Za izjemno nadarjenim Ljubljančanom je sanjsko leto 2017. Dokončno si je izboril vlogo nosilca v dresu Real Madrida, bil za lansko sezono izbran za najboljšega mladega igralca v Evroligi, piko na i pa je postavil z zlato medaljo na EuroBasketu, kjer je bil tudi imenovan v peterko turnirja. Tudi letos ga čaka nekaj pomembnih dogodkov. Tako kot je lani razlagal, da je njegov cilj zlata kolajna z reprezentanco, je večkrat tudi poudaril, da bi rad postal tudi evropski klubski prvak, kar zagotovo ne bo lahka naloga, a tudi pohod Slovenije na vrh stare celine se je zdel misija nemogoče. Znova je Dončić brez konkurence med mladimi košarkarji v najmočnejšem evropskem klubskem tekmovanju in jasno je, da bo ubranil naziv vzhajajoče zvezde. Obenem je tudi vroč kandidat, da postane MVP tekmovanja, saj je še vedno prepričljivo statistično najučinkovitejši posameznik Evrolige. Njegov indeks v povprečju znaša dobrih 23, 20,6 pa je indeks drugega najučinkovitejšega Nanda de Coloja.
Maja bo v Beogradu okronan prvak Evrolige, junija – natančneje 28. junija in zatem še 1. julija – pa bo Luka skušal reprezentanci pomagati do čim boljšega izhodišča v kvalifikacijah za svetovno prvenstvo, potem ko so si evropski prvaki privoščili velik spodrsljaj v Belorusiji, ko so s porazom očrnili svoj ugled. Toda še pred tem je zanj zelo pomemben datum 21. junij, ko bo v New Yorku na sporedu nabor Lige NBA. Dončić bo ena izmed glavnih zvezd tega dogodka. Po vseh napovedih naj bi bil izbran vsaj med prvimi petimi, morda tremi oziroma če ne bo celo prvi izbor. Kot glavni konkurenti so izpostavljeni DeAndre Ayton, Michael Porter, Marvin Bagley, Jaren Jackson in Mohamed Bamba, ki vsi igrajo univerzitetno košarko, Luka pa je že zdaj eden najboljših v drugem najmočnejšem tekmovanju na svetu, Evroligi. Nekje na polovici prve runde naj bi bil izbran drugi Evropejec, talentirani bosanski košarkar Džanan Musa, ki se kali pod taktirko Jureta Zdovca pri Cedeviti. Glede na to, da ni absolutnega favorita, ki bi zasedel številko ena, bo odvisno tudi od tega, katera ekipa bo izbirala prva. 11. aprila se bo končal redni del, ko bo jasno, katera franšiza bo imela največ možnosti, da dobi prvi izbor. Kdo bo dejansko izbiral prvi, pa bo znano 15. maja.
Do zdaj najvišje Nachbar na 15. mestu
Kateri koli izbor bo Dončić, bo zagotovo podrl slovenski rekord. Leta 2002 je bil kot najvišje izbrani Slovenec do zdaj Boštjan Nachbar, ki so ga Houston Rocketsi izbrali kot 15. po vrsti. Do zdaj je bilo na naboru izbranih 11 Slovencev, nazadnje lani Vlatko Čančar kot 49., izbral ga je Denver Nuggets. Pred Čančarjem je bila kar devetletna suša, saj je bil pred tem zadnji Goran Dragić. Organizatorja igre, ki je do zdaj od Slovencev pustil v NBA-ju največji pečat, so kot 45. izbrali San Antonio Spursi. Sicer je devet Slovencev do zdaj zaigralo v najmočnejši ligi na svetu, ob osmih draftiranih še Zoran Dragić.
Od leta 1947 je bilo le deset neameriških košarkarjev izbranih kot številka ena. Prvi je bil leta 1978 Mychal Thompson z Bahamov. Očeta ostrostrelca Golden Stata Klaya so tedaj izbrali Portland Trail Blazersi. Sledila sta Nigerijca Hakeem Olajuwon in Michael Olowakandi v letih 1984 in 1998. 2002 je bil prvi izbrani Kitajec Jao Ming, tri leta pozneje Avstralec s hrvaškimi koreninami Andrew Bogut, leto za njim pa prvič Evropejec, Italijan Andrea Bargnani, ki pa pri Toronto Raptorsih in pozneje New York Knicksih ter Brooklyn Netsih prvega izbora ni upravičil. Lani je bil prvi Američan Markelle Fultz, pred njim pa je bil kar štirikrat zapored prvi izbor neameriški. Zvrstili so se Kanadčana Anthony Bennett in Andrew Wiggins, ter Karl-Anthony Towns iz Dominikanske republike in Ben Simmons iz Avstralije.
t
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje