
Ob 17 šampionskih praporih s stropa Crypto.com Arene visi 14 upokojenih številk. Med njimi so dresi legend kraljice iger, kot so Kobe Bryant, Magic Johnson, Kareem Abdul-Jabbar, Wilt Chamberlain, Shaquille O'Neal, Jerry West … V nobenem klubu ni igrala takšna plejada košarkarskih velikanov kot pri vijoličasto-zlatih. Kmalu po koncu njegove bogate kariere bo v bleščeči družbi tudi številka 23, ki jo trenutno na sloviti majici kalifornijskega moštva nosi LeBron James, če izpolni svoj cilj kariere – osvojitev šampionskega prstana –, pa zagotovo nekoč tudi številka 77 košarkarskega virtuoza iz Ljubljane.
Po Magicu Johnsonu med Lakersi še Luka Magic

Luka ima vedno najvišje cilje. Kot vsakič, ko obleče dres s slovenskim grbom, govori o naskoku na reprezentančno kolajno, odkrito napada tudi košarkarski sveti gral – pokal Larryja O'Briena. Po svoji zadnji odigrani tekmi, ko so Jezerniki na kolena spravili Houston (zatem so še brez nosilcev igre izgubili v Portlandu, op. a.), Dončić pa je v treh četrtinah zbral 39 točk, je govoril prav o prstanu. Zatrdil je, da je to skupen cilj celega moštva, dodal pa je še, da verjame, da imajo v mestu angelov dovolj kakovostno ekipo, da jim to uspe že letos.
J. J. Redick, ki je ob koncu svoje kariere – pečat je pustil kot nevaren strelec z razdalje – za kratek čas z Luko združil moči v garderobi Dallasa, je še lani vodil podkast in komentiral tekme končnice, leto kasneje pa ima za sabo prvo sezono v trenerski vlogi in to z zavidljivim izkupičkom 50 zmag. Zdaj je pred velikanskim izzivom, ki ga prinaša končnica. Lakersi so pod njegovo taktirko zasedli tretje mesto, kar je zgodovinsko gledano skorajda nujen pogoj za naskok na prstan. Namreč v 76 od 78 primerov je prvak postal klub, ki je v konferenci zasedel eno izmed prvih treh mest.
Prva ovira vijoličasto-zlatih bo Minnesota, ki jo Dončić zelo dobro pozna. Namreč medtem ko je Redick pokrival tekme končnice, se je Luka boril za prstan. Seveda v dresu Mavericksov, ki so z njim v glavni vlogi prišli do finala, na tej poti, natančneje v konferenčnem finalu, pa ukrotili tudi Volkove. Slovenski velemojster je bil izbran za najkoristnejšega posameznika finala Zahoda, za kar je prejel nagrado, ki nosi ime po legendarnem Lakerju, Magicu Johnsonu. Kdo bi si mislil, da bo Luka Magic, kot so ga številni zaradi njegovih čarovnij na parketu poimenovali v Dallasu, tako kmalu nosil isti dres, kot ga je sloviti organizator igre, ki ima za vsak prst ene roke svoj šampionski prstan.
Menjava Lakersov in Mavericksov šokirala svet športa
Prav ta sprememba je zaznamovala košarkarsko sezono. Ni pretresla le Lige NBA, ni poskrbela za veliko presenečenje v vsej košarkarski sferi, ampak je šokirala kar celoten svet športa. Še nikoli do zdaj ni bil v ameriškem športu menjan takšen superzvezdnik, obraz ekipe, in to brez svoje vednosti in iskreno tudi proti svoji volji, saj je Luka svojo prihodnost dejansko videl v Dallasu. In to po taki sezoni in praktično na vrhuncu oziroma bolje rečeno še pred svojim vrhuncem moči, saj s 26 leti prihaja ravno v najboljša košarkarska leta. Dončić je s svojimi predstavami izkusil blišč največjega košarkarskega odra, obenem pa tudi drugo plat, tisto bolj grenko, ko klubski odločevalci igralce upravljajo kot figure na šahovnici.


