"Danes je državni praznik, s Trga republike pošiljamo vsem Slovencem lepe želje. Dan športa je pomemben za naše zdravje, posebej pomembno je to vidno v času pandemije novega koronavirusa. Gre tudi za veselje, za radost. Tisti, ki se s športom ukvarjamo rekreativno, vemo, da brez njega ne moremo," je v uvodu povedal Pahor.
"Drugi razlog za praznik so športni uspehi, ki krepijo ugled naše države in na neki način odpirajo vrata za našo domovino. Tretji razlog pa je povezanost. Med nami so v demokratični družbi razlike, ki jih skušamo premostiti, nam pa te tudi omogočajo, da smo živahna družba. Šport nas povezuje, na velikih tekmovanjih vsi pripadamo isti skupnosti, vihramo z isto zastavo," je dodal slovenski predsednik.
Še sedem držav ima podoben praznik
Slovenija se je pridružila sedmim državam, ki imajo praznik športa. To so še Indija, Iran, Malezija, Katar, Turčija, Tajska in Japonska.
Dve zlati olimpijski medalji
23. september je bil izbran zaradi dogodkov na olimpijskih igrah v Sydneyju leta 2000. Pred natanko 20 leti so se slovenski športniki namreč prvič veselili zlate olimpijske medalje, in to kar dveh. Najprej sta bila veslača Iztok Čop in Luka Špik najboljša v dvojnem dvojcu, le malo pozneje pa je strelec Rajmond Debevec slavil z malokalibrsko puško v trojnem položaju.
Veslaško regato na Bledu odnesel dež
Olimpijski komite Slovenije (OKS) je popoldne na Bledu v sodelovanju z veslaško in strelsko zvezo ter blejsko občino pripravil tudi posebno prireditev s Čopom, Špikom in Debevcem. Pridružili so se jim člani olimpijske odprave v Sydneyu in vrh slovenskega športa. Na prireditvi so sestavili štiri ekipe, ki so se pomerile v strelskem izzivu, veslaško regato pa je odnesel dež. Na dogodku so z videoposnetki in kratkimi pogovori obudili spomin na 23. september 2000.
To je hkrati tudi prvi dan evropskega tedna športa, ki v Sloveniji letos poteka že šestič, in sicer med 23. in 30. septembrom. Organizatorji želijo, da bi bilo v tem tednu aktivnih približno 200.000 udeležencev.
Bach obiskal Slovenijo
Častni pokrovitelj praznika je predsednik države Borut Pahor, ki je med drugim pripravil dan odprtih vrat v svojem kabinetu. Že v ponedeljek je Slovenijo obiskal predsednik Mednarodnega olimpijskega komiteja Thomas Bach.
Evropski model športa
Bacha je sprejela ministrica za izobraževanje, znanost in šport Simona Kustec. Poudarila je prizadevanje, da se ohrani evropski model športa, da ne pride do prevlade zgolj ekonomskih učinkov. "Osrednja tema bo prihodnost modela evropskega športa. Na eni strani smo govorili o podpori čim širši vključenosti prebivalstva, od društev in klubov do vrha svetovne civilne sfere, MOK-a, pa tudi o vlogi države pri tem," je srečanje povzela ministrica.
Kustečeva posledično ne zagovarja državno podprtega podjetniškega modela športa, kot ga poznajo v ZDA, kjer gre pretežno za podporo majhnemu segmentu vrhunskega športa. Nasprotuje podpori samo tistim športnikom ali klubom, ki prinašajo denar: "To ne prinaša boljšega zdravstvenega stanja prebivalcev, za kar naj bi šel javni denar. Nekateri slovenski športniki lahko sami, denimo iz nogometa, košarke in tenisa, z letnimi prihodki presežejo letni proračun Slovenije za šport. Podpora temu ni cilj proračunske blagajne."
Profesionalizacija, a do kakšne mere?
"Ključna dilema modela evropskega športa je, do katere mere omogočiti tako profesionalizacijo, da ta ne postane le čista gospodarska dejavnost, kot je to denimo v ZDA. Če gremo v tak pristop, bi bil šport zgolj pridobitna dejavnost, ampak tega si v Evropi ne želimo. Šport je del javnega interesa držav, da vsakega prebivalca spodbuja k aktivnemu življenjskemu slogu praktično od zibelke do groba. Temu spodbujanju mora biti namenjeno finančno prizadevanje države, tudi v izobraževalnem procesu v šolstvu, pomoč rekreaciji, športu starejših in invalidov," je še dejala.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje