Maraton Franja BTC City bo potekal v tradicionalnem terminu v nedeljo, 12. junija, predigra pa bo pestra, sobotna (zaradi cestnih del skrajšana) Barjanka se bo začela ob 8. uri, uro pozneje bo na vrsti Ikein družinski maraton (21 km), ob 10. uri pa Vzajemkov otroški kolesarski izziv (1200 m). V nedeljo bo poleg klasične preizkušnje na 156 km (start bo ob 9. uri) ob 10.40 na vrsti še start malega maratona (97 km).
Organizatorji so prepričani, da bo letošnja izvedba najboljša doslej. Nad izvedbo bedi Kolesarsko društvo Rog ob podpori družbe BTC, Mestne občine Ljubljana in drugih partnerjev, po dveh letih nepredvidljivih razmer zaradi novega koronavirusa pa se prireditev vrača v ustaljene tirnice, tudi s proračunom v višini 460.000 evrov.
"Po dveh sušnih izvedbah Franje bo ta spet v slogu tiste iz leta 2019. Ne čisto tako, saj smo imeli takrat še kronometer. Nagibamo se k temu, da bi znova uvedli kronometer, torej tridnevni dogodek," je o možnosti za večje število udeležencev spregovoril direktor maratona Franja Gorazd Penko, ki ocenjuje, da bo udeležencev nekoliko več kot lani, ko jih je bilo slabih 2500. Manjše število udeležencev opažajo na družinskih maratonih, razlog pa so slabše parkirne možnosti v mestu.
Naj Tadej Pogačar dobi vsaj svojo ulico!
Gorazd Penko je še poudaril, kakšen pomen ima kolesarstvo v tujini in kako so mesta, iz katerih prihajajo zmagovalci največjih dirk, ponosna na svoje junake. "Po prvi zmagi Tadeja Pogačarja sem se obrnil na Banko Slovenije in želel, da bi Tadejevo podobo upodobili na spominskem kovancu. Ni šlo skozi, zato pa predlagam, da se mogoče kakšna ulica poimenuje po njem. Ameriška avenija (v BTC-ju) bi se lahko preimenovala v avenijo Tadeja Pogačarja."
Kmalu bo minilo 40 let od prve Franje
Prvi maraton Franja so na pobudo Zvoneta Zanoškarja, Toneta Fornezzija - Tofa in Ivana Winklerja izvedli 22. julija 1982. Franja je v vseh teh letih postal institucija. Pomen dirke je za slovensko kolesarstvo izjemen, verjetno ne bi bilo Tadeja Pogačarja (in še koga), če ne bi bilo Kolesarskega društva Rog in Franje.
Privilegij: druženje in vožnja po zaprtih cestah
Na novinarski konferenci je o pomenu maratona Franje razmišljal tudi Andrej Hauptman, predsednik KD-ja Rog. Poudaril je, da bi morali rekreativni kolesarji na takšen dogodek priti predvsem uživat, v resnici pa opaža, da so nekateri bolj tekmovalno nastrojeni kot profesionalni kolesarji na velikih dirkah: "Meni se zdi na takšnih dirkah velika zmaga, da pridem že na start, da se družim, veselim, vozim po zaprtih cestah, kar je danes privilegij, se ustavim na okrepčevalnicah in grem s preostalimi kolesarji skupaj do cilja. Trasa Franje je zelo lepa in nekaj posebnega, ponuja vse, zeleno naravo, vzpone, ravnine in tudi lepo dolžino, ki zahteva, da se dirke vsak loti resno."
Dodajmo, da se bo pestro junijsko dogajanje junija nadaljevalo s konferenco Velo City (14. - 16. junij), v okviru katere bo imela posebno mesto kolesarska parada v središču Ljubljane.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje