Po zmagi nad San Antoniem na domačem parketu je Dallas izgubil prvo tekmo sezone v gosteh. Foto: Reuters

KD je bil odličen v ključnih trenutkih. V drugi četrtini je bil razigran, ko je Phoenix s serijo prevzel pobudo in si priigral občutnejšo prednost, v zadnji pa je zadeval, ko so se Mavericksi približali in malce ogrozili domače vodstvo. 36-letni superzvezdnik je kot osmi košarkar v zgodovini presegel 29.000 kariernih točk v Ligi NBA. Phoenix je bil lani najslabši v ligi po predstavah v zadnjih četrtinah, tokrat pa je zanesljivo ohranil prednost, ki si jo je priigral v prvih treh. Za Sunse, ki so igrali brez Bradleyja Beala, je bila sicer to druga zmaga na tretji tekmi, potem ko so na gostovanjih v Los Angelesu predtem ugnali Clipperse in klonili pred Lakersi.

Phoenix je zaostajal le v prvi četrtini, potem pa je ves čas ohranjal vodstvo. Foto: Reuters

"Mislim, da smo si priigrali dobre položaje za met, a je bilo veliko prekratkih. Kar nekaj metov,, ki jih sicer zadenemo, smo zgrešili. Phoenix je bil dober v obrambi, zelo agresiven," je dejal Dončić, ki je ob zadnjem obisku Footprint Centra lani na božični dan nasul 50 točk. Tokrat jih je 40, ob tem ujel tudi deset odbitih žog, podelil pa je štiri asistence. 22 točk je dodal Kyrie Irving, 19 Klay Thompson, ob udarnem triu pa je manjkal učinek drugih košarkarjev. Igralci s klopi so prispevali le devet točk. Sonca so kar 37-krat stopila na črto prostih metov, medtem ko so Teksašani le 18-krat. Met Dallasa iz igre je bil manj kot 40-odstoten.

"Phoenix je igral zelo dobro. Igral je včeraj, a imel veliko energije, naša pa iz ne vem katerega razloga ni bila prava. Toda moramo naprej. Sezona je maraton, in ne sprint. Pogledali bomo posnetek in analizirali. Potrebujemo tudi učinek drugih igralcev, ne le teh treh, ki so nas ohranjali v igri. Dvakrat smo v zadnji četrtini prišli na –6, a nismo mogli narediti preskoka. Naredili smo preveč osebnih napak. Nismo našli ritma, ko so imeli številne proste mete. Zasluge njim, saj so dobro napadali in izsiljevali osebne napake," je povedal Jason Kidd. Naslednja preizkušnja Dallas čaka v noči na torek po slovenskem času, ko bo ob 1.30 v American Airlines Centru gostil Utah.

Dončić je prvi met na tekmi zgrešil, a potem skupaj s Thompsonom, ko je zadel trojko in v protinapadu s polrazdalje, poskrbel za uvodno vodstvo Dallasa za pet. Phoenix je pobudo prevzel z natančnimi meti z razdalje. Zadevali so Durant, Devin Booker in Tyus Jones. Ko se je po devetih minutah z 11 točkami Luka usedel na klop, so gostje najprej izenačili, zatem pa so si Sonca priigrala pet točk naskoka, kar je bila najvišja njihova prednost v tem delu igre. 25-letni Ljubljančan se je na parket vrnil za zadnjih sedem sekund. Ob sireni je metal za tri, ob tem pa je osebno napako nad njim napravil Royce O'Neale. S prostima metoma je postavil izid četrtine 28:26.

Šest od naslednjih sedmih tekem bo Dallas odigral na svojem parketu. Foto: Reuters

Ryan Dunn, Monte Morris in Durant so zaporedoma zadeli izza črte in na začetku druge četrtine je bila prednost Sunsov prvič dvomestna. Dončić je sprva odgovoril s trojko, potem pa je KD, ki je v prvem delu dosegel 15 točk, ohranjal domačo prednost okoli desetih točk. Na polovici četrtine, ko je bil O'Neale obakrat natančen s črte prostih metov, je znašala 13 točk. Znova je bil zatem za tri uspešen Luka, ki je v drugi četrtini dodal še deset točk. V zaključku polčasa se je razigral Irving, prednost Phoenixa pa se je stopila na sedem. Ob odhodu v garderobi je bil rezultat 63:55.

Grafiko zagotavlja sofascore.com

Ob koncu druge minute nadaljevanja je bil izza črte natančen Dončić, v naslednji minuti pa sta dvakrat dobro sodelovala Irving in Daniel Gafford, ki je zabil za le točko zaostanka Mavsov. Toda Sunsi so hitro odgovorili. Izkoristili so dva zapravljena napada gostov in znova malce pobegnili, Jusuf Nurkić je povzročal Dallasu težave pod obročem, po dobri polovici tretje četrtine pa je Durant s trojko poskrbel za novo dvomestno razliko. Ducat je znašala prednost Sonc, ko je bil še enkrat natančen izkušeni košarkar, potem pa je pet zaporednih točk dosegel Dončić. Pri -7 se je s 33 točkami dve minuti pred koncem četrtine usedel na klop, Phoenix pa si je pred zadnjimi desetimi minutami priigral 11 točk naskoka (91:80).

