Dorian Finney-Smith in Spencer Dinwiddie sta blestela v zadnji četrtini. Foto: Reuters

Mavericksi so se veselili četrte zaporedne zmage. Kingsi nimajo več možnosti za preboj v končnico, a bili so zelo žilavi tekmeci. De'Aaron Fox je bil najboljši strelec tekme v American Airlines Centru s 44 točkami. Izenačil je rekord kariere, a znova je bil razočaran.

Luka Dončić je bil zelo zadovoljen z igro soigralcev v drugem polčasu. Foto: AP

Dončić bo igral proti Utahu
Uro in pol pred začetkom tekme je trener Jason Kidd sporočil, da Dončić ne bo igral zaradi poškodbe prsta na levi nogi. Dodal je, da ne gre za resno poškodbo in 23-letni Ljubljančan bo zagotovo igral v ponedeljek, ko bodo Mavericksi gostili Utah. To je bila prva tekma po 7. januarju, ki jo je izpustil. V tej sezoni je manjkal na 16 tekmah.

3000 navijačev dobilo šal Slovenije
To je bil slovenski večer v American Airlines Centru. Tekmo so preložili na 16.00 po lokalnem času, da je bila ura ugodna tudi za slovenske gledalce. Prvih 3000 gledalcev je dobilo šal Slovenije. Na tekmi je bilo prisotnih tudi veliko slovenskih navijačev. Dončić se je po tekmi tudi srečal z njimi.

Na slovenskem večeru v Dallasu znova preverili Cubanovo znanje slovenščine

Fox nerešljiva uganka za obrambo Dallasa
Obramba Dallasa je bila zelo slaba v prvi četrtini. Kralji so zlahka zaključevali akcije. Justin Holiday je zadel trojko in Kidd je moral hitro vzeti minuto odmora (5:13). Donte DiVincenzo je bil dvakrat natančen izza črte in po 12 minutah so imeli gostje že deset točk naskoka (26:36).

Kingsi povedli za 19 točk, nato pa popustili
Sredi druge četrtine Mavericksi tri minute niso dosegli niti točke. Domantas Sabonis, ki je prišel sredi februarja iz Indiane v menjavi igralcev, je poskrbel za najvišjo prednost Sacramenta na tekmi (34:53). Fox je že do odmora zbral 18 točk, Dallas pa je zaostajal z 51:65 po prvem polčasu.

Ob koncu tretje četrtine so se gostitelji razigrali. Z delnim izidom 11:3 so se po trojki Josha Greena približali na 85:92.

De'Aaron Fox je bil razred zase na parketu, a ni imel dovolj pomoči soigralcev v drugem polčasu. Foto: AP

Izjemna predstava Dinwiddieja v zadnji četrtini
Dinwiddie je prevzel odgovornost v zadnji četrtini. S sedmimi točkami je poskrbel za prvo vodstvo Dallasa (95:94). Trener Kraljev Alvin Gentry je moral vzeti minuto odmora. Vse je stavil na izjemnega Foxa, ki je tri minute pred koncem povišal na 103:110.

Finney-Smith zadel ključno trojko po lepi podaji Brunsona
Dinwiddie je s trojko in prodorom poskrbel za prednost Dallasa s 111:110. Fox je zadel le en prosti met in zadnji napad je imel Dallas. Jalen Brunson je krenil v prodor po levi strani, v desnem kotu je stal Finney Smith, ki je zadel ključno trojko. Po zadnji minuti odmora je Harrison Barnes zgrešil trojko, Holiday pa je žogo potisnil skozi obroč, a to ni bilo dovolj.

"Kar nekaj časa smo potrebovali, da smo se navadili na akcije brez Dončića. Vedno želimo, da je Luka z nami. Z njim je vse lažje in računam, da bo igral že v ponedeljek. V drugem polčasu so fantje ujeli pravi ritem," je povedal Kidd.

Gentry jezen na sodnike
"Zelo sem razočaran nad sodniki. Fox je vseskozi prodiral v raketo in res ne razumem, kako je lahko izvajal le šest prostih metov," je bil jezen trener Sacramenta Fox.

Suša Kingsov traja že 16 let
Kingsi bodo že 16. sezono zapored končali pod 50-odstotnim izkupičkom, saj je bil to že njihov 42. poraz. V Ligi NBA so 37 sezon, a le osemkrat so imeli pozitiven izkupiček. To se je zgodilo med letoma 1998 in 2006, ko jih je vodil Rick Adelman. Že 16 let čakajo na uvrstitev v končnico, kar je najdaljša negativna serija v Ligi NBA.

Dallas brez Dončića ugnal Sacramento

James nasul Bojevnikom 56 točk
LeBron James je s predstavo sezono nasul 56 točk in zagotovil LA Lakersom zmago nad Golden Statom s 122:114. Jezerniki so bili v veliki krizi, po štirih zaporednih porazih je bilo ogroženo deveto mesto. Ta teden so doživeli dva poloma v Crypto.com Areni. Pelikani in Clippersi so jih gladko odpravili in navijači so jim namenili žvižge.

