Mednarodni sindikat profesionalnih nogometašev (FIFPro) opozarja na težave, s katerimi se spopadajo številni profesionalni nogometaši in nogometašice v času karantene zaradi pandemije novega koronavirusa SARS-CoV-2.
"Duševno zdravje je zelo pomembno. Iz večletnih študij smo ugotovili, da pri profesionalnih nogometaših obstaja veliko večje tveganje za tesnobo in različne psihološke težave kot pri splošni populaciji," je za Reuters TV povedal generalni sekretar sindikata Jonas Baer-Hoffmann.
Zaskrbljenost zaradi prihodkov
Zaradi pandemije novega koronavirusa nogometni svet, z izjemo nekaterih eksotičnih lig, stoji. Vrhunski igralci so ali pa bodo morali privoliti v znižanje plač, za druge, ki ne služijo mastnih milijonov, pa je položaj veliko slabši, menijo pri FIFProju. Po njihovih besedah jih večina mesečno živi iz rok v usta. "Poznamo veliko posameznikov, ki živijo sami, zunaj svojih domovin. V državah, kjer si služijo kruh, pogosto nimajo družinske podpore, veliko jih ima sklenjene kratkoročne pogodbe do konca sezone. To ustvarja ogromno stisko, saj marsikdo ne ve, ali bo sploh prišel do kakršnega koli prihodka," je pojasnil Baer-Hoffmann.
Več kot tretjina jih ima težave z depresijo in občutki tesnobe
FIFPro je leta 2015 objavil izsledke raziskave, iz katere je mogoče ugotoviti, da se je približno 38 odstotkov aktivnih in 35 odstotkov nekdanjih nogometašev v določenem obdobju življenja spopado z depresijo ter težavami s tesnobo. Sindikat trenutno najbolj skrbi, kako naj se nogometaši znajdejo zdaj, ko so nogometna državna prvenstva in druga tekmovanja prekinjena. V ta namen je objavil nasvete pod naslovom 'Ohranite oster um', v katerem nogometašem svetuje, naj v času karantene ohranijo zdrav način življenja in zdrave vzorce spanja, obenem pa naj se prek družbenih omrežij povežejo z družinami, prijatelji in sledijo določenim rutinam, ki so si jih ustvarili pred karanteno. Obenem si morajo privoščiti oddih in v tem času poslušati glasbo ali pa se usesti pred TV-ekran in si ogledati kakšno oddajo ali nanizanko. Predvsem pa FIFPro svojim varovancem predlaga, naj se osredotočijo na tisto, kar lahko nadzorujejo, saj se včasih ljudje preveč osredotočamo na stvari, na katere nimamo vpliva.
Ženske v slabšem položaju kot moški
V zadnjo kategorijo spada tudi spremljanje novic v povezavi s pandemijo. To je seveda priporočljivo, a v manjšem obsegu, meni Baer-Hoffmann. "Izogibati se morajo branju vseh mogočih člankov v zvezi z boleznijo covid-19, tako v tradicionalnih medijih, na spletu kot tudi na družbenih omrežjih, saj se lahko zelo hitro zgodi, da si po nepotrebnem povečajo stres oziroma skrbi," je dejal. Baer-Hoffmann je ob tem poudaril, da se lahko v veliko večji stiski znajdejo predvsem nogometašice, saj so njihove življenjske razmere pogosto slabše od življenjskih razmer nogometašev. "Same sedijo v majhnem stanovanju, ki jim ga zagotavlja klub. Nimajo nobenih družbenih interakcij ali družinske podpore, kar ustvarja neznosen pritisk in občutek tesnobe," je še poudaril.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje