Sprva so grofje kaznovali vsako napako Turkov, nato pa s pridom izkoriščali luknje v obrambi Carigrajčanov, ki bi jo na koncu lahko odnesli še huje kot s porazom za štiri gole. Foto: www.alesfevzer.com

Začelo se je z ognjemetom nad stadionom, nadaljevalo pa z eksplozijo na zelenici.

"Za prvo evropsko tekmo v Celju mislim, da ni lepšega izida kot to, da smo zmagali s 5:1. Navijačem smo dali to, po kar so prišli. Sicer pa so bili tekmeci odprti, bilo je veliko prostora, imeli smo veliko priložnosti, lahko bi bilo 10:1, če bi vse zadeli. Odigrali smo res dobro tekmo. Vedeli smo, da so, ko izgubijo žogo, odprti po bočnih položajih. To smo izkoriščali vsako minuto tekme in tako smo dosegli tudi vseh pet zadetkov. Vitoria je bila res boljša od nas na prvi tekmi, ampak danes smo pokazali, da smo lahko tudi mi boljši, da lahko igramo z vsakim in bomo še osvajali točke," je po tekmi ponosno povedal organizator celjskega napada Svit Sešlar, ki v Turčiji ni dobil prave priložnosti, zdaj pa je zrežiral visoko zmago slovenskih prvakov.

Po strelu Sešlarja odbitek v gol spremenil Svetlin

Basaksehir je sicer že v 3. minuti imel izjemno priložnost. Visoko podajo v prostor je sprejel Pelkas, ki se je odločil za preigravanje vratarja Matjaža Rozmana, a je kapetan Celja spretno pograbil žogo in dobil dvoboj ena na ena.

Tamar Svetlin je že v 5. minuti popeljal Celje v vodstvo. Drugi gol sezone za 23-letnega vezista, ki je tudi prvi gol dosegel v Evropi, za končnih 5:0 v Talinu proti Flori v uvodnem krogu kvalifikacij za Ligo prvakov. Foto: www.alesfevzer.com

V peti minuti so slovenski prvaki s kratkimi podajami prišli do prvega napada in tudi vodstva. Po izigrani akciji je z razdalje sprožil Svit Sešlar, gostujoči kapetan Dilmen je ubranil, a odbitek je pobral Tamar Svetlin, ki je mirno preigral turškega vratarja za 1:0 – prvi izbruh navdušenja štiri tisoč navijačev na tribunah.

Zaostanek ni zmedel Carigrajčanov, ki so začeli vrstiti napade, ki so se vrteli okoli njihovega zvezdniškega napadalca Krzysztofa Piatka. Ob terenski premoči Basaksehirja je v 20. minuti nevarno zapretil Sešlar, a je bil njegov strel malce previsok. V 28. minuti je dlani Dilmena z močnim strelom ogrel Zabukovnik.

Dvojna zaušnica za Carigrajčane

Svit Sešlar, ki v Turčiji ni dočakal prave priložnosti, je zrežiral visoko prednost Celja: po njegovem strelu je bil dosežen prvi gol, nato je sam zadel za 3:0 in še podal za 4:0. Foto: www.alesfevzer.com

Napadalno postavitev Turkov so Celjani kaznovali s protinapadom za 2:0 v 30. minuti. Sešlar je prevzel žogo in jo oddal desno do Kučysa, ki je s predložkom na sredini 16-m prostora iskal Matka, ki pa je bil prehiter, zato pa je za njim žogo v mrežo poslal Ivan Brnić.

Čez pet minut je Stadion Z'Dežele že tretjič skočil na noge. Na desnem krilu sta Matko in Nieto z dvojno podajo izigrala gostujočo obrambo, nato je Matko zaposlil Svita Sešlarja, ki je meril v oddaljeni kot, a je branilec Opoku z glavo nehote preusmeril žogo v lastno mrežo. 3:0 za Celje!

Četrtič zadeli že v šesti minuti nadaljevanja

Šokirani Basaksehir je začel serijsko delati napake, ki jih je Celje pretvarjalo v nove priložnosti. Brnić je imel na glavi 4:0, a je meril nenatančno. Po prvem polčasu je imel Basaksehir kar 68-odstotno posest žoge, a razmerje v poskusih je bilo 11:6, v strelih v okvir vrat pa 5:0 za Celje.

