Novembra so se slovenski košarkarji četrtič uvrstili na svetovno prvenstvo, predtem pa so septembra razočarani zapuščali evropsko prvenstvo v Nemčiji, kamor so prišli v vlogi favorita. Po dobro odigranem skupinskem delu, ko so bili prvi v Kölnu, pa so v Berlinu po zelo slabi predstavi v četrtfinalu klonili pred Poljsko, ki objektivno ne spada v isti kakovostni razred kot slovenska izbrana vrsta. "Na prvenstvo smo vsi šli z velikimi ambicijami, a se nam ni izšlo. Nismo ne prvi ne zadnji, ki so tako izgubili. Bilo je nekaj pozitivnih in nekaj negativnih stvari, ki jih je treba popraviti, in bomo znova na pravi poti," je dejal Nesterović.
"Saj smo videli, kakšno razliko smo potem naredili v tretji četrtini. Če bi tako začeli tekmo, bi bilo konec po prvi četrti. Takšen je šport in se lahko zgodi. Enkrat ti uspe, drugič ne. Še vedno boli, ker smo se tistih pet tekem v Kölnu zares borili in dali vse od sebe, da bi imeli lažjo pot do polfinala in do medalje. Žal je nismo izkoristili. Ostaja slab občutek glede tega. Vsi delamo napake. Treba je iti naprej maksimalno osredotočen in motiviran. Nam se tokrat ni izšlo, upam pa, da se bo v letu 2023 na obeh prvenstvih tako, kot se mora," je dodal nekdanji kapetan reprezentance, ki je pristavil, da po evropskem prvenstvu ni bilo pogovorov o zamenjavi selektorja Aleksandra Sekulića, ki je potem poskrbel za preboj na svetovno prvenstvo.
Nesterović je spregovoril tudi o izbiri dvanajsterice za turnir v Nemčiji, ki je dvignila precej prahu. Velja za košarkarsko avtoriteto, a se v stvari, kot je izbor igralcev, ne želi vmešavati: "Ne želim posegati v odločitve selektorja. Če se potem kaj zgodi, si ti kriv. Vedno sem bil za to, da ima maksimalno podporo, dajemo lahko nasvete, odločitve pa so njegove. Jaz tudi ne vem, kako želi igrati na prvenstvu in kakšna je njegova ideja. Tudi se nočem s tem ukvarjati, ker gre potem čisto v drugo smer. Vsak mora prevzeti svoj del odgovornosti. Tako v uspehu kot v neuspehu. Kot pravim, najbolj me boli, da smo bili po petih tekmah v Kölnu prvi, si olajšali pot, a se nam ni izšlo. Če bi kakšno tekmo tam izgubili, pa bi ostali zdravi in bi mogoče bilo drugače. Ti da misliti … V Carigradu smo dobili devet tekem. Če bi v Helsinkih, recimo, izgubili s Finsko in ne bi bili prvi, vprašanje, kako bi se izšlo v izločilnih bojih."
Svetovno prvenstvo bodo prihodnje leto gostili Filipini, Indonezija in Japonska. Vsak organizator je imel možnost v skupinski del povabiti eno reprezentanco in Japonci so izbrali Slovenijo, kar je velika stvar. Hkrati bodo s tem tudi lažje načrtovanje poletnega urnika, saj bo sicer žreb skupin konec aprila. "Če boš do tedaj čakal, kam boš šel, bo več težav z letalskimi kartami in delanjem načrta. Zdaj imamo štiri oziroma pet mesecev prednosti. Ko se bodo drugi začeli ukvarjati s tem, bomo imeli mi že vse pripravljeno," je povedal Nesterović, ki je v bogati karieri postal tako prvak Lige NBA kot tudi Evrolige.
Pred odhodom na Okinavo skoraj zagotovo Slovenijo čakata še dve prestižni tekmi. Španija namerava zaznamovati stoletnico zveze s pripravljalnim turnirjem, na katerem bi poleg aktualnih evropskih in svetovnih prvakov sodelovali še slovenski in ameriški košarkarji. Idejo je dobil predsednik zveze in nekdanji odlični košarkar Jorge Garbajosa. Sprva je bila želja, da bi tekme organizirali na seviljskem stadionu La Cartuja, toda niso dobili ustreznih dovoljenj, da bi ga zaprli. Hkrati temu nasprotuje tudi Liga NBA, saj ni v skladu z njenimi predpisi. Tako je zdaj namen turnir organizirati v dvorani v Malagi. Uradno še ni potrjen, ampak naj bi skoraj zagotovo med desetim in 15. avgustom Slovenija v Andaluziji odigrala generalko pred svetovnim prvenstvom proti najboljšima reprezentancama na svetu v zadnjih letih.
Nesterović je bil eden najzaslužnejših za vrnitev Gorana Dragića v izbrano vrsto. Novopečeni član Chicago Bullsov uradno še ni zaprl reprezentančnih vrat, tako da na KZS-ju upajo, da bo poleti znova zraven: "Takega igralca ne moreš nikoli odpisati. Vprašanje je, v kakšnem stanju bo in kako daleč bodo šli s klubom. Ni več tako mlad in zdravstveno stanje bo vplivalo. Vprašanje torej, kako bo s kolenom. Upamo seveda, da bo vse v redu. Po tistem, kar vidimo, še vedno igra na visoki ravni. Upam, da bo na pripravah z nami. Mislim, da ima še toliko športnega ega, da si je, potem ko se v Nemčiji ni dobro končalo, sam pri sebi rekel, da ne more na tak način končati z reprezentanco. Vseeno ga to še vleče naprej. Vsak od nas ima željo, da bi končal z nekim velikim dogodkom."
Junija bo Slovenija gostila žensko evropsko prvenstvo. Generalni sekretar zveze verjame, da so zadeli z imenovanjem Georgiosa Dikaiulakosa na mesto selektorja. Do februarja naj bi reprezentanca dobila tudi novo naturalizirano košarkarico: "To je velik projekt. Največji košarkarski dogodek po EuroBasketu. Šli smo z idejo enakopravnosti. Torej, če smo organizirali moško, dajmo tudi žensko. Hkrati je ta generacija dozorela in je v najboljših letih. Upam, da se bodo navijači, javnost in mediji odzvali v največjem številu in jim bomo dali pravo podporo. Mislim, da si zaslužijo. Na zadnjih treh prvenstvih so to dokazale. Zaslužijo si, da jih na domačih tleh gledalci podprejo in začutijo, kaj čuti moška reprezentanca, ko pride v polne Stožice."
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje