Luka Dončić je bil prvi strelec in skakalec velikega derbija. 20 točk je njegov najboljši dosežek v tej sezoni španske lige. Enako velja za število ujetih odbitih žog. Foto: EPA

prizadejala prvi poraz Realu Madrid (80:84), pri katerem je bil znova najboljši Luka Dončić.

Barca je po treh zaporednih porazih le slavila v WiZink Centru. V zelo izenačenem dvoboju so gostje na košarkarskem el clasicu jeziček na tehtnici na svojo stran prevesili v končnici, ki so jo odigrali bistveno bolje od gostiteljev. Fantastično je tekmo začel Dončić, ki je v dobrih šestih minutah z osmimi točkami - od tega dve trojki - poskrbel za domače vodstvo s 17:12. Zatem se je na drugi strani razigral Ante Tomić, ki je debitantu v belem dresu Walterju Tavaresu povzročal veliko težav. Hrvaški center je bil najzaslužnejši za serijo Barce, s katero je izenačila na 31. Moštvi sta bili poravnani tudi ob odhodu v garderobi.

Čeprav je v tretji četrtini Barca prevzela pobudo, si višje prednosti od šestih točk ni priigrala, Real pa je ob koncu poskrbel, da sta velikana v zadnjih deset minut stopila izenačena pri 61. Tudi pet minut kasneje je bilo na semaforju izenačeno. Thomas Heurtel je deset sekund pred koncem prek Felipeja Reyesa od table zadel za 78:81, po minuti odmora je slabo iz avta žogo izvajal Rudy Fernandez, na črti prostih metov pa je mirno kri ohranil Heurtel in Barca je vknjižila veliko zmago, šesto v tej sezoni španskega prvenstva.

Prvi strelec in skakalec derbija
Dončić je bil izvrsten v prvem delu, saj je v dobrih 12 minutah dal kar 16 točk, temu pa je dodal še štiri skoke. V drugem polčasu se mu je ustavilo. Dodal je še štiri točke, ko je zgrešil kar nekaj metov in izgubil nekaj žog, vendar pa je skupaj dodal deset ujetih odbitih žog na tekmi in s tem dopolnil drugi dvojni dvojček v tej sezoni. Trenutno najboljši igralec Evrolige je bil prvi strelec tekme, pri Realu pa je dvomestno število točk dosegel le še Fernandez, ki jih je dal deset. Anthony Randolph tokrat ni imel svojega dne in je ob slabem metu iz igre (1/11) vpisal štiri točke. Pri Barci je bil z 19 točkami najboljši Francoz Adrien Moerman, njegov rojak Kevin Seraphin jih je pristavil 15, Rakim Sanders pa 13.

Real s prvim porazom ostaja v vodstvu državnega prvenstva. Enkrat je klonila tudi druga Valencia, ki brani naslov. Barcelona je zdaj z dvema porazoma tretja. Na petem mestu je Fuenlabrada, za katero igra Luka Rupnik, ki ima prav tako dva neuspeha. Slabša je Andorra Jake Blažiča, ki je s tremi zmagami trenutno 13., a slovenski reprezentant igra odlično. V zadnjem krogu je za visoko zmago nad Betisom (96:68) prispeval kar 27 točk in je še vedno četrti strelec španskega prvenstva.

1

Luka Lapornik, Steaua (ROM)6. krog DP: Steaua - Phoenix Galati 92:662611 (1/2 za dve, 3/4 za tri)2 1
Miha Lapornik, Zlatorog Laško (SLO) 6. krog DP: Zlatorog - Helios 68:8638 25 (4/9 za dve, 4/10 za tri)6 2