Svetovno prvenstvo leta 1954 v Švici je postreglo z obilico golov, prvimi televizijskimi prenosi in senzacijo v finalu, ki je med velesile izstrelila Nemčijo.
"Rahn schiessen, Rahn schiesst! Toooor, tooor, toor, tor!" (Rahn strelja, Rahn je ustrelil! Gooool, goool, gool, gol!) so legendarne besede nemškega komentatorja Herberta Zimmermanna šest minut pred koncem velikega finala v Bernu, ki so oznanile padec "čarobnih Madžarov" in zmagoslavja (Zahodne) Nemčije, osramočene poraženke II. svetovne vojne. "Bili smo generacija mladih fantov, ki je želela pretrgati s preteklostjo," je kapetan Fritz Walter, padalec in sovjetski ujetnik z vzhodne fronte, dejal o "čudežu v Bernu", ki se je v nemško kolektivno zavest vpisal kot simbolični začetek povojnega vstajenja, tako državenga kot gospodarskega.
Ponižali Angleže na Wembleyju
Pred dobrega pol stoletja je bil favorit 5. prvenstva dobro znan. Madžarska že štiri leta ni poznala poraza, na 27 tekmah pred turnirjem je 23-krat zmagala in 4-krat remizirala, leta 1952 je v Helsinkih v olimpijskem finalu gladko odpravila tudi Jugoslavijo. Ferenc Puskas, Sandor Kocsis, Nandor Hidegkuti in Josef Bozsik ter preostali so sejali strah po nogometnih zelenicah. Novembra 1953 so kot prva tuja reprezentanca na Wembleyju ponižali Anglijo s 6:3.
Herberger tvegal in uspel
V predtekmovanju so mleli, Južna Koreja je padla z 9:0, Nemčija pa z 8:3. A ravno v tem visokem porazu se skriva tudi temelj poznejšega nemškega slavja. Selektor "elfa" Sepp Herberger je prepričal vodstvo nemške zveze v drzen načrt - zamenjal je sedem igralcev, da bi jih spočil za obračun s Turčijo, ki je odločal o napredovanju, s porazom se je v drugi polovici tabele izognil Urugvaju in Braziliji, za nameček pa je "stric", kot so ga klicali njegovi varovanci, še zaukazal lov na prvega nogometaša sveta Puskasa. "Leteči major" je naletel na branilca Wernerja Liebricha, ki mu je poškodoval gleženj, zatem je še ne povsem pripravljeni Puskas lahko zaigral šele v finalu.
<-- Vsebina spodaj se je prenesla iz starega urejevalnika. Odstranite to vrstico in shranite/uredite novico. -->
Rahn - nemški adut iz rokava
"Madžarska lahka konjenica" (večina reprezentantov je igrala za vojaški klub Honved) je strla odpor Brazilcev, ki so prvič igrali v rumeno-zelenih dresih, in svetovnih prvakov Urugvajcev. Več kot 60 tisoč gledalcev na stadionu Wankdorf je pričakovalo novo šampionsko predstavo, a je šlo "domačim tekmovalcem", ki jih je na tribunah podpiralo kar 40 tisoč Nemcev, na roke tudi vreme, saj je deževalo, kar je bila voda na mlin Fritza Walterja, ki je imel v poletni vročini pogosto težave zaradi bolezni, ki jo je staknil med vojno. Tukaj je bil še drugi nemški adut Helmut Rahn, ki ga je Herberger v reprezentanco vpoklical šele po prvi tekmi na prvenstvu, medtem ko je bil Rahn na turneji v Urugvaju.
0:2 je prebudilo "elf"
Začelo se je po madžarskih notah - v 6. minuti je zadel Puskas, v 8. je darilo vratarja Tonija Turka izkoristil Zoltan Czibor. Hiter zaostanek pa ni zmedel "elfa", ki je v desetih minutah izid izenačil, junaka vrnitve v igro sta bila Max Morlock in Rahn. Dež je začel pojenjati, okrepili pa so se madžarski napadi, a je bil v nemških vratih mož s 100 rokami Turek, ki se je več kot odkupil za prejšnjo napako. Ko se je zdelo, da se bo o zmagovalcu odločalo v podaljšku, je prišla 84. minuta.
Turek od bedaka do junaka
Izjemni Rahn je na robu kazenskega prostora lepo umiril žogo in preigral nasprotnega branilca, nato pa z levico neubranljivo streljal v levi kot vrat Gyule Grosicsa. Šok je še bolj razdražil Madžare, Puskas je letal kljub vedno bolj oteklemu gležnju in že dve minuti pozneje je dosegel izenačujoči zadetek, a takrat se je oglasil angleški sodnik William Ling in dosodil prepovedani položaj. V zadnji minuti je "bombo" sprožil še prvi strelec turnirja Sandor Kocsis (11 golov), a je Turek žogo s panterskim skokom odbil v kot. Ling je nato zadal smrtonosni udarec in še pred izvedenim kotom odpiskal konec.
Sovjeti dokončno razbili "konjenico"
Nepremagljivi Madžari so bili podobno osupli kot Brazilci pred štirimi leti, Nemci pa so slavili še dolge tedne. Novi nacionalni junaki Herberger, Rahn, brata Walter, Turek in preostali so postali znanilci novih časov v Zahodni Nemčiji, medtem ko je Madžare prava tragedija še čakala. Leta 1956 je prišlo do revolucije in upora proti komunizmu, Sovjetska zveza je krvavo posredovala, slovita madžarska reprezentanca pa je razpadla, saj je bil Honved ravno v tistem obdobju na gostovanju. Čarobni nogometaši iz Panonije so se raztepli po vsem svetu, ki se je že pripravljal na SP 1958 na Švedskem.
Jugoslavija igrala, Nemčija zadevala
Dobro, a ne navdušejoče so prvenstvo odigrali Jugoslovani, ki so s srebrno olimpijsko medaljo načrtovali preboj med štiri najboljše. Po tesni zmagi nad Francijo (1:0) in eni najboljših tekem prvenstva z Brazilijo (1:1) so bili "plavi" favoriti proti Nemčiji. Zebec, Milutinović, Vukas, Boškov in Bobek so igrali in igrali, a niso zadeli. Ravno v obdobju največje jugoslovanske premoči pa je branilec Ivica Horvat ob redkem nemškem predložku kar sam z glavo premagal legendarnega vratarja Vladimirja Bearo. Zmago "elfa" je potrdil Rahn, beograjska Borba pa je zapisala: "Jugoslavija igrala, Nemčija zadevala."
Iskrice 5. svetovnega prvenstva:
- Španija je ostala brez prvenstva zaradi žreba! Na tretji odločilni kvalifikacijski tekmi v Rimu so s Turčijo igrali neodločeno (2:2), nato pa je 14-letni italijanski fantič Luigi Franco Gemma izžrebal Turke, ki so ga v zahvalo povabili na SP v Švico, Španci pa so si mrmrali, da od Franca kaj boljšega ni bilo pričakovati.
- Švica je gostila prvenstvo v petih mestih: Baslu, Bernu, Lozani, Zurichu in Ženevi.
- Na 26 tekmah je padlo kar 140 golov, kar je zneslo 5,38 gola na tekmo, največ v zgodovini.
- Kljub poplavi golov pa Češkoslovaška, Južna Koreja in Škotska niso zatresle nasprotnikove mreže.
- Madžarska je na poti do finala na 4 tekmah dosegla 25 golov, kar je 18 več kot Anglija na petih srečanjih leta 1966.
- Urugvaj, prvak v letih 1930 in 1950, je prvi poraz na mundialih doživel v polfinalu proti Madžarski (2:4 - po podaljšku).
- Švica je v četrtfinalu proti Avstriji povedla s 3:0, a je nato izgubila s 5:7. 12 golov na eni tekmi je še vedno rekord prvenstev.
- Skupino 4 so sestavljale Švica, Anglija, Italija in Belgija, s čimer se je prvič in zadnjič zgodilo, da so bile v skupini na SP-ju države z iste celine.