33-letni Škot se je v finale največjih turnirjev uvrstil prvič po letu in pol, ko je maja 2007 v Sheffieldu drugič postal svetovni prvak. Tokrat je v finalu ugnal Ryana Daya z 9:7. Pet let mlajši igralec iz Walesa se je šele tretjič uvrstil v veliki finale, z veliko željo, da končno osvoji prvi turnir za jakostno lestvico.
Higgins si je hitro nabral veliko prednost
Day je začel katastrofalno, saj je predvsem v začetnih igrah naredil preveč napak, Higgins pa je imel tudi veliko sreče, saj je kar nekajkrat povsem zgrešil udarec, a je imel veliko sreče, saj se je bela krogla praviloma vedno tako zaustavila, da je moral njegov nasprotnik "reševati snooker". Zato niti ni bilo presenetljivo, da je hitro zaostajal z 2:7. Nato se je prebudil in s potrpežljivo igro znižal na 7:8. V zadnji igri je imel spet nekaj smole, saj je Higgins takoj po razbijanju tvegal z dolgim udarcem in si nabral preveliko prednost, da bi se Day znova vrnil.
- OP Severne Irske (Ronnie O'Sullivan)
- Šanghaj (Ricky Walden)
- Grand Prix (John Higgins)
- OP Bahrajna (8.-15. 11.)
- OP Velike Britanije (13.-21. 12.)
- OP Walesa (16.-22. 2.)
- OP Kitajske (30. 3.-5. 4.)
- SP v Sheffieldu (18. 4.-4. 5.)
Žreb po vsakem krogu
Turnir Grand Prix je v primerjavi z lani doživel ogromno sprememb, saj se je iz Aberdeena preselil v Glasgow. Sistem je opustil predtekmovalne skupine, novost pa je bila tudi v samem žrebu. Po prvem krogu ni bilo več nosilcev, kar je pomenilo, da se je vsakdo lahko pomeril z vsakim. Naključni žreb je tako prinesel kar nekaj zanimivih dvobojev. V 2. krogu sta se tako pomerili največji škotski legendi (Higgins in Stephen Hendry), videli pa smo tudi ponovitev lanskega finala, kjer se je Ronnie O'Sullivan maščeval Marcu Fuju za lanski poraz.
Trump dosegel uspeh kariere
Naslednja značilnost turnirja pa je bila izjemno pisana zasedba tekmovalcev. Pogled na starost udeležencev četrtfinala je bila neverjetna. Najmlajši tekmovalec je bil le 19-letni Judd Trump, ki je z uvrstitvijo v polfinale dosegel svoj daleč največji uspeh v karieri.
O'Sullivan izpadel proti Trumpu
Trump je imel v prvem krogu srečo, saj se je brez boja uvrstil naprej (njegov tekmec Graeme Dott si je pri igranju nogometa zlomil roko), nato je s 5:2 šokiral polfinalista lanskega SP-ja Joeja Perryja. Sledil je daleč največji skalp v njegovi kratki karieri, saj je s 5:4 šokiral prvega igralca sveta in trikratnega svetovnega prvaka Ronnieja O'Sullivana. V polfinalu je proti poznejšemu zmagovalcu Higginsu zaostajal že z 1:4, a s pogumno igro izenačil na 4:4, nato pa je Higgins dobil preostali igri. Mnogi strokovnjaki prav v Trumpu vidijo novega O'Sullivana (zanimivo je, da je že pri 14 letih dosegel prvo popolno igro - 147 točk - in s tem rekord vzel ravno Raketi). Po nekaj težavnih letih med elito se zdi, da se je zdaj le ustalil. V njegovi igri je za zdaj največja pomanjkljivost igra z belo kroglo.
Davis se še vedno ne (pre)da
Najstarejši tekmovalec v četrtfinalu pa je bil 51-letni Steve Davis. Čeprav je šestkratni svetovni prvak iz osemdesetih let daleč od samega vrha, pa je dokazal, da v idealnem tednu še vedno lahko meša štrene najboljšim in v idealnem scenariju 28 osvojenim turnirjem morda doda še kakšnega. Zadnji datira v leto 1995.
V ospredje prihajajo novi igralci
Zadnja značilnost, ki jo velja omeniti, je postopno menjavanje generacij. Čeprav je snooker izjemno nepredvidljiv in omogoča številna presenečenja (Ricky Walden, 35. igralec sveta, je v tej sezoni že dobil turnir v Šanghaju, Dave Harrold, 28. igralec sveta, pa je bil v finalu Severne Irske), pa je vseeno opaziti postopno menjavo generacij. Nekatera železna imena (pri tem imamo v mislih predvsem Stephena Hendryja, Petra Ebdona, Graema Dotta, Marka Williamsa ...) se počasi poslavljajo od mest med prvih 16 (ki neposredno omogočajo igranje na vseh turnirjih), izoblikovala se je nova generacija (Ryan Day, Ali Carter, Mark Selby, Džunhui Ding, Stephen Maguire ...), ki bo vedno bolj krojila sam vrh, na vrata najboljših pa že trkajo novi mladci (Judd Trump, Jamie Cope, Liang Venbu ...), ki iščejo svoje mesto med elito.
Vsi zmagovalci Grand Prixa:
2008 John Higgins (Škotska)
2007 Marco Fu (Kitajska)
2006 Neil Robertson (Avstralija)
2005 John Higgins (Škotska)
2004 Ronnie O'Sullivan (Anglija)
2003 Mark Williams (Walles)
2002 Chris Small (Škotska)
2001 Stephen Lee (Anglija)
2000 Mark Williams (Walles)
1999 John Higgins (Škotska)
1998 Stephen Lee (Anglija)
1997 Dominic Dale (Wales)
1996 Mark Williams (Wales)
1995 Stephen Hendry (Škotska)
1994 John Higgins (Škotska)
1993 Peter Ebdon (Anglija)
1992 Jimmy White (Anglija)
1991 Stephen Hendry (Škotska)
1990 Stephen Hendry (Škotska)
1989 Steve Davis (Anglija)
1988 Steve Davis (Anglija)
1987 Stephen Hendry (Anglija)
1986 Jimmy White (Anglija)
1985 Steve Davis (Anglija)
1984 Dennis Taylor (Severna Irska)
1983 Tony Knowles (Anglija)
1982 Ray Reardon (Wales)
Slavko Jerič
slavko.jeric@rtvslo.si
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje