Peyton Manning je bil ves čas pod hudim pritiskom, tako je vrgel kar 4 prestrežene podaje. Na prvih sedmih tekmah je skupaj vrgel le dve prestreženi podaji, na zadnjih štirih pa kar devet! Foto: EPA
Andre Johnson
Andre Johnson (Houson) že nekaj časa velja za enega najboljših lovilcev na svetu. Tokrat se je zapletel v prepir s Cortlandom Finneganom (Tennessee). Po prerivanju v zadnji četrtini sta bila oba izključena. Foto: EPA
Matt Ryan
Skrivnost Atlantinega niza je tudi dvorana Georgia Dome, kjer so praktično nepremagljivi. Podajalec Matt Ryan ima tako na tem stadionu sanjsko razmerje zmag 19-1. V dobi Super Bowlov je imel tako razmerje zmag na domačem stadionu le še Danny White (Dallas, 1980-1982). Foto: EPA
Michael Vick
Michael Vick je do svoje prve prestrežene podaje v sezoni vrgel za 12 zadetkov. Po letu 1990 je daljši niz pred uspel le Randallu Cunninghamu (leta 1998 je pred prvo prestreženo podajo vrgel za 14 zadetkov). Foto: Reuters
Ryan Fitzpatrick
Buffalo je po osmih zaporednih porazih nato nanizal kratko serijo dveh zmag. V 12. tednu bi skoraj presenetil Pittsburgh. Jeklarji so v podaljšku komaj zmagali z 19:16. Navijači Billsov so v podaljšku že slavili zmago, saj je Ryan Fitzpatrick s 40 jardov lepo našel Stevieja Johnsona, ki je žogo že držal v rokah, a mu je nato nekako le spolzela z rok. Na drugi strani je Shaun Suisham zadel prosti strel z 41 jardov. Buffalo je postal peta ekipa v zgodovini lige, ki je v eni sezoni kar tri tekme izgubila v podaljšku. Foto: EPA
John Kasay
Cleveland je doma premagal Carolino s 24:23. Panthersi so imeli že ob izteku časa možnost za zmago, a je John Kasay zgrešil prosti strel z 42 jardov. Brownsi so v prvem polčasu dominirali, tekač Peyton Hillis je dosegel kar tri zadetke (postal je šele tretji tekač v zadnjih 20 letih, ki mu je v dresu Clevelanda to uspelo v enem polčasu). Foto: EPA
Maurice Jones Drew
NY Giantsi so niz dveh porazov prekinili z zmago nad Jacksonvillom s 24:20. Jaguarji so ob polčasu vodili 17:6, nato so se gostitelji le prebudili in odločilni zadetek dosegeli tri minute pred koncem, ko je Kevin Boss ujel 32 jardov dolgo podajo Elija Manninga. Pri poražencih je Maurice Jones Drew še na četrti tekmi zapored premagal mejo 100 jardov. Jacksonville je letos dobil vseh 6 tekem, na katerih je dosegel vsaj 21 točk, in izgubil vseh pet, na katerih je dal največ 20 točk. Foto: EPA
Brett Favre, podajalec Minnesote
Minnesoto je prvič vodil trener Leslie Frazier, Vikingi so v gosteh premagali Washington s 17:13. Frazier je že šesti trener, ki se je kot pomočnik vsaj nekaj časa kalil pri Tonyju Dungyju. Herm Edwards (NY Jets), Lovie Smith (Chicago) in Rod Marinelli (Detroit) so svojo samostojno trenersko kariero začeli s porazom, Mike Tomlin (Pittsburgh), Jim Caldwell (Indianapolis) in Leslie Frazier (Minnesota) pa z zmago. Foto: EPA
Chad Henne
Chad Henne ima v Miamiju za seboj stresne tedne. Najprej je izgubil položaj prvega podajalca, nato se je še poškodoval, zdaj pa je na gostovanju pri Oaklandu spet dobil priložnost in jo izkoristil. Dolphinsi so zmagali s 33:17, Henne pa je postal prvi podajalec Miamija po Danu Marinu (1999), ki je na gostujoči tekmi vrgel več kot 300 jardov in za dva zadetka. Miami ima letos šest zmag, kar pet jih je dobil v gosteh. Foto: EPA
Joe Flacco
Baltimore je premagal Tampo Bay s 17:10. Joe Flacco je vrgel za dva zadetka in porušil klubski rekord Vinnyja Testaverda (zdaj 53). Ravensi so letos dobili vseh pet domačih tekem, naslednji teden bodo lovili rekordno 9. zaporedno - tekmec pa bo Pittsburgh, na tej tekmi se bo morda odločala usoda o razpletu divizije AFC sever. Tampa Bay je letos zelo napredovala (razmerje zmag 7-4). Zanimivo - prav vse zmage so dobili proti ekipam, ki imajo manj kot 50 odstotkov zmag, vse štiri pa izgubili proti ekipam, ki so nad polovično uspešnostjo. Foto: EPA
Sam Bradford
St. Louis je v gosteh premagal Denver s 36:33. Ramsi so na krilih Sama Bradforda zmagali petič v sezoni, prej so v treh sezonah skupaj zmagali le šestkrat. Foto: EPA

Coltsi imajo letos precej težav s poškodbami, za piko na i pa v zadnjih tednih slabo igra prvi zvezdnik Peyton Manning. Tokrat je tretjič v karieri (v rednem delu je začel 203 tekme) vrgel kar štiri prestrežene podaje (Chargersi so kar dve izmed teh spremenili v zadetek). Zanimivo - to se je že drugič zgodilo na tekmi proti San Diegu. Ta je leta 2007 Manningu prestregel kar šest podaj!

Najvišji poraz Manninga na domačem terenu
A s tem še daleč ni konec črne statistike. San Diego je namreč Coltse (ko je za njih na mestu podajalca igral starejši od bratov Manning) na zadnjih šestih tekmah premagal kar petkrat (vključno dvakrat v končnici). A to še ni zadnji črni rekord, ki ga je v nedeljo "popravil" Manning. Poraz z 22 točkami razlike je najvišji na domačem terenu za štirikratnega MVP-ja najmočnejše lige ameriškega nogometa.

Houston prvič doma ni prejel niti točke
Indianapolis je daleč od forme, ki jo je prikazal v prejšnjih sezonah (lani je, denimo, dobil prvih 14 tekem v sezoni). Na njegovo srečo tudi preostali tekmeci v diviziji AFC jug niso prepričljivi, kar pomeni, da bi Coltsi glede na razpored vendarle morali dobiti divizijo, a sodeč po formi v končnici ne bi smeli odigrati velikega števila tekem. V isti diviziji je Houston brez težav "razbil" Tennessee z 20:0 in prvič v zgodovini kluba pustil nasprotnika na ničli. Andre Johnson je postal prvi lovilec v zgodovini lige, ki je v svojih prvih osmih sezonah vedno ujel vsaj 60 žog. Njegov soigralec Arian Foster je šestič v sezoni pretekel več kot 100 jardov (natanko 143 jardov) in s tem postavil klubski rekord. Na drugi strani so bili Titansi izjemno slabi. Na mestu podajalca je zaigral Rusty Smith, ki je imel izjemno slabo statistiko (na čelu s tremi prestreženimi podajami).

Bryant odločil devet sekund pred koncem
Atlante dolgo časa nihče ni jemal preveč resno, zdaj pa so Falconsi z razmerjem zmag 9-2 celo vroči kandidati za (vsaj) zmago v svoji diviziji. Tokrat so za peto zaporedno zmago na kolena spravili Green Bay z 20:17. To je njihov najdaljši niz zmag po letu 1998, ko so se edinkrat prebili na Super Bowl. V izjemno dramatični tekmi so Packersi vsega 56 sekund pred koncem tekme po zadetku Jordyja Nelsona izenačili na 17:17. Gostitelji so imeli na voljo izjemno malo časa, a je Eric Weems pri vračanju pridobil kar 40 jardov, zaradi kazni vlečenja maske (Matt Wilhelm, 15 jardov) pa je Atlanta tako akcijo začela celo v teritoriju Green Baya. Tekmo je odločil Matt Bryant, ki je devet sekund pred koncem zadel prosti strel s 47 jardov.

Strokovnjaki zdaj resno jemlejo tudi Chicago
Še ena ekipa, ki je nihče ni pretirano resno jemal, je Chicago, ki je osmo zmago dosegel proti vroči Philadelphii. Bearsi so slavili z 31:26 (prvič v sezoni so presegli mejo 30 točk). Predvsem v prvih treh četrtinah so v obrambi omejili Michaela Vicka, ki je vrgel sploh prvo prestreženo podajo v sezoni. V napadu je blestel Jay Cutler, ki je bil v začetku sezone po pravilu skoraj vedno pretepen, tokrat pa je s štirimi touch-downi izenačil svoj rekrod.

Kansas leti na krilih Bowa in Charlesa
Mimo vseh radarjev pozornosti leti tudi Kansas City, ki je v primerjavi z lansko sezono morda naredil celo največji napredek. Chiefsi so za sedmo zmago v sezoni v gosteh brez težav premagali Seattle z 42:24. Matt Cassel je vrgel za štiri zadetke, kar tri je ujel Dwayne Bowe. 26-letnik je eno največjih presenečenj v sezoni, saj je že petič na eni tekmi dosegel vsaj dva TD-ja (v tem je vodilni v ligi), svoj niz vsaj ene ujete podaje za zadetek na tekmi pa je podaljšal na sedem. Chiefsi blestijo tudi po tleh, Jamaal Charles je pretekel kar 173 jardov in s tem še drugo leto zapored premagal mejo tisočih jardov.

Liga NFL, 12. teden, izidi:

DETROIT - NEW ENGLAND 24:45
Podaje: Hill 285 (TD, 2 INT); Brady 341 (4 TD).
Tek: Morris 55 (2 TD); Green Ellis 59 (2 TD).
Ujete podaje: Johnson 81 (TD); Branch 113 (2 TD).

DALLAS - NEW ORLEANS 27:30
Podaje: Kitna 313 (INT); Brees 352 (TD, INT).
Tek: Austin 60 (TD); Jones 45.
Ujete podaje: Witten 99; Colston 105.

NY JETS - CINCINNATI 26:10
Podaje: Sanchez 166 (TD, INT); Palmer 135 (TD, 2 INT).
Tek: Greene 70; Benson 41.
Ujete podaje: Keller 49; Shipley 38 (TD).

ATLANTA - GREEN BAY 20:17
Podaje: Ryan 198 (TD); Rodgers 344 (TD).
Tek: Turner 110 (TD); Rodgers 51 (TD).
Ujete podaje: Gonzalez 51 (TD); Jennings 119.

BUFFALO - PITTSBURGH 16:19 (v podaljšku)
Podaje: Fitzpatrick 265 (TD, INT); Roethlisberger 246.
Tek: Jackson 59; Mendenhall 151 (TD).
Ujete podaje: Jackson 104 (TD); Ward 107.

CLEVELAND - CAROLINA 24:23
Podaje: Delhomme 245 (2 INT); Clausen 195 (INT).
Tek: Hillis 131 (3 TD); Stewart 98.
Ujete podaje: Hillis 63; Goodson 81.

HOUSTON - TENNESSEE 20:0
Podaje: Schaub 178 (2 TD); Smith 138 (3 INT).
Tek: Foster 143; Ringer 27.
Ujete podaje: Foster 75; Gage 50.

NY GIANTS - JACKSONVILLE 24:20
Podaje: Manning 226 (2 TD); Garrad 162 (INT).
Tek: Jacobs 87; Jones Drew 113.
Ujete podaje: Boss 74 (TD); Sims Walker 48.

WASHINGTON - MINNESOTA 13:17
Podaje: McNabb 211 (TD, INT); Favre 172 (TD).
Tek: Davis 11; Gerhart 76 (TD).
Ujete podaje: Armstrong 53; Shiancoe 54.

OAKLAND - MIAMI 17:33
Podaje: Gradkowski 252 (TD, 2 INT); Henne 307 (2 TD, INT).
Tek: Ford 13; Williams 95 (TD).
Ujete podaje: Ford 108 (TD); Bess 111.

SEATTLE - KANSAS CITY 24:42
Podaje: Hasselbeck 282 (2 TD, 2 INT); Cassel 233 (4 TD).
Tek: Lynch 20; Charles 173 (TD).
Ujete podaje: Obomanu 159 (TD); Bowe 170 (3 TD).

BALTIMORE - TAMPA BAY 17:10
Podaje: Flacco 289 (2 TD, INT); Freeman 162 (TD).
Tek: Rice 85; Blount 55.
Ujete podaje: Mason 87 (TD); Winslow 44 (TD).

CHICAGO - PHILADELPHIA 31:26
Podaje: Cutler 247 (4 TD); Vick 333 (2 TD, INT).
Tek: Forte 117; McCoy 53.
Ujete podaje: Hester 86; Avant 83.

DENVER - ST. LOUIS 33:36
Podaje: Orton 347 (3 TD); Bradford 308 (3 TD).
Tek: Moreno 56 (TD); Jackson 72.
Ujete podaje: Lloyd 76 (2 TD); Alexander 95.

INDIANAPOLIS - SAN DIEGO 14:36
Podaje: Manning 285 (2 TD, 4 INT); Rivers 185.

1-3

V končnico se uvrstijo zmagovalci vseh osmih divizij in po dve preostali najboljši ekipi tako iz Konference AFC kot iz Konference NFC.