Sezona se ni začela po Lukovih željah. Že pred začetkom je imel zdravstvene težave, zaradi poškodbe leve mečne mišice pa je izpustil vse pripravljalne tekme. Potem je imel še težave z desnim kolenom, z desnim zapestjem in levo peto. Zaradi naštetega je izpustil osem tekem, na 30. obračunu sezone, na prestižnem dvoboju na božični dan, leto po tem, ko je pisal zgodovino teh slovitih srečanj s 50 točkami proti Phoenixu, pa se je znova poškodoval. Ponovila se je poškodba leve mečne mišice, tako da je predčasno končal dvoboj z Minnesoto. Sprva so napovedali, da bo odsoten dober mesec, nihče pa si ni tedaj mislil, da je proti Volkovom zadnjič oblekel dres Dallasa.
Nato pa kot strela z jasnega – na začetku februarja je priznani ESPN-jev novinar Shams Charania sporočil, da so se Mavericksi z Lakersi dogovorili za menjavo, ki Ljubljančana pošilja v Los Angeles. Marsikdo sprva ni verjel, toda dejansko se je teksaški klub odrekel svojemu najboljšemu igralcu. Res je, da je dobil v zameno v prvi vrsti kakovostnega Anthonyja Davisa, toda Luka je bil jedro, okoli katerega so v Teksasu več kot šest let gradili, bil je prvo ime Mavsov, izjemno učinkovit, hkrati pa se je zasidral v srcih navijačev Dallasa. Marsikateri še zdaj ni prebolel (in ni oprostil) odločitve Nica Harrisona, športnega direktorja, ki je dejal, da ima klub z Davisom večje možnosti za prstan kot z Dončićem.
Njegov dres že najbolj prodajan v Ligi NBA
Zdaj je postal del košarkarskega Hollywooda. Najslavnejše franšize, ki ima tudi največ privržencev. Luka je bil na primer med svetovnim prvenstvom na Filipinih, kjer preprosto obožujejo košarko, z naskokom največja zvezda. Filipinci, ki predstavljajo enega največjih trgov za Ligo NBA, so nori na najmočnejšo ligo na svetu, kulten status pa imajo tam Lakersi. Tako je praktično po vsej Aziji, Dončić pa je superzvezdnik povsod, kjer je košarka priljubljena. Zdaj nosi dres največjega kluba. Kaj to pomeni, je liga ravno sporočila v ponedeljek. Po 12 letih ni več najbolj prodajan dres Stepha Curryja ali LeBrona, ampak si laskavi naziv zdaj lasti Luka. In uspelo mu je kot prvemu Neameričanu. Pred odhodom v Los Angeles je bila njegova majica Dallasa na osmem mestu. Že nekaj časa se tako ali tako proda največ navijaških artiklov Jezernikov nasploh.
V šestih letih igranja za Dallas je bil Ljubljančan, ki je v svoji prvi sezoni ekspresno prevzel dirigentsko palico na parketu in hitro začel postavljati mejnike ter podirati najrazličnejše rekorde, izbran za novinca leta, petkrat zapored je bil imenovan v prvo peterko lige, petkrat zapored je zaigral na tekmi All Star in bil lani tudi prvi strelec lige. Med drugim je postavil tudi imeniten osebni strelski rekord, ko se je pred dobrim letom dni nad Atlanto znesel s 73 točkami. Ob tem je pred tremi leti Mavse vodil do konferenčnega finala, lani pa celo do velikega finala. Toda Harrison je prepričan, da ima Dallas zdaj boljšo ekipo.
Rezultat Damoklejev meč Harrisonove usode

Odziv navijačev je bil izjemno buren. Nekaj povsem nenavadnega za naravo ameriških športnih privržencev. Nicu Harrisonu še vedno niso oprostili njegove odločitve, rezultatski neuspeh pa zdaj nad njegovo prihodnostjo v tej funkciji visi kot Damoklejev meč. Medtem ko so imeli Mavsi lani z Dončićem v glavni vlogi 50 zmag, jih imajo letos 39. Res je, da imajo veliko smolo s poškodbami. Mogoče ne sicer v takšni meri, a imeli so jo že lani. Na 33 tekmah od Lukovega odhoda so Teksašani zmagali le 13-krat. Kaj si navijači mislijo o Harrisonu, so jasno izrazili večkrat, pa čeprav so bili zaradi parol, naj ga odpustijo, odstranjeni iz dvorane. Ko je poln American Airlines Center vzklikal "odpustite Nica" 9. aprila, ko je Luka z Lakersi prvič prišel v goste, je bilo to s skoraj 20.000-glavo množico nemogoče narediti.
