"Leteči Tim" je sicer ostal brez gola, a je igral vidno vlogo. V Evropski ligi je zabil iz prepovedanega položaja, v nedeljo pa prisilil nasprotnega branilca, da je namesto njega poslal žogo v mrežo. Foto: EPA
Zlatan Ljubijankić
Zlatan Ljubijankić je zaradi težav s kolenom in slabše fizične pripravljenosti izpadel z zadnjega reprezentančnega seznama. Foto: MMC RTV SLO/Aleš Vozel
Luka Krajnc
Od vseh številnih Slovencev, ki so še pred polnoletnostjo odšli v Italijo, je največji reprezentančni pečat pustil Zlatko Dedić, medtem ko "žirija" za Reneja Krhina in Vida Belca (evropska prvaka z Interjem) še čaka na redno igranje. Ali jih bo Luka Krajnc dosegel in presegel? Foto: MMC RTV SLO/Ž. K.

Selektorja Slavišo Stojanovića, ki ga zaradi poraznega začetka poti v Brazilijo in pritiska nenaklonjene javnosti sredi novembra čaka pomembna prijateljska tekma z Makedonijo, sta v 9. krogu italijanske prve lige zagotovo razveselili dve novici: vrnitev Reneja Krhina in debi Valterja Birse.

Bo nadaljeval tam, kjer ga je ustavil "Jojo"?
Primat med Slovenci na Apeninskem polotoku še naprej ohranja Samir Handanović, ki je v četrtek najprej poskrbel, da Partizan ne bi presenetil Interja v Evropski ligi, nato pa je z nekaj pomebnimi posredovanji kljub slabšemu izbijanju ob golu domačinov prispeval k zmagi "črno-modrih" v Bologni (1:3). Zadnje četrt ure na tej tekmi je proti svojemu nekdanjemu klubu odigral tudi Krhin, ki se je tako v članski nogomet vrnil po slabih 7 mesecih. Glede na skromne predstave letošnje Bologne je pričakovati, da bo 22-letni nogometaš nadaljeval, kjer sta ga 1. aprila ustavila Josip Iličić in nova poškodba kolena.

Birsa prvič za Torino, Krajnc prvič v Serii A
Zadnjo oktobrsko nedeljo si bo zapomnil tudi Birsa, ki je po poškodbi dokončno okreval in zdaj dočakal prve minute v dresu Torina. "Granata" je izgubila s Parmo (1:3), slovenski krilni vezist pa je dobil 15 minut ob koncu že odločenega srečanja.

V soboto je pri Birsinem nekdanjem klubu Genoi debitiral 18-letni slovenski branilec Luka Krajnc. Otrok Maribora se je ob silnem zanimanju tujih klubov (zlasti Chelseaja) odločil pri 17 letih zapustiti slovenske prvake in oditi v Italijo. Kapetan mladinske postave "rdeče-modrih" je bil dvakrat že na klopi, v tretje pa je dočakal debitantski nastop, in to na San Siru proti Milanu.

Debi šele začetek uveljavljanja
Vseeno krst ni bil najbolj posrečen, saj je zaigral na levem boku in ne na položaju osrednjega branilca, kar je po nogometnem poklicu, ob tem pa je postal sokrivec za usodni gol. Devet minut po vstopu je nastavljal "ofsajd zanko", ki sta jo ob pomoči sodnikov izigrala Abate in Emanuelson, zadnji pa je kot na pladnju serviral žogo strelcu El Shaarawyju.

18-letnik iz Kaple na Kozjaku je postal 18. Slovenec, ki se lahko pohvali z nastopom v Serii A. A rojaki pri Genoi se niso dolgo obdržali med elito: Enej Jelenič (zdaj Padova v Serii B) je ostal pri debitantskem nastopu, Dejan Lazarević (Modena/Seria B) je zbral dva nastopa, omenjeni Birsa pa le devet.

Matavž branilca prisilil v avtogol
Pretekli teden za slovenske nogometne reprezentante ni bil pretirano bogat z goli. Prestižni zadetek Roberta Berića proti Tottenhamu v Evropski ligi je bil edini, zato pa je bil Tim Matavž znova režiser preobrata v nizozemskem prvenstvu.

PSV je pri skromnem Zwolleju zaostajal z 1:0, ko je v 65. minuti v igro vstopil slovenski napadalec. Najprej je bil "drugi cilj" za predložek, iz katerega je Derijck izenačil, štiri minute zatem pa je Matavž vtekel v kazenski prostor na žogo, ki mu jo je branilec van den Berg izbil v zadnjem trenutku, a v lastno mrežo.

"Zlajo" osrečil "veverice" in Verdenika
Da ga v Sloveniji ne bi sčasoma pozabili, je poskrbel Zlatan Ljubijankić, ki je s hat-trikom in podajo tako rekoč sam poskrbel za pomembno zmago Omije Ardidže pri branilcu naslova Kašivi Rejsol (1:4). Pri lokalnem tekmecu je "Zlajo", ki ga na Japonskem sicer na dresu krasi ime Zlatan, zablestel v polnem sijaju. S tremi izrednimi vtekanji in natančnimi udarci v razmiku 28 minut je osmešil obrambo prvakov, za piko na i pa je ob koncu dodal še natančno podajo Watanabeju za 0:4.

Številni gostujoči navijači so tako videli drugi hat-trik v zgodovini kluba (prvega je pred tedni prispeval Milivoje Novaković, ki ga tokrat ni bilo v moštvu), predvsem pa izredno pomembno zmago, s katero so se "veverice" obdržale nad mestih, ki vodijo v drugo ligo. Seveda ni treba poudariti, da je močno odleglo trenerju Zdenku Verdeniku, katerega moštvo je s tremi remiji in tremi zmagami na zadnjih 6 tekmah zavzelo prvo "rešilno vejo", na kateri pa morajo obstati tudi na zadnjih 4 tekmah, kolikor je v J1 še do konca sezone 2012.