Peter Mankoč bo imel zelo težko delo, če bo želel že desetič zapored postati evropski prvak na 100 mešano. Foto: EPA
Damir Dugonjič
Damir Dugonjič bo na 50 metrov prsno med kandidati za medaljo. Foto: MMC RTV SLO

Mankoč, ki je v petek v Carigradu osvojil srebrno medaljo na 100 metrov delfin, je plaval 52,88. Ilirijan bo v nedeljo naskakoval deseto zaporedno zlato medaljo v tej disciplini. V kvalifikacijah je bil najhitrejši Rus Sergej Fesikov. S časom 51,35 je postavil rekord evropskih prvenstev in za 40 stotink zaostal za svojim novembrskim svetovnim rekordom.

Drugi izid sobotnih kvalifikacij je imel s 52,61 Hrvat Duje Draganja.

"Zakaj bi se posebej trudil. Ni razloga, da bi plaval na vso moč," je povedal Mankoč.

Brez težav sta se v popoldanski polfinale prebila tudi Damir Dugonjič in Matjaž Markič na 50 prsno. Ravenčan je imel z osebnim rekordom 26,60 sedmi dosežek kvalifikacij, Markič, ki brani naslov z Reke, pa je bil enajsti.

Osebna rekorda sta dosegla tudi Grega Plevelj in Robi Vovk, ki sta zasedla 24. in 41. mesto, oboleli Plevelj pa ni skrival, da si je želel dosežek pod 27 sekundami.

Na 200 delfin je bil z 1:55,16 rekorden Robi Žbogar. Tekmovanje je končal na 14. mestu.

Nesrečnica v slovenskem taboru je bila Nina Cesar, ki se ji je finale na 400 prosto za las izmuznil. Z dobrim dosežkom 4:07,52 je osvojila 12. mesto. Tjaša Oder, Neja Škufca in Nika Karlina Petrič so se s solidnimi dosežki zvrstile na mestih 20., 21. in 23.

Na 100 prsno je Tanja Šmid s slovenskim rekordom 1:07,81 zasedla 29. mesto in za vsega tri desetinke zgrešila polfinale. Tjaša Vozel je zasedla 42., Tina Meža 48., Kaja Kolšek pa z osebnim rekordom 49.

Katja Hajdinjak je svoj državni rekord na 100 delfin izboljšala na 59,60 in osvojila 24. mesto. Sofija Djelič je bila 33.

Osebnega rekorda se je na 50 hrbtno veselila Urša Bežan in osvojila 37. mesto.

Prav na koncu je kot prva v štafeti 4 x 50 mešano državni rekord dosegla še Anja Čarman s 27,52 na 50 hrbtno. Štafeta, v kateri so plavale še Katja Hajdinjak, Tina Meža in Nina Drolc, je bila sicer 16.

Jan Karel Petrič in Luka Turk sta po jutranjem delu nastopov na 1.500 prosto na 9. in 11. mestu, po popoldanskem nastopu najboljših pa se bosta bržkone pomaknila 10 mest navzdol.