Čeprav izjemno čustven, hkrati pa maksimalno motiviran Dončić je ob sladki zmagi Jezernikov v Dallasu prispeval 45 točk, kar je njegov izenačeni rekord v vijoličasto-zlatem dresu. Že predtem, ko so Mavsi gostovali v Los Angelesu, se je veselil zmage, ki je bila tudi balzam za rane, ki jih je povzročila Harrisonova poteza, Luka pa je na tisti tekmi prvič v novem moštvu zbral trojni dvojček. Jasno je, da je potreboval čas, da je ujel svoj ritem. Tako ali tako ni lahko priti v novo sredino, še posebej ne sredi sezone, ob tem pa se je kapetan slovenske reprezentance še vračal po poškodbi.
Redick je počasi doziral minutažo, na prvih tekmah je bil Luka strelsko še precej zadržan, toda iz dneva v dan se je v vijoličasto-zlati druščini počutil bolje in predvsem bolj domače. Posledično je bil vse boljši, vse konkretnejša je bila njegova statistika, igra Lakersov pa je bila vse bolj v ritmih ljubljanskega velemojstra. Zdaj je že njena osrednja figura. Napad se vrti okoli njega, Dončić pa je že prvi strelec tretje ekipe Zahoda. Za Jezernike je odigral 28 tekem. V povprečju je dajal dobrih 28 točk na tekmo, podobno, kot jih je predtem na 22 za Dallas v tej sezoni. V marcu in aprilu je bilo njegovo povprečje že obakrat več kot 30.
Luka lahko "zavoha kri", kot jo je nekoč Kobe

Najpomembnejše tekme sezone pa so še pred vrati. Luka ima v svojem bogatem repertoarju posebno prestavo za končnico. Večkrat je dokazal, da je sposoben na teh največjih preizkušnjah odigrati najboljše, še nadgraditi, kar počne v rednem delu. "Prihaja najboljši del sezone," je navdušeno razlagal Luka, ki je še pristavil, da je zelo samozavesten, saj je našel svoj ritem. Lakersi imajo za končnico udaren tandem, ki navijače lahko navdaja z optimizmom. James ni le rekorder po številu točk v Ligi NBA. Med vsemi jih je dal največ tudi v končnici, Dončić pa ima s 30,9 točke drugo najboljše karierno povprečje v končnici. Učinkovitejše je bilo le njegovo leteče visočanstvo, Michael Jordan.
Dres Lakersov je pred Lukom od slovenskih košarkarjev nosil le še Saša Vujačić, ki je dva prstana osvojil v dobi Kobeja. Zaradi zmagovalne miselnosti, tekmovalnosti in "ubijalskega" instinkta, ki ga ima Dončić, je rojaka v podkastu Out The Mud, zanimivo, primerjal prav s pokojnim velikim prijateljem: "Izjemen je. Se sicer ne poznava, veva pa drug za drugega. Drugačne poti so naju vodile do Lige NBA. Ko me je ob njegovem prihodu v NBA nekdo poklical za mnenje o njem, sem dejal, da iskreno lahko rečem, da me, ko sem ga gledal, kako igra, bolj kot kdor koli drug spominja na Kobeja. Razlog je, da igra z nasmehom, zelo dobro razume geometrijo na košarkarskem igrišču, je zelo talentiran, v očeh pa ima, ko igra, neki ubijalski pogled. Kot da lahko zavoha kri. Kobe je vedno govoril, da jo. Še vedno je mlad, toda mislim, da ima podobne lastnosti, kot jih je imel Kobe. Brez dvoma je poseben, in če bo ostal na pravi poti, kar mislim, da bo, je pred njim kar nekaj naslovov."
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje