Josh Giddey je statistiko napolnil s 17 točkami, osmimi skoki in osmimi podajami. Foto: Reuters

Pred 27.000 gledalci so Avstralci, ki so pred tremi leti prvo olimpijsko kolajno osvojili z zmago nad Slovenijo, našli odgovor na vsako obrambo različico Španije. Evropski prvaki so veliko menjali defenzivne zamisli, toda Josh Giddy je našel rešitve za vse. Visokorasli organizator igre je bil najzaslužnejši, da so boomersi v drugi četrtini povedli za 14. Španci so do odmora prepolovili zaostanek in v tretji četrtini na krilih razigranega Santija Aldame, ki je zbral 27 točk, za trenutek povedli.

Sledil je hiter avstralski odgovor. Patty Mills, ki se je izkazal z 19 točkami, in Jack McVeigh sta poskrbela za delni izid 15:3, priigrane prednosti pa Španija ni več ogrozila. Prvi strelec Avstralije je bil sicer Jock Landale, ki je prispeval 20 točk, ujel je devet odbitih žog, z njim na parketu pa je bila vrsta Briana Goorjiana od tekmeca boljša kar za 30 točk. Lani se je odsotnost prvega reprezentančnega centra na svetovnem prvenstvu močno poznala.

Kanada zdržala vrnitev Grčije

V skupini A sta se v večernem dvoboju pomerili še Kanada in Grčija. S 86:79 so bili boljši bronasti z zadnjega svetovnega prvenstva Kanadčani. Javorjevi listi so vodili vso tekmo. Na začetku drugega polčasa so vodili že za 16, a so se vztrajni Grki minuto pred koncem z zabijanjem Janisa Andetokumba približali na 80:78.

Shai Gilgeous Alexander je nato s samostojno akcijo poskrbel za plus štiri. Andetokumbo je pol minute pred koncem zadel enega od dveh prostih metov, na drugi strani je Jamal Murray zael oba in srečanje je bilo odločeno.

RJ Barrett je dosegel 23 točk, Gilgeous Alexander je 21 točkam dodal 7 podaj in 5 skokov. Pri Grkih je s 34 točkami izstopal Andetokumbo.

Nemci zlahka prek Japoncev

Victor Wembanyama je dosegel 19 točk. Iz igre je metal 7/13. Statistiko je napolnil še z 9 skoki, 4 ukradenimi žogami in 3 blokadami. Foto: Reuters

V skupini B so svetovni prvaki Nemci brez večjih težav s 97:77 odpravili Japonce. Nemčija je vodila vso tekmo in si že v prvem polčasu priigrala 16 točk naskoka. Prvi strelec tekme je bil Franz Wagner z 22 točkami.

Francozi na krilih Wembanyamaja in Batuma zlomili Brazilce

V isti skupini so Francozi z 78:66 premagali Brazilijo. Brazilci so vodili večino prvega polčasa, največ za 12 na začetku druge četrtine. Že do polčasa je Francija zaostanek izničila in prav pred odmorom prvič na tekmi povedla (39:36).

Ključen je bil začetek drugega polčasa, ko so gostitelji z delnim izidom 15:3 pobegnili na 54:41. Brazilci, ki jih vodi hrvaški selektor Aleksandar Petrović, so se v zadnji četrtini približali na 62:58, a je končnica povsem pripadla Francozom. Najučinkovitejša sta bila Victor Wembanyama in Nicolas Batum z 19 točkami.

Skupina C bo tekmi prvega kroga odigrala v nedeljo.