Zmagoviti nasmeh Andreje Leški. Foto: Reuters
Zmagoviti nasmeh Andreje Leški. Foto: Reuters

Awiti Alcaraz si je hitro, po 25 sekundah, priborila vazari prednosti. Že ob naslednjem prijemu se je Leški znova reševala, toda uspelo se ji je izviti iz prijema tekmice. Vse to pa je ni zmedlo, nadaljevala je napadalno in po minuti in 44 sekundah dvoboja je sledila hitra akcija Slovenke. Uspel ji je odločilni met, ko je tekmico spravila na hrbet in jo v tem položaju držala deset sekund.

Mehičanka se je sicer rodila in učila juda v Angliji, od koder prihaja njena mama. Za Mehiko nastopa šele od leta 2018. Edini medsebojni dvoboj predtem je dobila Awiti Alcaraz, ki je bila lani boljša v polfinalu grand slama v Taškentu.

Leški je trenutno sedma v tej kategoriji na svetovni lestvici, medtem ko je Alcaraz 18.

Judo (Ž), do 63 kg
UvrstitevTekmovalecDržava
1Andreja LeškiSlovenija
2Prisca Awiti AlcarazMehika
3Clarisse AgbegnenouFrancija
3Laura FazliuKosovo
Finalni dvoboj Andreje Leški
Podelitev medalj: Andreja Leški prejela olimpijsko zlato

Radijski komentar Dareta Ruparja:

"Drži jo z vzvodom, ne bo je spustila iz rok!"
Sorodna novica Andreja Leški razkrila zlati recept: Neizmerna želja, predanost in samozaupanje

Francosko zvezdnico premagala z vazarijem

V polfinalu je bila 27-letna Koprčanka z vazarijem boljša od branilke naslova Clarisse Agbegnenou, ki je poleg tega še šestkratna svetovna in petkratna evropska prvakinja.

Francozinja je v finalu Tokia pred tremi leti premagala Tino Trstenjak, tokrat pa ji ni pomagala niti glasna spodbuda domačih navijačev v dvorani Champ du Mars. Agbegnenou je bila tudi nosilka srebrnega odličja iz Ria de Janeira 2016, takrat je bila Trstenjak boljša.

Primorka je po petih porazih prvič v karieri premagala francosko zvezdnico, v finalu svetovnega prvenstva v Budimpešti 2021 in lani v Dohi je proti njej izgubila. Leški ima tudi tri medalje z evropskih prvenstev (zlato 2023, bron 2021 in 2024).

Andreji Leški, sicer sedmi nosilki olimpijskih bojev in bronasti z letošnjega evropskega prvenstva konec aprila v Zagrebu, je takole uspel odločilni met za vazari v polfinalu. Foto: Reuters
Andreji Leški, sicer sedmi nosilki olimpijskih bojev in bronasti z letošnjega evropskega prvenstva konec aprila v Zagrebu, je takole uspel odločilni met za vazari v polfinalu. Foto: Reuters

V napetem dvoboju v Parizu si dolgo nobena od tekmic ni priborila prednosti. Najnevarnejši je bil napad Francozinje minuto pred koncem, iz katerega se je Slovenka spretno izvila. V končnici dvoboja pa je met izvedla tudi slovenska šampionka in ogled videoposnetka je razkril, da je Agbegnenou padla na bok za vazari.

Zadnjih dobrih deset sekund je bilo premalo, da bi 31-letnica iz Rennesa preobrnila izid. S tem pa je slovenski judo osvojil medaljo že na šestih olimpijskih igrah zapored. Niz je pred 20 leti v Atenah začela Urška Žolnir, ki tokrat v Parizu sodeluje pri projektu Slovenske hiše. Tudi Tina Trstenjak je bila danes v dvorani.

Agbegnenou je na koncu po dvoboju z avstrijsko judoistko Lubjano Piovesano osvojila bronasto kolajno.

Čestitala tudi Pirc Musar in Golob

Andreji Leški sta na družbenih omrežjih čestitala tudi predsednica države Nataša Pirc Musar in predsednik vlade Robert Golob.

"Izjemna Andreja Leški! Z mirnostjo in popolno osredotočenostjo do prve medalje za Slovenijo na olimpijskih igrah v Parizu. Iskrene čestitke za naslov olimpijske prvakinje. Tradicija slovenskih olimpijskih medalj v judu se tako uspešno nadaljuje," je na omrežju X zapisala Pirc Musar.

Golobovo čestitko je na omrežju X delil profil slovenske vlade. "Iskrene čestitke, Andreja Leški. Prva olimpijska medalja, najbolj žlahtna, zlata, za Slovenijo."

Boj Andreje Leški in Clarisse Agbegnenou v polfinalu
Andreja Leški s petimi zmagami do olimpijskega zlata

Najprej ugnala Gruzijko in Alžirko

Andreja Leški, glavni slovenski up v judu, se je za uvod v olimpijski turnir najprej pomerila z Gruzijko Eter Askilašvili.

Leški je v prvem krogu hitro opravila z Gruzijko Eter Askilašvili. Foto: Reuters
Leški je v prvem krogu hitro opravila z Gruzijko Eter Askilašvili. Foto: Reuters

K dvoboju je pristopila z močnim prijemom, hitro ji je uspel vazari, zatem je tekmico premagala še z iponom. 58 sekund je potrebovala za napredovanje v 2. krog, v katerem se je pomerila z Alžirko Amino Belkadi.

Afričanka si je že v uvodnih sekundah dvoboja zaradi nepravilnega prijema prislužila rumeni karton. Po dveh minutah je vseeno izpeljala napad, uspel ji je vazari. Do konca je Leški morala napadati, drugega ji ni preostalo. Poteza za četrtfinale ji je vendarle uspela dobro minuto pred koncem, ko je tekmico vrgla na hrbet. 10 sekund jo je držala na tleh za vazari, še dodatnih 10 za ipon in končno zmago.

Takole je slovenska judoistka v četrtfinalu na olimpijske kroge priklenila favorizirano Kanadčanko Catherine Beauchemin-Pinard in si zagotovila mesto v polfinalu. Foto: Reuters
Takole je slovenska judoistka v četrtfinalu na olimpijske kroge priklenila favorizirano Kanadčanko Catherine Beauchemin-Pinard in si zagotovila mesto v polfinalu. Foto: Reuters

V četrtfinalu boljša še od druge judoistke sveta

Za mesto v polfinalu se je Slovenka pomerila s Kanadčanko Catherine Beauchemin-Pinard, nosilko brona s prejšnjih iger v Tokiu in drugo judoistko sveta v tej kategoriji. Nazadnje sta se srečali pred dvema letoma, tedaj je zmagala Kanadčanka. Beauchemin-Pinard je med dvobojem prejela dva rumena kartona zaradi lažnih napadov.

Ker redni del obračuna ni prinesel zmagovalke, je o potnici v polfinale odločala zlata točka. Osvojila jo je Leški z vazarijem: Kanadčanko je po minuti in pol spravila na hrbet in jo na tleh zadržala 10 sekund.

Boj Andreje Leški v četrtfinalu
Portret olimpijske prvakinje Andreje Leški