Čeprav je Booker takoj odgovoril na Thompsonovo trojko, so Mavsi hitro zaostanek na začetku zadnje četrtine stopili na -6. Zatem je Dallas zapravljal priložnosti, da bi prišel bližje, Booker je sprva grešil na drugi strani, potem pa sta bila z razdalje uspešna Dunn in Durant, ki je s trojko za +12 presegel 29.000 kariernih točk. Superzvezdnik je nato uspešno zaključil še protinapad in z dodatnim prostim metom dobrih šest minut pred koncem povišal na +15. Luka je uspešno zaključil zaporedna napada, Dallas pa je imel tri minute pred koncem priložnost, da bi znižal zaostanek osmih točk, toda Irvngu se je roka zatresla, bližje pa gostje niso več zmogli.

Denver po dveh tekmah še brez zmage

Denver je klonil tudi na drugi tekmi v sezoni. V Koloradu so bili po Oklahoma Cityju boljši še Clippersi (104:109). Niti 41 točk Nikole Jokića ni bilo dovolj. Trikratni MVP v zadnjih štirih sezonah je dosegel osebni rekord, ko je zadel sedem trojk, se mu je pa roka zatresla na črti prostih metov 20 sekund pred koncem, ko bi lahko izenačil. James Harden je v zadnjih 30 sekundah zadel štiri proste mete.

Norman Powell je s trojko 53 sekund pred koncem izenačil na 103. Jamala Murrayja je na drugi strani z blokado ustavil Ivica Zubac, nato pa je Harden s prostima metoma popeljal goste v vodstvo. Jokić je bil le polovično uspešen, bradati zvezdnik iz Los Angelesa pa je poskrbel za povišanje gostujoče prednosti. Joker je s težkega položaja zgrešil trojko za podaljšek.

Clippersi so sicer vodili že za 18, a so se Nuggetsi vrnili v igro. Gostje so zbrali deset asistenc več, bili boljši v skoku, a so tudi zapravili sedem žog več (10:17). V obarvanem delu ob obroču je bilo razmerje v točkah 34:52. Harden je srečanje sklenil s 23 točkami in 16 podajami, Powell pa je kar 26 od svojih 37 točk dal v drugem polčasu. Vlatko Čančar pri Denverju ni stopil na parket.

Tekme 26. oktobra:

PHOENIX – DALLAS
114:102 (28:26, 35:29, 28:25, 23:22)
Durant 31 (met 10/21), Booker 21, Nurkić 18 in 14 skokov, Dunn 13, Jones in Morris po 8, O'Neale 7, Plumlee in Gillespie po 3, Lee 2; Dončić 40 (12/25 iz igre, 5/13 za tri, 11/12 PM), 10 skokov in 4 podaje v 39 minutah, Irving 22, Thompson 19, Gafford 7, Washington in Lively po 5, Kleber in Marshall po 2.

DENVER – LA CLIPPERS 104:109
Jokić 41 (14/26 iz igre, 7/12 za tri) in 9 skokov, Murray 22 (3/6 za tri), Braun 11, Gordon 10, Čančar ni igral; Powell 37 (14/21 iz igre, 7/11 za tri), Zubac 24 (11/17 iz igre) in 15 skokov, Harden 23 (5/11 iz igre, prosti meti 12/13) in 16 podaj.

CHARLOTTE – MIAMI 106:114
Ball 27, Bridges 16, Curry 15, Mann 14, Richards 12 in 12 skokov, Martin 10; Butler 26, Herro 22, Rozier 19, Adebayo 12 in 11 skokov, Jović 10.

DETROIT – BOSTON 118:124
Ivey 26, Cunningham 21 in 10 podaj, Beasley 17, Duren 15, Fontecchio 11; Tatum 37 (met 12/26), Brown 24 in 10 skokov, Pritchard 19, Horford in White po 16.

WASHINGTON – CLEVELAND 116:135
Coulibaly 23, Kuzma in Poole po 14, Sarr 12, Kispert, Valančiunas in Carrington po 10; Mitchell 30 (met 11/18), Allen in Garland po 23, Jerome 14, Mobley 13, Merrill 11, LeVert 10.

CHICAGO – OKLAHOMA CITY 95:114
LaVine 22, Vučević 18 in 13 skokov, Giddey 14; Jal. Williams 24, Gilgeous-Alexander 23, Holmgren 21 in 16 skokov.

MEMPHIS – ORLANDO 124:111
Aldama 22, Huff 18, Morant 16 in 10 podaj, Jackson in Bane po 13, Pippen 11; F. Waagner 23, Suggs 21, Banchero 26, Howard 11, Black 10.

MINNESOTA – TORONTO 112:101
Randle in Edwards po 24, DiVincenzo 16, Gobert 15 in 12 skokov, Conley in Reid po 10; Dick 25, Barnes 20, Agbaji 19.

SAN ANTONIO – HOUSTON 109:106
Wembanyama 29, Sochan 17 in 12 skokov, Johnson 16, Champagnie 12, Barnes 11; Ja. Green 29, VanVleet 18, Brooks 16, Landale 13, Whitmore 10.