Prizor izpred osmih let, ko je Kanada po taktih Joeja Sakica premagala ZDA. Ali je na kanadskem ledu prišel čas za povračilo? Foto: EPA
Ryan Miller
Ryan Miller bo težko ponovil predstavo proti Kanadi iz predtekmovanja, predvsem njegovi soigralci ne smejo dopustiti tako velikega števila strelov (45). Foto: EPA
Roberto Luongo
Roberto Luongo bo na domačem ledu, kjer v NHL-u brani za Vancouver Canuckse, skušal dokazati, da upravičeno sodi med elitne vratarje, čeprav še nima nobene velike klubske lovorike. Foto: Reuters
Brian Rafalski
36-letni Brian Rafalski, ki se je na poti med najboljše branilce sveta, kalil tudi v Evropi, je na prvem medsebojnem dvoboju dosegel kar dva gola. Foto: EPA
Joszef Stumpfel in Duncan Keith
Duncan Keith je steber kanadske obrambe. Z igrami v dresu Chicaga si je priboril status najboljšega branilca v letošnji NHL-sezoni. Foto: EPA
Zach Parise
Zach Parise po statistiki sodi ob bok Ovečkinu, Crosbyju, Malkinu, Dacjuku, Iginli, a nekako kar ne uživa statusa hokejskega superzvezdnika. Foto: Reuters
Sidney Crosby
Sidney Crosby je pred novim velikim izzivom - povprečni turnir lahko zlahka popravi s predstavo v finalu. Foto: EPA

Obračun dveh velesil, ki sta za nameček še sosedi in s tem veliki tekmici, bo odločal o tem, kdo se bo lahko naslednja štiri leta bahal z nazivom najboljšega hokejskega moštva na svetu. ZDA ali Kanada?

Prva runda za ogrevanje pripadla ZDA
Združene države Amerike so na turnirju še neporažene in so prav vseh pet tekem dobile v rednem delu. V predtekmovanju so Američani s 5:3 premagali Kanado, pri čemer je bil veliki junak srečanja vratar Ryan Miller, ki je ubranil kar 42 strelov. Kanadčani so že predtem imeli težave in so šele po kazenskih strelih ugnali Švico. A ravno poraz z južnimi sosedi je prebudil "javorjeve liste", ki so zablesteli predvsem v četrtfinalu, kjer so povsem nadigrali Rusijo (7:3).

Američani spočiti, Kanadčani s pravim vratarjem
V polfinalu so bili prepričljivejši izbranci Briana Burka, ki so proti Finski že po 13 minutah vodili s 6:0, nato pa se je glavni trener Ron Wilson odločil za varčevanje z močmi. Kanadčani, ki jih je izbral direktor Steve Yzerman, so proti Slovaški vodili že s 3:0, nato pa jih je v zadnjih dveh minutah reševal vratar Roberto Luongo, ki je po odločitvi trenerja Mika Babcocka po porazu z ZDA zamenjal Brodeurja.

Peterica se je srečala že leta 2002
Ravno Martin Brodeur je bil eden izmed junakov finala iger v Salt Lake Cityju, kjer so severni sosedi premagali ZDA s 5:2. Od takratnega moštva, ki je Kanadi po 50 letih prineslo prvo olimpijsko zlato, sta v Vancouvru še Jarome Iginla in zdajšnji kapetan Scott Niedermayer. Od srebrnega ameriškega moštva sta ostala le Chris Drury in Brian Rafalski.

Zadnji turnir z vsemi zvezdniki iz NHL-a?
Dodatno razsežnost velikemu severnoameriškemu rivalstvu dodaja še dejstvo, da je to lahko vsaj za nekaj časa zadnji olimpijski turnir, na katerem sodelujejo prav vsi najboljši hokejisti sveta. Prevlado Lige NHL in njenih igralcev dokazujeta prav finalista, saj prav vseh 46 reprezentantov prihaja iz najmočnejše hokejske lige na svetu, katere vodstvo pa še ni pristalo na prekinitev tekmovanja med igrami v Sočiju 2014.

Finale, nedelja ob 21.15 (TVS 2 in MMC portal):
ZDA - KANADA

Vratarja:
Ryan Miller je nesporno najboljši vratar turnirja (95,4 %; 1,04 gol/tekmo), nepremagan je že 103 minute, zadnji ga je ukanil Crosby v predtekmovanju. Čuvaj mreže Buffalo je tudi najboljši vratar dosedanjega dela Lige NHL. Roberto Luongo je po statistiki peti vratar iger (92,0 %; 1,75 gol/tekmo), z njegovim prihodom se je preobrazila tudi igra Kanade, resnično se je izkazal v zadnjih minutah proti Slovakom, ko je reševal prednost enega gola.

Obramba:
Ameriški "beki" so bili proti Kanadi stisnjeni, a so zdržali, od takrat so dvignili igro še za en nivo. Štirje vogelni kamni so Brian Rafalski, Ryan Suter, Erik in Jack Johnson, vsi štirje igrajo okoli 20 minut na tekmo. Prva dva sta nevarna tudi v napadu, medtem ko sta mlada Johnsona skorajda "neprebojna" v svoji tretjini. Na začetku je bila obramba kanadska ahilova peta, zdaj prvi par tvorita Duncan Keith in komaj 20-letni Drew Doughty, ki mu sledi točkovno uspešnejša naveza Scott Niedermayer - Shea Weber.

Napad:
Najučinkovitejši Američan je Rafalski (4+4), a največja nevarnost preži v podobi Zacha Pariseja (3+4), ki dokazuje, da sodi v razred največjih hokejskih asov. Preostalo strelsko breme so si njegovi soigralci enakomerno razdelili, saj samo še Ryan Malone dosega točko na tekmo (3+2). V polfinalu je končno steklo tudi Patricku Kaneu (3+0), "nevidno" veliko vlogo pa je odigral Dustin Brown (0+0), ki je hitro izsilil dve finski kazni, kateri sta se končali z zadetkoma v "power playu".

Sidney Crosby (3+3) in Jarome Iginla (5+1) sta zadevala večinoma proti slabšim reprezentancam. Glavno presenečenje je Jonathan Toews (0+7), ki razdira nasprotne napade in hkrati s pravimi podajami zalaga soigralce na krilih. Napad iz San Joseja Marleau - Thornton - Heatley je uigrana trojica, pri kateri izstopa Danny Heatley (4+3). Pravo kemijo kaže tudi naveza Ryan Getzlaf - Rick Nash.

Kaj bo odločalo?
- vratarja (Mikka Kiprusoff je opozorilo Millerju),
- udaren in fizični začetek (predstava "javorjevih listov" v 1. tretjini proti Rusom),
- prvi gol, ki bo dal polet vodilnemu moštvu (oba polfinala),
- disciplina, kjer do zdaj moštvi še nista imeli težav,
- sreča, ki pa jo je treba izzvati s pogumno igro in številnimi streli.

4:3 (1:0, 0:3, 3:0)
17.322; Salo 19., Hagman 45., Jokinen 47., 49., Filppula 60.; Gaborik 30., Mari. Hossa 35., Demitra 39.
Obrambe: Kiprusoff 19; Halak 28

Nosilci medalj, odkar na olimpijskih hokejskih turnirjih sodelujejo tudi igralci iz Lige NHL: