Dwayne Wade je v akciji dneva v zraku ujel podajo, nato pa zabil prek Primoža Brezca. Foto: Reuters
Carmelo Anthony
Carmelo Anthony je bil med najbolj razpoloženimi Američani. Foto: Reuters
Rašo Nesterovič in Goran Jurak
Slovenci so dobili skok kar s 40:29, žal pa so v napadu izgubili preveč žog. Foto: EPA
Primož Brezec
Atraktivno znajo zabijati tudi Slovenci. Tokrat je to storil Primož Brezec. Foto: Reuters
Beno Udrih
Na Bena Udriha je dobro pazil LeBron James. Foto: EPA
Mike Krzyzewski je
Krzyzewski je bil sprva presenečen nad trdo igro Slovencev. Foto: EPA

Upanje na ugoden izid je živelo le v uvodnih desetih minutah, ki so jih Američani dobili s 30:27, Pipanovi varovanci pa so že vodili z 21:16. Druga četrtina je bila popolnoma v znamenju ZDA. Ob trdi obrambi so Slovenci do polčasa izgubili 16 (!) žog, ki so jih Američani predvsem iz protinapadov pretvarjali v lahke koše. Prednost je ob polčasu narasla na 66:49.

Film tekme Slovenija - ZDA
1. četrtina (27:30)
Slovenija je začela v postavi Beno Udrih, Sani Bečirovič, Boštjan Nachbar, Goran Jurak in Rašo Nesterovič. Bečirovič je s prostih metov povedel Slovenijo v vodstvo z 2:0, nato pa iz protinapada poskrbi še za 8:7. Udrih z dvema zaporednima košema pelje Slovenijo v novo vodstvo (12:9), a Shane Battier poravna s trojko na 12. Izza črte je uspešen tudi Nachbar za 15:12. Prodor Bečiroviča popravi Nesterovič za najvišje vodstvo na tekmi (21:16). Američani stisnejo v obrambi. V dveh minutah jim uspe delni izid 11:0. ZDA prevzamejo pobudo, za izid četrtine pa s košem ob sireni poskrbi Nachbar.

2. četrtina (22:36)
Prednost Američanov se po zaporednih trojkah Chrisa Paula in Battierja poveča na 47:33. Kriza v slovenski reprezentanci. Prekineta jo Sašo Ožbolt in Primož Brezec za -10. Američani so razigrani, bliskoviti protinapadi se vrstijo in semafor po 16 minutah kaže 55:37. Je Slovencem padla morala? Po zabijanju Dwayna Wada za 45:60 Aleš Pipan še drugič vzame minuto odmora. Nič ne pomaga, ZDA so superiorne. Še ena akcija Američanov, ki jemlje voljo Slovencem: Wade v zraku ujame podajo Chrisa Paula in živalsko zabija prek Brezca za 64:47. Ob polčasu visoko vodstvo Američanov, kateremu botruje tudi veliko izgubljenih žog Slovencev - kar 16.

3. četrtina (21:25)
Drugi polčas začnejo Jaka Lakovič, Ožbolt, Marko Milič, Jurak in Nesterovič. Pipan se je očtino odločil, da glavne adute spočije za tekmo s Portorikom. Ožbolt je ustavljen z "banano", v nasprotnem napadu pa LeBron James navduši z zabijanjem nazaj. V 24. minuti (Howard) prednost prvič preseže 20 točk (72:51). Nemoč Slovencev se nadaljuje, Nesterovič pri 55:82 ne zadane niti "zicerja". Namesto da bi zabil, žogo položi na koš, a se ta odkotali z obroča. Američani so malo popustili v obrambi, kar izkoristijo Lakovič, Nachbar in Slokar za znižanje na 66:88. Nesterovič zadene celo trojko za -20.

4. četrtina (25:23)
Anthony še z enim zabijanjem iz protinapada poviša na 98:70. Pri tem stori korake, vendar sodnik tega ne vidi. Pipan na parket prvič skupaj pošlje Brezca in Nesteroviča. Ta kombinacija dobro dene Slovencem, ki izpeljejo nekaj dobrih akcij. Po protinapadih Bečiroviča in Nesteroviča je dobri dve minuti pred koncem celo 105:94, a do kakšnega preobrata je bilo svetlobna leta daleč ...

SLOVENIJA - ZDA 95:114 (27:30, 22:36, 21:25, 25:23)