Tokrat je 37-letni James odigral pravo simultanko. S 56 točkami je izenačil rekord sezone v Ligi NBA, ki ga je postavil zvezdnik Atlante Trae Young. Pri teh letih je več točk dosegel le Kobe Bryant, ki je na zadnji tekmi kariere aprila 2016 Utahu natresel 60 točk.

LeBron James je prejemal številne čestitke. Tudi Matthew Stafford, ki je z LA Ramsi pred tremi tedni osvojil Super Bowl, se je pozdravil z njim. Foto: AP

Golden State od -14 zelo hitro na +14
Jezerniki so bili zelo motivirani in začeli so odlično. Malik Monk je zadel trojko za vodstvo s 25:11. Na vseh zadnjih tekmah je nato sledila zelo slabo četrtino in tokrat ni bilo prav nič drugače. V drugi četrtini so Bojevniki s serijo trojk prišli do preobrata in povedli že za 14 točk (46:60).

Monk blestel v končnici
James je že četrt ure pred koncem tekme dosegel 40 točk in obdržal je priključek. Na začetku zadnje četrtine je zadel tri trojke v minuti in 16 sekundah in Lakersi so prevzeli vodstvo (100:97). V napeti končnici se je izkazal Monk. Najprej je zadel trojko za 117:112, nato pa je ukradel žogo pri podaji iz avta in podal do Jamesa, ki je z zabijanjem z eno roko dvignil navijače na noge. Zmago je potrdil Carmelo Anthony s trojko z desne strani po sijajni akciji Jamesa.

"Gospodar prstanov" Phil Jackson na tribuni
Na častni tribuni je sedel tudi legendarni trener Phil Jackson. Z Lakersi je osvojil pet od enajstih prstanov v težko ponovljivi karieri.

"Znašli smo se v zelo težkem položaju. Nujno smo potrebovali to zmago po štirih zaporednih porazih. Tokrat nismo zaostali preveč in verjel sem v vrnitev v zadnji četrtini. To je bila res velika zmaga proti odlični ekipi. Navijači so končno prišli na svoj račun, potem ko smo v zadnjih tednih igrali res slabo," je povedal James.

Sixersi brez Hardna nemočni v Miamiju
Miami je v obračunu vodilnih ekip Vzhoda odpravil Philadelphio z 99:82. Zadnjo četrtino je Vročica dobila s 26:14.

Joel Embiid je bil najboljši strelec srečanja z 22 točkami. Met iz igre mu ni stekel (4/15), zadel pa je vseh 14 prostih metov. James Harden je počival, saj trener Doc Rivers ne želi tvegati, da bi obnovil poškodbo pred začetkom končnice.

Jimmy Butler in Tyler Herro sta prispevala po 21 točk za Miami, ki se je utrdil na prvem mestu Vzhoda in bo do konca rednega dela še 12 tekem odigral na domačem parketu.

Dončić in Marjanović blestela tudi v elegantnih oblekah na dobrodelni dražbi Marka Cubana

Tekme 5. marca:
DALLAS – SACRAMENTO
114:113 (26:36, 25:29, 34:27, 29:21)
Dinwiddie 36 (11/22 iz igre, prosti meti 12/13) in 7 podaj, Brunson 23 (8/15 iz igre), Finney Smith 17 (5/11 za tri), Green 12, Bullock 11, Bertans 7, Powell 6, Brown 2, Dončić ni igral; Fox 44 (18/31 iz igre, 3/4 za tri), Sabonis 15 in 10 skokov, Lyles 11, DiVincenzo 10, Barnes in Holiday po 9, Holmes 6, Metu 5, Mitchell 4.

CHARLOTTE – SAN ANTONIO 123:117
Rozier 31 (6/8 za tri), Ball 24 (4/9 za tri), Washington in Harrell po 15; Johnson 33 (14/24 iz igre), Murray 25, 10 podaj in 9 skokov, Vassell 14, Pöltl 11.

MIAMI – PHILADELPHIA 99:82
Butler (6/15 iz igre) in Herro po 21, Vincent 16 (4/6 za tri); Embiid 22 (4/15 iz igre, prosti meti 14/14) in 15 skokov, Maxey 17, Harris 16, Harden ni igral.

MEMPHIS – ORLANDO 124:96
Morant 25 (9/17 iz igre) in 7 podaj, Bane 24, Jones 14; Anthony 19 (4/6 za tri), M. Wagner 17 in 11 skokov, F. Wagner 15 (3/4 za tri).

MINNESOTA – PORTLAND 135:121
Towns 36 (13/17 iz igre) in 15 skokov, Nowell (4/7 za tri), Beasley in McDaniels po 16; Simons 38 (9/17 za tri), Williams 21, Johnson 15 (3/5 za tri).

LA LAKERS – GOLDEN STATE 124:116
James 56 (19/31 iz igre, 6/11 za tri, prosti meti 12/13) in 10 skokov v 39 minutah, Westbrook 20 (9/17 iz igre), Anthony 14, Monk 12 (4/9 za tri); Curry 30 (13/22 iz igre, 4/9 za tri), Poole 23 (4/8 za tri), Kuminga 18, Wiggins 14.