Drugi polčas se je začel s kar trojno menjavo v turški ekipi. A lukenj v obrambi niso zakrpali, prva dva celjska protinapada sta še spodletela, a nato sta Brnić in Sešlar prenesla žogo pred nasprotna vrata, celjska št. 11 pa je z nesebično podajo pripravil gol Armandasa Kučysa.

Petarda dokončno iztirila gostujočega trenerja

V drugem polčasu je dvakrat zadel 21-letni Litovec Armandas Kučys. Izjemen večer je pokvaril le njegov rumeni karton, zaradi česar bo moral izpustiti 3. krog Konferenčne lige. Foto: www.alesfevzer.com

V 55. minuti je Figueiredo poskrbel za sploh prvi strel Basaksehirja v okvir vrat, ki pa ga je Rozman suvereno ubranil. Sledili so novi poskusi Turkov, a predvsem z razdalje, medtem ko so Celjani še naprej prežali na protinapade. V 72. minuti je imel izredno priložnost Matko, ki pa je poskusil z nenatančnim lobom.

V 75. minuti je Basaksehir le dosegel gol, ko se je po kaosu pred celjskimi vrati z nekaj sreče žoga odbila do Dimitriosa Pelkasa, ki je iz bližine znižal na 4:1. Vendar že čez dve minuti je v Celju odjeknila petarda: nov šolski protinapad, tokrat po levem krilu, od koder je Brnić poslal podajo z očmi za drugi gol spretnega 21-letnega Kučysa. Po petem prejetem golu je gostujoči trener Cagdas Atan dokončno izgubil živce, zaradi česar je bil izključen.

Prečka preprečila šesti gol Celja

V sodnikovem dodatku je rezervist Dulca skoraj s sredine igrišča dosegel še šesti gol, žogo se je od prečke odbila za las v igrišče.

Celjska zasedba Alberta Riere je presegla vsa pričakovanja na domači evropski premieri, z visoko zmago pa so prvaki Slovenije napovedali kandidaturo za preboj v izločilne boje Konferenčne lige. Z najvišjo zmago 2. kroga so se grofje povzpeli na 12. mesto v 36-članskem tekmovanju. Prvih osem klubov bo šlo neposredno v osmino finala, klube med devetim in 24. mestom pa čaka šestnajstina finala.

Izjemna predstava celjskih nogometašev
Statistika tekme Celje – Basaksehir. Grafiko zagotavlja <a href='https://www.sofascore.com' target='_blank'>sofascore.com</a>
Statistika tekme Celje – Basaksehir. Grafiko zagotavlja sofascore.com

V Celju poražen tudi prvak Turčije 2020

Slovenski in turški klub sta v uvodnem krogu Konferenčne lige izgubila. Celje na Portugalskem pri Vitorii Guimaraes z 1:3, Basaksehir pa doma z 1:2 proti Rapidu z Dunaja.

Forma gostujočega kluba je slaba. Na zadnjih petih tekmah so slavili zgolj enkrat in doživeli tri poraze, posledično je Basaksehir v turškem prvenstvu po devetih krogih na 6. mestu. Največji uspeh carigrajskega kluba je naslov državnih prvakov leta 2020, od prihoda v prvo ligo leta 2014 pa zgolj enkrat niso končali med prvimi petimi v Turčiji. Razumljivo, da je tržna vrednost Basaksehirja po Transfermarktu ocenjena na več kot 48 milijonov evrov, medtem ko je ekipa Celja vredna dobrih 14 milijonov evrov.

Sledi gostovanje pri Betisu

Celjani so po dveh zaporednih porazih, proti Bravu in Vitorii, znova na zmagoviti poti in so dobili zadnji dve tekmi v Prvi ligi proti Mariboru (2:1) in Muri (4:3) ter so na tretjem mestu, le dve točki za vodilno Olimpijo. Na domači zelenici je Celje letos na evropskih tekmah premagalo Pjunik, Shamrock Rovers in Floro, proti Slovanu Bratislavi pa je remiziralo.

Celjani bodo nato do konca ligaškega dela v 3. krogu 7. novembra gostovali pri Betisu v Sevilli, v 4. bodo 28. novembra gostili Jagiellonio nekdanjega Celjana Dušana Stojinovića, v 5. bodo 12. decembra gostovali pri Pafosu na Cipru, v 6. pa bodo 19. decembra gostili valižanski klub The New Saints.