Si želite najmočnejšo skupino? Kaj pravite na evropskega prvaka iz španske prestolnice, moštvo iz Porurja in grškega velikana, kjer je eno poglavje napisal tudi Zlatko Zahovič? Na podlagi Uefinega klubskega koeficienta, ki odloča o razporeditvi v štiri bobne za žreb, so najmočnejši nasprotniki za Maribor: Real Madrid, Schalke in Olympiacos.
Ob boku največjih imen v Evropi
Si želite najprivlačnejše skupine? Recimo, da ples žogic slovenskim prvakom nameni naslednje tri imena: Barcelona, Juventus in Liverpool. Tudi izbor Bayern, PSG in Ajax ne zaostaja veliko pri zvezdniški moči in klubski tradiciji. Pogled na prvi boben pove, da vsak izmed nosilcev skupine spada med evropske velikane.
Za občutek, kaj pomeni biti med 32 elitnimi nogometnimi klubi v Evropi, ogromno o uspehu Maribora pove po koeficentu najšibkejša skupina, ki bi jo lahko namenil žreb: Porto, Manchester City in Athletic Bilbao proti Štajercem.
V žreb kot 30. klub po koeficentu
Od ladij bi Ljudski vrt lahko obiskal le Jan Oblak z Atleticom Madridom, pogojno iz 2. bobna pride v poštev Borussia Dortmund, pri kateri igra v drugem moštvu v 3. nemški ligi mladi Jon Gorenc-Stanković.
V drugi izdaji Lige prvakov za Maribor se tako resnično obeta šest spektakularnih tekem. Pri samem poteku žreba velja opozorilo, da je lahko iz ene države v skupini en sam klub. Maribor je s svojim koeficientom 16,200 in predvsem s pedigrejem zagotovo najbolj zaželen nasprotnik iz 4. bobna, v katerem imajo vijoličasti višji količnik edinole od Monaca in Malmöja, ki je razblinil sanje Kevina Kampla in Salzburga.
Razporeditev po bobnih pred četrtkovim žrebom v Monte Carlu (ob 17.45):
1. boben: REAL MADRID (161 točk), BARCELONA (157), BAYERN (154), CHELSEA (140), BENFICA (129), ATLETICO MADRID (119), ARSENAL (113), PORTO (105);
2. boben: SCHALKE (95), BORUSSIA DORTMUND (82), JUVENTUS (80), PARIS ST. GERMAIN (80), ŠAHTAR DONECK (78), BASEL (75), ZENIT ST. PETERBURG (74), MANCHESTER CITY (73);
3. boben: BAYER LEVERKUSEN (70), OLYMPIACOS (68), CSKA MOSKVA (67), AJAX (62), LIVERPOOL (59), SPORTING LIZBONA (58), GALATASARAY (55), ATHLETIC BILBAO (55);
4. boben: MARIBOR (16,200), ANDERLECHT (50), ROMA (40), APOEL (38), BATE BORISOV (34), LUDOGOREC (18), MONACO (11), MALMÖ (6).
Kapetanov gol dobesedno vreden milijone
Nogometni raj ob tekmovalnem prestižu prinaša tudi ekonomski uspeh. Gol kapetana Marcosa Tavaresa na Celtic Parku je tako vreden kar 8,6 milijona evrov, kolikor znaša Uefin bonus za vsakega izmed 32 udeležencev skupinskega dela Lige prvakov. Samo s tem "jackpotom" si je Maribor prislužil že celoletni proračun!
Po poslovnem poročilu za leto 2013 (koledarsko leto!) so prihodki celotnega kluba znašali 9 milijonov evrov, pri čemer so iz naslova Evropske nogometne zveze v letu 2013 dobili za 4,4 milijona evrov nagrad. Na drugi strani so bili stroški celotnega kluba (in ne samo nogometnega moštva) 8 milijonov evrov. Za leto 2012 so bili stroški skorajda identični, prihodki pa tudi zaradi prodaje igralcev za 1,3 milijona večji. V zadnjih dveh letih je tako NK Maribor pridelal za slabe tri milijone evrov presežka.
Priigrali že za dobrih 11 milijonov nagrad
A 8,6-milijonska nagrada ni vse, kar bodo od Uefe zasluženo prejeli na Mladinski 29. Tukaj so še evropski bonusi za dosedanji potek kvalifikacij: 200 tisoč evrov za naslov državnega prvaka, 175 tisoč evrov za nastop v 2. predkrogu z Zrinjskim, 200 tisoč evrov za dvoboj z Maccabi Tel Avivom, že sam nastop v "playoffu" pa je prinesel 2,1 milijona evrov. Skupno so Uefine nagrade prinesle Mariboru že neverjetnih 11,275 milijona evrov!
Denarna bonanza še ni končana: vsaka zmaga v skupinskem delu prinaša okrogel milijon evrov, vsak remi pa pol milijona. Ob tem je klub upravičen še do deleža iz marketinga Lige prvakov, kjer pa zaradi majhnosti slovenskega trga ne gre pričakovati večmilijonske številke. Za primerjavo: v pretekli sezoni je Maribor iz tega naslova od Uefe kljub uvrstitvi v 1/16 finala Evropske lige prejel "le" sto tisoč evrov.
Tukaj je še trikrat razprodani Ljudski vrt, povečana prodaja klubskih artiklov, dvig vrednosti igralcem ob morebitni prodaji, okrepljeno zanimanje starih/novih pokroviteljev ...
Svarilo - prvi izlet med elito
Skratka, Maribor se je tudi ekonomsko dvignil daleč, daleč nad slovensko nogometni in športno konkurenco. Najboljše svarilo pred nepremišljenimi dejanji ob prihodu zlate dobe pod Kalvarijo pa je NK Maribor doživel na lastni koži pred 15 leti, ko se je prvič prebil v Ligo prvakov. Takratni uspeh je nato skorajda tlakoval pot v propad, iz katerega se je klub rešil pod vodstvom triumvirata Draga Cotarja, Bojana Bana in Zlatka Zahoviča, ki so po sedmih letih dela omogočili drugi preboj Maribora v najelitnejše klubsko tekmovanje v nogometu.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje