Prireditelji 43. maratona Franja BTC City so na novinarski konferenci predstavili podrobnosti letošnjega kolesarskega praznika in čestitali idejnemu očetu prireditve Tonetu Fornezziju Tofu za 90. rojstni dan. Letos bodo absolutni zmagovalci male in velike Franje (po dva kolesarja in dve kolesarki) prejeli spominske, pozlačene medalje, ki jih je oblikoval Anton Čižman, ki že od prve Franje (1982) oblikuje medalje za udeležence v sodelovanju s karikaturistom Jožetom Trobcem.
Korenine prireditve segajo v leto 1982
Tof je iz rok Jožeta Mermala, predsednika organizacijskega odbora maratona Franja, prejel posebno karikaturo, nato pa predstavil svojo himno maratona Franja. Predvsem je ponosen, kakšno pot je prehodilo slovensko kolesarstvo, vsega tega pa verjetno ne bi bilo, če se leta 1982 z Zvonetom Zanoškarjem ne bi lotila organizacije prvega maratona Franja. Zdaj je prireditev postala prava institucija, na vseh startih se je lani zbralo skoraj 5000 kolesarjev, letos jih pričakujejo med 6000 in 7000.
Začetek v petek – s kronometrom
Po letu 2019 maraton Franja tokrat znova ponuja tridnevno dogajanje, tudi s petkovim popoldanskim kronometrom do Domžal in nazaj do BTC-ja. To bodo hkrati tudi kvalifikacije amaterskih kolesarjev za uvrstitev na svetovno prvenstvo v kronometru in cestno dirko. V soboto bo potekala Barjanka Hervis (77 km po Ljubljanskem barju), pa Medexov družinsko-šolski maraton, za še dodatno promocijo rekreacije pa bo spet poskrbel Vzajemkov otroški kolesarski izziv ob 16.30 na progi po BTC Cityju.
Start klasične Franje v nedeljo ob 9. uri
Tradicionalno bo glavno dogajanje v nedeljo. 9. junija bo na vrsti veliki maraton Franja BTC City (154 km) s startom ob 9. uri in Triglav mali maraton Franja (97 km), ki se bo začel ob 10.40. Maraton Franja BTC City je zelo znan tudi v tujini, navsezadnje je del svetovne serije maratonov pod okriljem Mednarodne kolesarske zveze. Takšne prireditve zelo pripomorejo tudi k promociji Slovenije.
Stroški vse višji
Gorazda Penka sicer moti odnos države in tudi Kolesarske zveze Slovenije do Franje. "Predsednik Kolesarske zveze bi se lahko bolj angažiral, žal pa ne naredi tistega, kar je njegov predhodnik, ki je uskladil Ministrstvo za šport, Ministrstvo za notranje zadeve in Olimpijski komite. Sponzorji Franje so bolj kot ne vsako leto isti, stroški pa rastejo. Takšna prireditev je vedno težje izvedljiva, država pa kot da ne razume, koliko prispevamo k temu, da se mladina več giblje."
"Država nas kaznuje"
"Številne raziskave ugotavljajo, da se mladina ne giblje dovolj, mi pa organiziramo ravno dogodek, ki bi to lahko popravil, a nas potem država v tej želji, da mladino spravimo v gibanje, kaznuje. Ni prave usklajenosti vladnih resorjev, zato se rad pošalim, naj jim pomaga umetna inteligenca, če sami ne znajo streči stvarem. Poglejte tudi, kako se v Italiji zavedajo pomena takšnih prireditev. Trento, ki se je učil pri nas, je že trikrat organiziral svetovno amatersko prvenstvo, Očitno dobro vedo, kakšne pozitivne učinke ima takšna prireditev."
Nekoč smučarji, zdaj kolesarji
Penko nadaljuje: "Tudi sam šele po toliko letih, odkar sem zraven, vidim, kaj Franja pomeni slovenskemu kolesarstvu. Zvone Zanoškar je že leta 1987 rekel, da bi lahko zaprli 'štacuno', če ne bi bilo Franje. Zdaj je rekreativnih kolesarjev v Sloveniji ogromno, priljubljenost kolesarstva je zelo očitna tudi pri mladih. Toliko, kot imamo danes v našem klubu (Rogu) mlajših mladincev in dečkov, je imela včasih cela Slovenija. Kot je imela nekoč vsaka družina štiri pare smuči, mora zdaj imeti štiri kolesa ali še kakšnega več."
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje