Zaradi tega se je predsednik Španske nogometne zveze Jose Luis Astiazaran odločil za ukrep, ki naj bi stabiliziral najelitnejši nogometni ligi v državi in odpravil težave, s katerimi se spopadajo številni klubi. Največja zapravljivca sta Real Madrid in Barcelona, preostali klubi pa, v želji, da bi z njima enakovredno tekmovali, zapravljajo megalomanske vsote za nogometaše in njihove plače, s čimer bredejo v ogromne dolgove - nekateri klubi celo tako velike, da jim grozi prisilna poravnava.
Španska nogometna zveza namerava ustanoviti nadzorni komite, ki bo sestavljen iz neodvisnih ocenjevalcev. Ti bodo pregledovali poslovne rezultate in na podlagi teh predlagali kazni za prekrškarje. Kazni bodo kar hude: od odbitka točk na prvenstveni lestvici do odvzema licence. Morebitno spremembo pravil bodo potrdili na generalni skupščini zveze 12. julija, uveljavila pa naj bi se v roku treh let.
Vse več klubov v prisilni poravnavi
Pred dobrim letom smo že poročali o slabem stanju španskega nogometa, od tedaj pa se je položaj še nekoliko poslabšal. Real Mallorca in Real Zaragoza sta v prisilni poravnavi, enaka usoda pa je doletela tudi novopečene člane najelitnejše španske nogometne druščine Real Betis, Rayo Vallecano in Granado. Junija 2010 so izračunali, da so se skupni dolgovi klubov drastično povečali v primerjavi z letom prej, in sicer z 19 milijonov na 100 milijonov evrov. V letošnji sezoni naj bi se skupni dolgovi španskih nogometnih klubov nekoliko zmanjšali (3,4 milijarde evrov), a so bili vseeno še enkrat večji od prihodkov (1,6 milijarde evrov), kar je seveda nadvse skrb vzbujajoče. Za finančni zlom španskih nogometnih klubov je posredno kriva gospodarska kriza, po mnenju številnih strokovnjakov pa naj bi bil neposredno kriv tudi finančni model lige, s katerim madridski Real in Barcelona pobereta smetano, preostali klubi pa dobijo zgolj drobtinice.
Uprave klubov poslujejo nerazumno in naivno
Jose Maria Gay, profesor z Univerze v Barceloni, je v izsledkih najnovejših raziskav zapisal, da prihodnost številnih španskih nogometnih klubov visi na nitki, hkrati pa je poudaril: "Španskemu nogometu grozi 'ekonomska koma'. Finančni oziroma poslovni načrti klubov imajo ogromno lukenj, uprave klubov poslujejo nerazumno in naivno, v boju za obstanek med elito so pripravljene tvegati vse - tudi obstoj kluba." Sklepanje bogatih pogodb z nogometaši je marsikateri klub pahnilo na rob prepada, a to je, kot kaže, edini način, da nogometaše zvabijo v svoje vrste. "Najslabše je, da se glede tega ni storilo še prav nič in da razmere v španskem nogometu v zadnjih letih niso zaskrbele vodilnih pri nogometni zvezi. Če ta ne bo uvedla ukrepov, s katerimi bi zajezili finančne težave klubov, se bo položaj le še poslabšal - in v nekem trenutku bo za kakršno koli pomoč morda že prepozno," je še dodal Gay.
Finančne težave so sramota
Vseeno pa, kot kaže, tokratna raziskava Gaya ni naletela na gluha ušesa. "Španski nogomet mora napredovati," je dejal predsednik španske krovne nogometne zveze Astiazaran in nadaljeval: "Med klubi v La Ligi imamo kar nekaj takšnih, ki so zabredli v velike težave, zato bomo morali položaj rešiti z ukrepi, ki ne bodo sprejeti z navdušenjem." Španski nogomet (La Liga) uživa status enega najatraktivnejših na svetu, zato so po predsednikovem mnenju finančne težave klubov prava sramota. "Smo evropski in svetovni prvaki, v madridskemu Realu in Barceloni imamo kluba, ki sta zagotovo med najbolj priljubljenimi na svetu, zato moramo storiti vse, kar je v naši moči, da naš nogomet rešimo, preden zapade v še hujšo krizo," je sklenil 48-letnik.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje