Foto: www.alesfevzer.com
Foto: www.alesfevzer.com

Organizatorje veseli dejstvo, da je na najdaljši razdalji izjemno veliko prijav (2882), nastopili pa bodo tekači iz 86 držav. "Na letošnji maraton je prijavljenih skoraj 25.000 tekačev v dveh dneh. To so mladi tekači, ki nastopajo v soboto, teh je 1733 lumpijev in 7625 šolarjev, na nedeljskih tekih pa jih je prijavljenih 15.267. To je skoraj 2000 več kot lani, tretjina je tujcev, 5092, na kar smo izredno ponosni, saj prihajajo kar iz 86 držav," je letošnje impresivne številke tekaškega praznika v uvodu nanizala direktorica tekmovanja Barbara Železnik.

Kot je dodala na novinarski konferenci v Mestni hiši, glede novosti večjih sprememb ni, pomembna novost pa je ura starta na desetkilometrski tekmi, ki bo po novem ob 8.00 zjutraj, pa tudi trasa je skoraj v celoti prenovljena. Za to potezo so se odločili po lanski anketi med sodelujočimi, ker je bila med obema trgoma prevelika gneča, zato gre za izboljšavo tudi z vidika varnosti.

"Pomembna novost je, da se spremeni ura starta na 10 km in tudi proga je skoraj v celoti prenovljena. To predvsem zato, ker smo lani delali analizo mnenj tekačev in ugotovili, da so nekatere spremembe potrebne oziroma si jih tekači želijo. V ciljnem prostoru oziroma na prehodu med obema trgoma je bila namreč neznosna gneča, kar je bilo problematično tudi z vidika varnosti. Zato bomo zdaj določen čas puščali tudi prehode čez Slovensko cesto," je dodala.

Tudi letos maraton z zlatim znakom

Med izboljšavami je direktorica navedla tudi dva nova pitnika, enega na Trgu republike in drugega na Kongresnem trgu, saj je lani primanjkovalo vode zaradi toplega vremena: "To se absolutno ne sme zgoditi. Z novim pokroviteljem se vrača tudi tekaška majica, imamo svojo demonstracijsko ekipo, tudi letos bodo na trasi navijaške točke. Teh bo sedem v povezavi s četrtnimi skupnostmi in pa še dodatno godba na pihala, ki bo spodbujala tekače in jim pomagala k doseganju boljšega izida in predvsem lažji poti do cilja. Vemo, da je problematičen predvsem drugi del maratona oziroma drugi krog, kot mu mi pravimo, kjer ostane praktično pod tri tisoč tekačev, razdalje med njimi so velike in nimajo več takšne spodbude."

Za vse tri nedeljske teke je skupaj prijavljenih 15.267 tekačev iz rekordnih 86 držav, na desetkilometrski tek 6148, na polmaraton 6238 in na maraton 2882, kar je skoraj 50 odstotkov več kot lani. Najprestižnejši nedeljski tek, maraton, se tudi letos lahko pohvali z zlatim znakom mednarodne atletske zveze, kar pomeni, da ustreza strogim mednarodnim organizacijskim merilom, ki zagotavljajo rezultate v tempu, ki ga narekujejo izbrani vrhunski domači in tuji tekači. Zlati znak za cestne teke je drugi najvišji za platinastim, ki ga ima le 14 najbolj prepoznavnih maratonov na svetu.

Med Slovenci Primož Kobe na najdaljši razdalji obljublja lov na slovenski rekord ljubljanskega maratona iz leta 1998, ki ga je dosegel Roman Kejžar (2:18,22), državna rekorda bosta lovila tudi Liza Šajn na 21 in Jan Kokalj na deset kilometrov, je dodala Železnik.

Edmond Kipngetich in Senbeta Zinash bosta branila lansko zmago

Borut Podgornik je predstavil vrhunske tekmovalce z ustreznim "rankingom", ki so jih privabili v Ljubljano. Večina pride iz Kenije in Etiopije, je dejal. Nastopila bosta tudi oba lanska zmagovalca, Kenijec Edmond Kipngetich (startna številka 1) ter Etiopijka Senbeta Zinash Gerado (11): "Menim, da je naša velika prednost ta, da imamo tekmovalce, ki se vračajo v Ljubljano in traso torej že poznajo. Vremenska napoved za tekače je odlična, tako da lahko pričakujemo tudi kakšne nove rekorde. Naš cilj pri ženskah je rezultat okrog 2:20, pri moških pa 2:05 oziroma 2:06. Poskrbeli smo tudi za zajce, pri moških so trije vrhunski, pri ženskah jih bodo spremljali praktično do cilja."

Dogajanje se bo začelo v četrtek s simbolnim odprtjem tekaškega sejma v dvorani Stožice, v soboto ob 9.45 pa bo slovesni začetek tekov pod ciljnim lokom na Kongresnem trgu.