Kyrie Irving je bil mož odločitve na za Dallas zelo pomembni tekmi. Foto: Reuters

Tretjič na štirih tekmah te sezone so Mavsi premagali moštvo iz Salt Lake Cityja in bodo prvič po 2015/16 proti njim dobili serijo medsebojnih obračunov v eni sezoni. Niz domačih dvobojev so tako končali polovično uspešni. Irving je najboljši strelec lige v zadnji četrtini, proti Utahu pa je bil še posebej razigran, saj je v zadnjih 12 minutah prispeval kar 17 od svojih 33 točk. Obenem je zadeval v ključnih trenutkih in Dallasu dobri dve minuti pred koncem zagotovil odločilno prednost.

"Rad imam izzive, da vidim, v kakšnem fizičnem stanju so igralci, kako mentalno močni so in koliko ekip se drži svojega načrta pred tekmo," je Irving odgovoril na vprašanje, kaj je skrivnost dobrih iger v zadnji četrtini. "Rad ima take trenutke. Rad zmaguje in rad pomaga svoji ekipi do zmage," je dodal trener Dallasa Jason Kidd, ki od 6. februarja vodi Irvinga, ko je ta v Teksas prestopil iz Brooklyna.

Čez manj kot 24 ur gostovanje v New Orleansu

Mavse do konca rednega dela čaka še 16 tekem. Foto: AP

Z 29 točkami, desetimi skoki in šestimi podajami je statistiko napolnil Dončić, ki pa je tudi izgubil šest žog. Ljubljančan je iz igre metal 10/23. V odlični formi je po premoru za All Star tekmo Tim Hardaway, kar je potrdil tudi tokrat. Dal je 24 točk, potem ko je izza črte metal 7/9. Lauri Markkanen, ki je zaradi težav s hrbtom izpustil zadnjo tekmo, je bil s 33 točkami prvi strelec Utaha, ki je sicer klonil četrtič zapored. Gostje so igrali brez članov prve peterke Jordana Clarksona, ki je poškodovan, in obolelega Walkerja Kesslerja.

"Dallas ima odlično ekipo. Jason zares dobro opravlja svoje delo. So še nova ekipa, v procesu uigravanja. Luka in Kyrie se še spoznavata. Oba sta izvrstna igralca, ki ju je zares težko zaustavljati," je povedal trener Utaha Will Hardy. Dallas je zdaj pri 34 zmagah in 32 porazih in je znova na mestih, ki neposredno vodijo v končnico. Do konca rednega dela ga čaka še 16 tekem. Po nizu obračunov v American Airlines Areni bo zdaj na naslednjih 13 obračunih kar desetkrat gostoval. Prvo gostovanje ga čaka že čez manj kot 24 ur, ko se bo pomeril z New Orleansom.

Dallas hitro zapravil 14 točk prednosti

Dončić je prvi met na tekmi zgrešil. Ko se je s trojko v četrti minuti vpisal med strelce, je znižal na -5, potem ko je Utah z zaporednima protinapadoma povedel s 14:6. Po Lukovi trojki je Hardy nemudoma vzel minuto odmora, po polovici prve četrtine pa so Mavsi s prostima metoma Irvinga izenačili. Deveta minuta je tekla, ko so prvič povedli. Dončić je bil najprej uspešen izza črte, po uspešni obrambi pa je zabil za 22:21. Dallas je s serijo 8:0 prevzel pobudo in prvo četrtino dobil s 34:31.

Dallas je zadel 19 trojk iz 45 poskusov. Utah je izza črte metal 15/44. Foto: Reuters

Luka je v prvih 12 minutah dosegel 12 točk, izjemno razigran pa je bil tudi Hardaway s klopi, ki je s svojo četrto trojko iz četrtega poskusa odprl drugo četrtino. Zatem je bil dvakrat za tri natančen še Irving in gostitelji so po minuti in pol druge četrtine prvič povedli z dvomestno razliko. Po peti trojki Hardawaya je Dallas vodil z 51:37, po minuti odmora, ki je sledila, pa je Utah začel topiti zaostanek. V dobrih teh minutah ga je prepolovil, zelo dobro pa je odigral končnico polčasa. Po delnem izidu 17:4 se je približal na točko. Nato je Dončić, ki je po vrnitvi na parket dosegel še šest točk, po prvem domačem napadalnem skoku zadel pod obročem, toda Markkanen, ki je v prvem polčasu dal 19 točk, je s trojko izenačil. Po polovici srečanja je bil izid 59:59.

Irving prevzel odgovornost v ključnih trenutkih

Po malenkost boljšem gostujočem začetku drugega polčasa so Mavsi sredi tretje četrtine znova prevzeli pobudo. Najprej je s trojko pet točk naskoka zagotovil Justin Holiday, zatem pa je eno dodal še Dončić in Dallas je povedel s 76:68. Hardy je takoj posredoval s 'timeoutom', Utah pa je uspel zadržati nalet domače zasedbe. V končnici četrtine je ujel priključek in se popolnoma približal. Luka, ki je v tretji četrtini prispeval 11 točk, je 27 sekund pred koncem 36. minute zadel izza črte, toda na drugi strani je bil za tri natančen tudi Damian Jones in Mavsi so pred zadnjo četrtino vodili le za točko (87:86).

Markkanen je takoj zadel trojko za novo vodstvo Utaha. Ko so ostale še štiri minute, je Irving v svojem slogu iznajdljivo zaključil v prodoru, ob tem pa še izsilil osebno napako. Na drugi strani je s trojko odgovoril Ochai Agbaji, kar je bila že 12. sprememba vodstva v zadnji četrtini. Toda zatem je Irving znova stopil na črto prostih metov, potem pa zadel še za tri. Po blokadi Markkanena je trojko dodal Holiday, ki ga je lepo našel Dončić. Luka bi lahko metal, toda soigralec je bil v še boljšem položaju in Dallas je dve minuti in pol pred koncem povedel za sedem. Marrkanen in Talen Horton-Tucker sta v zadnji minuti znižala na -2. Vmes je za tri zgrešil Dončić, zatem še Irving, toda Holiday je pravočasno napravil osebno napako, tako da Utah ni prišel do meta za podaljšek. Irving je zatem s črte prostih metov potrdil zmago.

Nova zmaga oslabljenih Bucksov

Mike Budenholzer bo kmalu lahko računal na Gorana Dragića. Foto: Reuters

Milwaukee nadaljuje zmagoviti pohod. Bucksi so s 134:123 slavili v Orlandu, kar je že njihova 18. zmaga na zadnjih 19 tekmah. Brook Lopez je bil s 26 točkami prvi gostujoči strelec, Khris Middleton in Jevon Carter pa sta jih dodala po 24. Varovanci Mika Budenholzerja so igrali brez glavnih dveh nosilcev Janisa Andetokumba, ki je zbolel, in Jrua Holidaya, ki je lažje poškodovan.

Kljub temu so vpisali že 47. zmago, ob tem pa imajo le 18 porazov, s čimer so prvi v ligi. “Mislim, da je to le dokaz, kakšne igralce imamo. Imamo posameznike z visokim košarkarskim IQ-jem, ki so nesebični in na prvo mesto postavljajo ekipo. Lepo je, če imaš nekaj takih košarkarjev, da jih je pa polna klop, pa smo res lahko srečni,“ je povedal Lopez. Po besedah Budenholzerja bo kmalu nared za igranje v novem moštvu tudi Goran Dragić, ki ima manjše težave z levim kolenom.

Poraz prvakov kljub razigranemu Curryju

Čeprav je Steph Curry dosegel 40 točk in zadel deset trojk, je Golden State klonil pred Oklahoma Cityjem (137:128). V domači zasedbi sta bila odlična Shai Gilgeous-Alexander, ki je dosegel 33 točk, in Josh Giddey, ki se je izkazal s trojnim dvojčkom, tretjim te sezone in sedmim v karieri. V statistiko je vpisal 17 točk, 11 skokov in 17 podaj, kar je njegov osebni rekord.

Lakersi upokojili dres Paua Gasola

Številka 16 Paua Gasola je odšla pod strop dvorane. Foto: Reuters

Los Angeles Lakersi so v boju za končnico s 112:103 premagali Memphis za šesto zmago na zadnjih osmih dvobojih. S 30 točkami in 22 skoki je blestel Anthony Davis. Po 17 točk so prispevali Dennis Schröder, Rui Hačimura in Austin Reaves. Drugo tekmo je izpustil Ja Morant, ki je pod dvema preiskavama Lige NBA in koloradske policije zaradi poziranja s pištolo.

Gasol prvi Neameričan sprejet v Olimp Lakersov

Pred tekmo so upokojili dres Paua Gasola in ga postavili pod strop dvorane ob dresih številka 8 in 24 Kobeja Bryanta. "Pogrešam ga. Ne morem narediti nič več, kot da ljubim njegovo družino. Tako se spopadam z njegovo izgubo," je med drugim povedal Gasol, ki je z Lakersi osvojil dva šampionska prstana v letih 2009 in 2010. Med prisotnimi v dvorani je bila tudi žena Kobeja Bryanta Vanessa, ki je bila prvič v Crypto.com Areni po pogrebni slovesnosti svojega moža.

Gasol, ki se je od Lige NBA poslovil po sezoni 2018/19, je sedem od svojih 18 sezon preživel pri Jezernikih, kamor je prišel prav iz Memphisa.