Slovenska nogometna reprezentanca je v sredo v Skopju klonila pred Makedonci, zaradi česar se je nad selektorja Slavišo Stojanovića usul nov plaz kritik. Foto: MMC RTV SLO/EPA

Pričakovanja so bila mogoče v danem trenutku previsoka, tako da je bilo tudi razočaranje večje. S svojimi igrami smo javnost pripeljali do apatije, ampak naša naloga je, da to obrnemo, da vrnemo vero v reprezentanco, v nas same, tako da smo mi na potezi.

Premlečni smo. To je to! Premalo ... Lahko Kurtić zgreši "penal", jaz sem napako naredil in to, a v globalu med nami ni pravega žara. Nekaj manjka, tudi pristop vseh ni pravi. Zakaj manjka? To je lahko vprašati, a težko odgovoriti. Vprašanje za strokovni štab, kaj narediti, lahko ... ne vem.

Samir Handanović po tekmi v Skopju
Odmevi po grenkem porazu nogometašev v Skopju
Stojanović za Val 202 o iskanju novih izhodišč

Pred začetkom obračuna z Makedonijo je bil marsikdo presenečen nad začetno enajsterico, ki jo je na zelenico poslal selektor Slaviša Stojanović. Toni Usnik, pomočnik selektorja, je pred prvim sodnikovim žvižgom razkril, da želi Stojanović srečanje odigrati s štirimi kreativnimi vezisti. Večina slovenskih navijačev je bila nad eksperimentom navdušena - a le do prvega zadetka Makedoncev. Takrat se je usul prvi plaz kritik ...

Slovenci so srečanje začeli solidno, na skoraj praznem stadionu Filipa II. so v uvodnih minutah dobro zaustavljali nalete gostiteljev. Že v 8. minuti se je Stojanovićevi ekipi nato ponudila izjemna priložnost, da povede, potem ko je bila zaradi igranja z roko Bobana Grnčarova dosojena najstrožja kazen, ki pa jo je Jasmin Kurtić zapravil. Natančneje, njegov poskus je ubranil makedonski vratar Tomislav Pačovski.

Makedonci so po relativno mirnem začetku začeli igrati vse bolje, v 26. minuti so tudi povedli, ko je po neuspešnem izbijanju Dejana Kelharja z volejem Samirja Handanovića premagal Darko Tasevski. Slovencem se je prek Kevina Kampla ponudila lepa priložnost za izenačenje, a je vezist Red Bull Salzburga ni izkoristil. Kdor ne da, dobi - ob koncu prvega polčasa so Makedonci povedli z 2:0. Adis Jahović, ki je sploh prvič igral za makedonsko izbrano vrsto, je preskočil Reneja Krhina in z glavo žogo pospravil v mrežo.

Pred začetkom drugega polčasa je Stojanović v igro namesto Kampla in Kurtića poslal Andraža Kirma in Nejca Pečnika. Menjava se mu je hitro obrestovala, saj je Pečnik že štiri minute pozneje prepolovil prednost nasprotnika, potem ko je z nekaj metrov žogo poslal v gol, a so Makedonci kmalu zatem znova vzpostavili prednost dveh zadetkov. Z razdalje je nenevarno sprožil Agim Ibraimi, ki pa je kljub vsemu, po napaki Handanovića, zatresel mrežo in zadel za 3:1. Takšnih spodrsljajev pri "Sarmi" sicer nismo vajeni, v njegovo obrambo pa gre to, da je žoga pred njim nekoliko odskočila.

Do konca tekme se je izid še enkrat spremenil - po dobri uri igre je Pečnik z diagonalnim strelom ugnal Pačovskega in se še drugič vpisal med strelce. Slovenci so si na vse kriplje prizadevali izid poravnati, a so se Makedonci ubranili. Zadnjo pravo priložnost je v 75. minuti zapravil Tim Matavž.

Selektor Stojanović vsekakor ni v lahkem položaju. Zadovoljiti mora velike apetite slovenske športne javnosti, ki pričakuje dobro igro, lepe predstave in zmage. Vse skupaj doseči z ekipo, ki je v tranziciji, je skoraj nemogoče, pa vendar si je Nogometna zveza Slovenije postavila visoke cilje.

Aleksander Čeferin, predsednik NZS-ja, je pred začetkom kvalifikacij za svetovno prvenstvo, ki ga bo leta 2014 gostila Brazilija, dejal: "Na vsak način pa se bomo maksimalno pripravili za naslednji kvalifikacijski ciklus, ker je za nogometno zvezo uvrstitev na svetovno prvenstvo, naj se sliši še tako ambiciozno, nuja." Se bo Slovenija po zimskem počitku pobrala, zaigrala bolje in začela nizati zmage? Upamo. Ekipa je vsekakor boljša, kot to kažejo trenutni rezultati.