Steph Curry s 36 točkami in LeBron James s trojnim dvojčkom sta izvlekla ZDA iz brezna. Foto: Reuters

Igralec tekme je bil Stephen Curry s 36 točkami. Zadel le devet trojk iz 14 poskusov. Joel Embiid je vknjižil 19 točk. LeBron James je 16 točkam (met 6/9) dodal 12 skokov in 12 podaj. To so bili tudi edini točkovno dvomestni Američani. Pri Srbiji je 20 točk dosegel Bogdan Bogdanović, 17 Nikola Jokić, ki je imel še 11 podaj.

Srbija je razen 0:2 vodila praktično celotno srečanje. Že v prvem polčasu si je priigrala 17 točk naskoka (42:25) in kljub obupnim poskusom Američanom v zadnjih deset minut vstopila s 13 točkami naskoka.

Curry, James, Booker, Durant in Embiid so tehtnico v zadnjih desetih minutah le prevesili tehtnico na stran ZDA. Srbska prednost se je nenehno topila in 3:40 pred koncem je James izenačil na 84. Nato je na sceno spet stopil Curry (17 točk v prvi četrtini), ki je zadel trojko in met za dve točki. Vmes je žogo v obroč položil še James in ZDA so povedle 91:86. V zadnji minuti se Srbom ni uspelo vrniti.

Zaostanek ZDA kljub petim trojkam Curryja

Nikola Jokić je iz igre metal 7/17. Izza črte je zgrešil vseh šest poskusov. Foto: Reuters

Kakšen ognjemet so gledalci v Bercyju videli že v prvi četrtini. Curry je odprl račun s prvim metom, a je Srbija odgovorila s petimi zaporednimi točkami. Srbi so z razpoloženima Bogdanovićem in Avramovićem držali prednost. Ta bi bila še višja, če se ne bi snelo Curryju, ki je že v prvi četrtini zadel pet trojk in ta del zaključil s 17 točkami. Selektor Svetislav Pešić je z menjavami držal visok ritem. Z izjemo Curryja ostali Američani niso bili razpoloženi. ZDA so šle na prvi odmor z osmimi točkami zaostanka (23:31).

Srbi v drugi četrtini do najvišjega vodstva

Na krilih Jokića je Srbija v prvih štirih minutah druge četrtine z delnim izidom 11:2 vodstvo povišala na 42:25. Na alarmanten zaostanek so Američani odgovorili s sedmimi zaporednimi točkami, a sta nato zadela Marinković in Bogdanović za novih +15 (47:32). Po minuti odmora je James zadel trojko, Embiid pa je z zabijanjem prisili Pešića na minuto odmora na drugi strani. V zadnjih treh minutah je dve trojki zadel izjemni Avramović (15 točk), ki je bil najbolj zaslužen, da je Srbija odšla na odmor z enajstimi točkami zaostanka. Prvi strelec polčasa Curry z 20 točkami.

ZDA prišle na minus šest, a spet je bilo kmalu +15

Drugi polčas je s trojko odprl Embiid. Niz petih zaporednih točk ZDA je s trojko ustavil Bogdanović. Razlika se je v prvih petih minutah vseskozi gibala okoli dvomestne. Holiday je s trojko tri minute pred koncem tretje četrtine znižal zaostanek le na minus šest. V klub razpoloženih se je nato vpisal Micić, ki je vknjižil pet točk za varnih 70:61. Conska obramba in Gudurić s trojko ob osebni napaki sta poskrbela za novih +15. Pred zadnjo četrtino je Srbija vodila 76:63.

Trojki Duranta in Bookerja v istem napadu

V treh minutah zadnje četrtine so se Američani približali na minus pet. Ključna je bila trojka Duranta ob prekršku in nato še trojka Bookerja v istem napadu, potem ko je sodnik dosodil četrto osebno napako Jokiću. V zadnjih pet minut sta ekipi vstopili pri izidu 84:80. Veliko dela je opravljal Embiid tako vnapadu kot v obrambi. 3:40 pred koncem srečanja so ZDA prek Jamesa izenačili na 84. Po košu Petruševa je sledil minutni mrk Srbije, ki je bil usoden. Trojko je zadel najprej Curry, potem se je med strelce vpisal James in nato še enkrat Curry. Po delnem izidu 7:0 so ZDA povedle 91:86. Nekaj upanja je s tremi točkami vrnil Bogdanović, toda za Srbe je zmanjkalo časa.

Francozi v končnici strli svetovne prvake

V prvem polfinalu je Nemčija je takoj na začetku povedla za deset (12:2) in imela enako prednost na začetku druge četrtine. Francozi so zaostanek do polčasa izničili. Ključen je bil konec tretje in začetek zadnje četrtine. Gostitelji so povedli za 13, a so svetovni prvaki v končnici drago prodali svojo kožo.

Victor Wembanyama je dosegel 11 točk (met 4/17, za tri 1/8), a je opravil ogromno dela v obrambi. Foto: Reuters

39 sekund pred koncem je Franz Wagner zadel trojko samo za dve točki razlike (70:68). Center Orlanda je v naslednji obrambi dobil skok, vendar je šel z žogo v avt, kar je pomenilo posest za Francijo deset sekund pred koncem. Wembanyama je zadel en prosti met (71:68), prav tako Dennis Schröder na drugi strani. Tekmo je s črte prostih metov dokončno odločil Isaia Cordinier.

Najučinkovitejši pri Franciji je bil Guerschon Yabusele s 17 točkami, točko manj je dosegel Cordinier. Victor Wembanyama se je ustavil pri 11 točkah. Pri Nemcih sta bila dvomestna le Schröder (18) in Franz Wagner (10).

Boljši začetek Nemčije

Francija je po Kanadi izločila še Nemčijo. Foto: Reuters

Nemci so udarno začeli polfinale, povedli so z 0:6, po niti treh minutah igre pa je bila prednost dvomestna (2:12), sedem nemških točk je v tem času dosegel Dennis Schröder. Francozi so s serijo 5:0 znižali zaostanek (7:12) in ob podpori navijačev tudi ujeli tekmece (16:18). Končnico prve četrtine je bolje odigrala Nemčija, s serijo 0:7 je postavila končni izid tega dela igre (18:25).

Ob polčasu izid poravnan na 33

Nick Weiler-Babb je s trojko odprl drugo četrtino za +10 Nemčije (18:28). Francozi so z delnim izidom 7:0 znova ujeli Nemce (25:28). Tu se galski petelini niso ustavili, na krilih navijačev so ob koncu druge četrtine izenačili, zabil je Victor Wembanyama za 33:33. To je bil tudi izid prvega polčasa.

Največja prednost Francije 13 točk

Izenačen je bil tudi večji del tretje četrtine. Dobro minuto pred koncem je Evan Fournier zadel trojko za največjo prednost Francije 56:50. Izid se do konca tega dela ni več spremenil.

Francozi so na račun odlične obrambe potegnili na začetku zadnje četrtine in si dobrih šest minut pred koncem priigrali kar 13 točk naskoka (66:53).