V Ligi narodov je bilo vpoklicanih 32 nogometašev, zaigralo pa jih je 24. Ob koncu se je po vrnitvi poškodovanih selektor Kek vrnil k udarni enajsterici, s katero je začenjal tekme na poletnem evropskem prvenstvu. Foto: Reuters
V Ligi narodov je bilo vpoklicanih 32 nogometašev, zaigralo pa jih je 24. Ob koncu se je po vrnitvi poškodovanih selektor Kek vrnil k udarni enajsterici, s katero je začenjal tekme na poletnem evropskem prvenstvu. Foto: Reuters

Kar se je začelo z Norveško 9. junija po dveh bolečih porazih na začetku Lige narodov 2022, se je zdaj končalo z Norveško v Ligi narodov 2024.

Od remija brez golov v Oslu in Haalandovega ponavljanja Oblak, Oblak, Oblak, je moška članska nogometna reprezentanca Slovenije odigrala 31 tekem z izkupičkom 14 zmag, 11 remijev in 4 porazov ter neuspešnimi 11-metrovkami v osmini finala evropskega prvenstva proti Portugalski. V teh 29 mesecih ni nikoli prejela več kot dva gola, če odštejemo obe zadnji srečanji z Norvežani.

Statistika Slovenije v skupini B3 z Norveško, Avstrijo in Kazahstanom. Grafiko zagotavlja <a href='https://www.sofascore.com' target='_blank'>sofascore.com</a>
Statistika Slovenije v skupini B3 z Norveško, Avstrijo in Kazahstanom. Grafiko zagotavlja sofascore.com

Norvežani s Haalandom prebrali Slovenijo

7:1 je skupni izkupiček vikingov oktobrskega obračuna v Oslu in novembrskega dvoboja v Ljubljani. Če je Slovenija na Euru 2024 blestela v obrambi, so Haaland, Musa in kolegi razstavili temelje slovenske igre. Skupaj 30 poskusov strelov, od tega 15 v okvir vrat, kar se je končalo s sedmimi goli.

Povprečne ocene slovenskih reprezentantov v Ligi narodov. Grafiko zagotavlja <a href='https://www.sofascore.com' target='_blank'>sofascore.com</a>
Povprečne ocene slovenskih reprezentantov v Ligi narodov. Grafiko zagotavlja sofascore.com

Da, v Stožicah je Jan Oblak prejel dva nerodna gola. Prvega od goleni, drugega med nogami, končal pa je s štirimi žogami v mreži kot na gostovanju 5. junija 2022 v Beogradu. Večer za pozabo za Škofjeločana, ki je mesec predtem s kar 10 obrambami preprečil še hujši polom v norveški prestolnici.

Ali imajo Norvežani recept za Slovence ali imajo samo precej boljše napadalce, kot jih imajo Avstrijci? Avstrija je na obeh tekmah proti Sloveniji sprožila še več strelov – kar 33, a samo osem jih je bilo usmerjenih v okvir vrat.

V seštevku vseh šestih tekem je kapetan Oblak končal s 4,2 obrambe/tekmo, kar je še za pol obrambe več kot prejšnji izvedbi Lige narodov. Številke, ki pojasnijo visoko Oblakovo povprečno algoritemsko oceno 7,18, kar pa hkrati potrjuje, pod kakšnim pritiskom je bila Slovenija na vseh štirih tekmah z močnejšima tekmecema.

Mlakar redka svetla izjema

Očitno je bilo, da s poškodbami načeta branilska vrsta ni bila tako granitno močna kot na Euru, ko je Dansko, Srbijo in Anglijo uspešno omejevala predvsem na strele z razdalje. Prav vse minute v tokratni Ligi prvakov sta sicer odigrala branilca Jaka Bijol in Erik Janža, ki se je bolj proslavil v napadalnem delu, saj je prispeval dve zaključni podaji za zadetek. Tretjo je kot bočni branilec ob koncu na Dunaju prispeval Žan Karničnik.

Med igralci si je pozitivno oceno s 7,02 prislužil še Jan Mlakar, ki je klubsko bil na stranskem tiru, a si je z golom in podajo utrdil mesto v začetni postavi, hkrati pa odprl vrata za več igranja tudi v Pisi, ki sicer vodi v drugi italijanski ligi.

Šeško udarno, a skoraj edino orožje

Prerez Šeškotovih jesenskih predstav. Grafiko zagotavlja <a href='https://www.sofascore.com' target='_blank'>sofascore.com</a>
Prerez Šeškotovih jesenskih predstav. Grafiko zagotavlja sofascore.com

V napadu se pri Sloveniji vse vrti okoli Benjamina Šeška. 21-letni zvezdnik v konici napada je sprožil 21 od skupno 59 strelov Slovenije in kar 14 od 21 v okvir vrat ter dosegel pet od sedmih slovenskih golov. Ob tem je Radenčan izvedel še obe priigrani enajstmetrovki, tako si s petimi goli deli drugo mesto na lestvici strelcev, s sedmimi vodi Haaland. Posledično daleč najvišja ocena 7,35.

Vsi preostali napadalci in tudi napadalno usmerjeni vezisti so v globoki Šeškovi senci, pri čemer pa ima v primerjavi z Vipotnikom in Šporarjem kljub manjši minutaži še najboljše adute Žan Celar (4 streli, 4 ključne podaje in asistenca).

Dva žreba in dolg zimski predah

Slovenija bo v petek ob 13.00 v Nyonu izvedela za nasprotnika v marčnem dvoboju za obstanek v Ligi B. Slovaška, Armenija, Kosovo ali Bolgarija?

20. in 23. marca 2025 se bo igralo za drugoligaški status v Evropi in hkrati za popotnico pred začetkom kvalifikacij za svetovno prvenstvo.

Sorodna novica Slovenija obsojena na tretji boben za žreb kvalifikacij

V žreb evropskih kvalifikacij za SP 2026, ki bo 13. decembra v Zürichu, gre Slovenija iz tretjega bobna, 75-odstotno bo pristala v skupini z zgolj štirimi reprezentancami. Terminsko to pomeni ponovitev formata iz Lige narodov: po dve kvalifikacijski tekmi v septembru, oktobru in novembru. Če pa Slovenija pade v skupino s petimi ekipami, začne kvalifikacije junija.

Do takrat je čas, da najboljši slovenski nogometaši najdejo formo iz Eura in poprejšnjih tekem. Sočasno ima Matjaž Kek čas, da zapolni luknjo po odhodu pomočnika Boštjana Cesarja, strokovni štab pa pretehta, kako naprej, da Slovenija proti favoritom ne bo tako podrejena in nadigrana, kot je bila jeseni.