Že ves čas so zmaji na dnu skupine A. Sezono so začeli s šestimi evropskimi porazi, v nadaljevanju pa zbrali le tri zmage, tako da so bila vrata v končnico že nekaj časa priprta. Le teorija jih je realno ohranjala v igri, Lietkabelis pa je z zmago v Stožicah (87:94) dokončno zapečatil ljubljansko usodo. "Nekje 35 minut smo bili v igri, a nismo uspeli kontrolirati skoka, prav tako nismo našli načina, kako ustaviti njihovega glavnega igralca Orelika. Zgrešili smo nekaj odprtih metov, naredili nekaj nespametnih potez in vse skupaj je vodilo v poraz," je povedal trener slovenskih prvakov Jurica Golemac.
Prepričan je, da kljub izpadu iz Evropskega pokala motivacije njegovim varovancem ne bo zmanjkalo: "Verjamem, da ga bo dovolj. So tekmovalni in do konca sezone se bodo želeli izkazati." Po velikih težavah skozi vso sezono ima Golemac zdaj na voljo skoraj popoln kader, vsaj vse, za katere je pred začetkom računal, da bodo imeli konkretnejše vloge. Med premorom za reprezentančne kvalifikacije je večina zmajev ostala v Ljubljani, po vrnitvi na parketu so v Ligi ABA dokaj zanesljivo ugnali Igokeo, evropska ovira pa je bila znova previsoka: "Zagotovo smo pričakovali bolj fizični odziv, a ne morem fantom ničesar zameriti. Analizirati moramo vse skupaj tako po zmagah kot porazi. Dva tedna smo skupaj in ne morem pričakovati, da bo tako vse na mestu."
Vso sezono iste napake
Ves čas so v igri iste pomanjkljivosti in napake se pojavljajo praktično iz tekme v tekmo. Ofenzivno je ogromno individualnih akcij, še več težav pa je v obrambi, ki je najskromnejša v Evropskem pokalu. Glavna težava je še naprej skok, ki ga je Lietkabelis na primer premočno dobil s kar 40:20. Gostje so v napadu ujeli 13 odbitih žog. Na daleč je vidna nepovezanost ljubljanske obrambe, ki jo nasprotniki dokaj zlahka izigravajo in prihajajo do odprtih metov. Poleg težav s skokom in obrambo je bila v ključnih trenutkih proti litovski ekipi domača zasedba premalo zbrana tudi v napadu. Olimpija je na celi tekmi izgubila 11 žog, Lietkabelis 18, toda v zadnji četrtini so jih zmaji pet, štiri v trenutkih, ko so košarkarji iz Panevežysa naredili ključno razliko.
"Strinjam se, da se pojavljajo iste napake. Težave imamo z obrambo in proti Lietkabelisu smo znova slabo začeli tekmo. To je nekaj, kar nam ni razumljivo. Velik točk smo dobili iz kota, deset trojk, ko so ostajali sami … Igralci hočejo, toda potem Josh (Adams, op. a.) zamudi v obrambi, pa potem znova nekdo drugi zamudi … Vidi se, da v obrambi še ni prave kemije, ki mora biti, da delujemo kot eno. Pričakovali smo, da se bomo tako kot lani po novembrski reprezentančni akciji dvignili, pa se nismo. Lani smo se po premoru preporodili. Mislil sem, da bomo proti Lietkabelisu vsaj v obrambi videti bolje. Upal sem na zmago. Želja pri igralcih je bila velika. Tega jim res ne moremo očitati," je dodal direktor kluba Davor Užbinec.
Zdaj osredotočenost na Ligo ABA
Ko je jasno, da Olimpija ne more več v izločilne boje, v katerih je lani celo napolnila Stožice, je podal nekakšno oceno evropske sezone: "Seveda je bil naš cilj uvrstitev v drugi krog. Minimalen cilj. Tako smo tudi sestavili ekipo. Želeli smo, da bi bila sezona podobna lanski, da bi ponovili četrtfinale in ga skušali še nadgraditi. Sezona je šla od začetka v napačno smer. Ogromno je bilo poškodbo in preprosto nismo ulovili ritma. Zdaj smo kompletni, pa ga še lovimo. Misli moramo zdaj usmeriti na tisto, kar nam je ostalo. Evropski pokal bomo odigrali resno do konca, kot smo tudi tokrat. Igralcem nimamo česa zameriti, saj je bila prisotna želja. Vsi so nervozni, ker so hoteli zmagati. To je tisto, kar sem obljubil na začetku, da se naši igralci ne bodo predajali."
"Edina taka tekma je bila ob upokojitvi Hauptmanovega dresa proti Budućnosti, za kar nam je zelo žal. Takrat smo se predali. Vse ostalo pa smo se borili do konca, se vračali po zaostankih in nismo odnehali. Zaradi tega spoštujem igralce in trenerja. Ko je šlo slabo, so dajali vse od sebe. Žal rezultatsko nismo izpolnili cilja. Gremo naprej. V Ligi ABA smo, kjer smo načrtovali. Borili se bomo za polfinale in potem vidimo, s katerim beograjskim klubom se bomo pomerili. Poskusili bomo nekaj narediti. Seveda je kdor koli od teh dveh favorit, toda naš cilj je polfinale, tam pa se ne bomo predajali in bomo iskali svojo priložnost. Ostane nam še slovensko prvenstvo in da na ta način izpolnimo tri cilje od štirih zastavljenih," je pristavil Užbinec.
Tudi lanska sezona se ni začela po pričakovanjih, toda pravočasno so v zmajevem gnezdu reagirali in s kadrovskimi spremembami obrnili rezultatski trend navzgor. Januarja se je po prihodu Zorana Dragića začela izjemna zmagovita serija: "Ko smo sprva videli, koliko časa ne bo Dragića in Matkovića, smo reagirali in pripeljali Harrisona. Potem v določenem trenutku nismo vedeli, koliko časa bo kdo manjkal. Če bi vedeli, bi mogoče reagirali drugače. Prišel je Rebec, ki nam je veliko dal. Če upoštevamo, da je Gnjidić ves čas lovil svoj ritem in ga še vedno ne najde. Rebec nam je prinesel energijo, ko nas je bilo le po sedem na treningih. Mulalić in Radović sta en mesec na treningih igrala na štiri. Največja težava je bila, da se ni dalo trenirati. Če bi vedeli, da bo na primer Dragić po sanaciji poškodbe imel take težave, bi seveda reagirali. Sicer pa smo čakali, saj nismo mogli predvideti. Matković je tudi saniral, pa so se začele druge težave. Radovanović naj bi manjkal mesec in pol, a so na operaciji, ko so odprli, videli, da gre za težjo stvar in je izgubil sezono. Težko je pripeljati nekoga in dati denar, če se bo nekdo vrnil. Zato takrat nismo reagirali. Nihče ni vedel, kdaj bo kdo nazaj. Videti je, kot da smo samo čakali. Vse je skupaj vplivalo."
Bečirović odhaja k Panathinaikosu
V Ljubljani počasi že oblikujejo mozaik za prihodnjo sezono. Z veljavnimi pogodbami z izkušenimi tremi domačimi košarkarji (Dragić, Murić, Omić) jedro že imajo, ob tem pa ga sestavlja še šest mladih imen, na katera Olimpija resno računa: "Smo v polnem teku priprav in sestavljanja finančne slike. Da vemo v kakšnih okvirjih bo proračun. Spremljamo, kaj se dogaja predvsem v regiji, ki je naše primarno tekmovanje. Crvena zvezda in Partizan sta toliko odskočila, da smo mogoče malo razmišljali v smeri pomladitve. To je samo razmišljanje. Je pa treba dati več priložnosti mladim. Med sezono smo podpisali Glasa, Ščuka se bo vrnil po poškodbi, tu so še Radović, Matković in Gnjidić. S posoje se bo vrnil Ciani, ki je še mlajši. Edini, ki je pod vprašajem, je Matković, kjer je bil lani izbran na naboru NBA-ja. Skupaj s tremi izkušenimi igralci je okostje narejeno. Bi pa ostali bili neka nova generacija, ne le našega kluba, ampak tudi slovenske košarke."
Užbinec je še povedal, da klub podpira trenerja. Golemac je v treh sezonah veliko naredil, kot pravi, letos pa je rezultat v Evropskem pokalu izostal tudi zaradi veliko objektivnih razlogov. Veljavno pogodbo ima še do konca sezone, tedaj pa se bodo odločili, kdo je najprimernejši za vodenje ljubljanske ekipe, v kateri bo torej več mladih košarkarjev. Pri sestavi ekipe ne bo več sodeloval športni direktor Sani Bečirović, ki se seli v Atene. Že nekaj časa se govori o odhodu k Panathinaikosu, Dnevnik pa je medtem že poročal, da je dogovor sklenjen. Bečirović je igral za Pao, z njim osvojil Evroligo in pozneje v zelenem velikanu deloval kot pomočnik trenerja, hkrati pa je že tedaj opravljal tudi nekakšno vlogo pomočnika športnega direktorja. "Sani ima pogodbo do konca sezone. Zagotovo bo do takrat z nami. Kaj bo naprej, pa v tem trenutku ne vem. Vse se dogaja v kratkem času. Pravočasno bomo vse obveščali," Užbinec ni potrdil odhoda Bečirovića. Se pa v košarkarskih krogih že omenjajo imena morebitnih njegovih naslednikov, ki so prav tako v svoji karieri nosili dres ljubljanskega kluba.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje