Russell rešil Lakerse v končnici
Zelo napeto je bilo v Los Angelesu, kjer so Lakersi šele v končnici strli Orlando (106:103). Gostje Floride so na začetku druge četrtine zaostajali za 11 točk, nato pa so uprizorili vrnitev in na odmor odšli s prednostjo (54:58).

Večino drugega polčasa je Orlando vodil, zadnjič dve minuti pred koncem po trojki Jalena Suggsa (101:103). Odgovoril je D'Angelo Russell z metom izza črte. Gostje niso dosegli niti točke več, Russell je z dvema prostima metoma povišal na 106:103 osem sekund pred koncem. V zadnjem napadu na tekmi je najprej LeBron James blokiral poskus Franza Wagnerja za tri točke, Suggs je ujel odbito žogo, stekel nazaj, a zgrešil trojko za podaljšek.

Russell je bil najboljši strelec srečanja v razprodani Crypto.com Areni z 28 točkami. Anthony Davis je zbral 26 točk in 19 skokov, James pa 19 točk. Rui Hačimura je dobil udarec v oko v nedeljo v Sacramentu in ni igral.

Tekme 30. oktobra:
MEMPHIS – DALLAS
110:125 (36:30, 25:37, 25:30, 24:28)
Jackson Jr. (10/20 iz igre, 3/6 za tri) in Bane (12/17 iz igre, 3/7 za tri) po 30, Smart 23 (5/10 za tri), Roody 9, Williams 8, Tillman 6, Konchar 3, Rose 1; Dončić 35 (11/22 iz igre, 6/12 za tri, prosti meti 7/10), 12 skokov in 12 podaj v 39 minutah, Jones Jr. 22 (4/6 za tri), Hardaway 21 (3/7 za tri), Williams 15 (4/8 za tri), Green 12, Kleber 7, Hardy 6, Se. Curry 3, Lively in Exum po 2, Irving ni igral.

CHARLOTTE – BROOKLYN 121:133
Rozier 23 (10/19 iz igre) in 9 podaj, Miller 22, M. Williams 18 (8/8 iz igre); Thomas 33 (10/17 iz igre, 1/4 za tri, prosti meti 12/14), Bridges 24 (10/13 iz igre), Finney Smith (4/9 za tri) in Walker po 19.

INDIANA – CHICAGO 105:112
Turner 20 in 11 skokov, Haliburton 19 in 13 podaj, Brown in Mathurin po 15; Vučević 24 (10/19 iz igre) in 17 skokov, LaVine 23 (6/17 iz igre), DeRozan 20.

WASHINGTON – BOSTON 107:126
Kuzma 21 (9/15 iz igre, 3/6 za tri), Omoruyi 14 (5/5 iz igre); Brown 36 (13/24 iz igre, 8/13 za tri), Tatum 33 (14/21 iz igre, 4/9 za tri), Porzingis 15 (7/9 iz igre), Holiday 11.

ATLANTA – MINNESOTA 127:113
Murray 41 (17/24 iz igre, 3/5 za tri), Young 24 (9/22 iz igre, 1/7 za tri), Hunter 16 (3/5 za tri), Johnson 12; Edwards 31 (13/21 iz igre, 5/8 za tri), Towns 16 (7/17 iz igre) in 10 skokov, Gobert 14 in 13 skokov, Reid 13.

TORONTO – PORTLAND 91:99
Siakam (9/21 iz igre, 0/6 za tri) in Barnes (8/19 iz igre in 12 skokov) po 20, Pöltl 14 in 10 skokov; Grant 22 (8/18 iz igre), Brogdon 21 (3/7 za tri), Sharpe 14.

MILWAUKEE – MIAMI 122:114
Andetokumbo 33 (12/21 iz igre, prosti meti 8/11), Lillard 25 (7/14 iz igre), Portis 16, B. Lopez in Payne (3/4 za tri) po 11; Herro 35 (12/21 iz igre), Robinson 15, Butler 13 (4/11 iz igre).

NEW ORLEANS – GOLDEN STATE 102:130
McCollum (7/21 iz igre) in Williamson (7/16 iz igre) po 19, Hawkins 14; Curry 42 (15/22 iz igre, 7/13 za tri), Jackson Davis, Paul in Moody po 13.

OKLAHOMA CITY – DETROIT 124:112
Gilgeous Alexander 32 (11/23 iz igre) in 9 podaj, Giddey 21 (9/18 iz igre), Williams 19, Holmgren 14 (4/5 za tri); Ivey 20 (4/6 za tri), Cunningham 17 (3/7 za tri), Thompson 15 in 10 skokov.