Mladinska svetovna in evropska prvakinja je sezono svetovnega pokala 2025 odprla z desetim mestom. Med članicami je bila lani boljša le dvakrat: druga v Innsbrucku in deveta v Pragi. Foto: www.alesfevzer.com
Mladinska svetovna in evropska prvakinja je sezono svetovnega pokala 2025 odprla z desetim mestom. Med članicami je bila lani boljša le dvakrat: druga v Innsbrucku in deveta v Pragi. Foto: www.alesfevzer.com

Balvanska postavitev, tekmovalke so se srečale s štirimi problemi, se je izkazala za težko. Le Francozinja Oriane Bertone je rešila tri od štirih problemov in si zagotovila najboljše izhodišče za finale. Oceania Mackenzie iz Avstralije, Američanka Annie Sanders in Japonka Melody Sekikawa so sledile s polovičnim izkupičkom, dvema osvojenima balvanoma od štirih.

Glede na zahtevnost balvanov je bila norma za finale postavljena precej nizko. Chaehyun Seo iz Južne Koreje si je osmo vstopnico za finale priborila brez osvojenega enega od štirih vrhov balvanskih smeri, v vseh štirih problemih pa je osvojila cono, kar je bilo dovolj za finale.

Najboljša Slovenka Jennifer Buckley, ki je bila v kvalifikacijah 15., je polfinale končala s tremi conami, prav tako Katja Debevec in Sara Čopar, ki pa sta za ta dosežek potrebovali več poskusov.

"Na svetovnem pokalu 10. mesto seveda ni slaba uvrstitev, ampak se ne bom pustila razveseliti s tem rezultatom, ker imam v prihodnosti višje cilje in verjamem, da jih lahko dosežem. Sem pa hvaležna tudi takšni tekmi, da mi pokaže moje šibke točke, da jih lahko popravim, da bom konkurenčna tudi ostalim močnim dekletom in hitreje dosegla svoje cilje," je dejala najboljša Slovenka, ki je le ta las zgrešila finalni nastop.

Selektor nezadovoljen z novim točkovanjem

"Postavitev je bila res zahtevna in male stvari so odločale o končnih mestih v polfinalu," je dejal slovenski selektor Gorazd Hren in se nekoliko pridušal nad novimi pravili, ki jih je vsilila Mednarodna športna zveza (IFSC).

"Pri dekletih, ki so imele zgolj cono in so bile brez vrha, nov sistem ni odigral nobene vloge. Majhne razlike v točkah prinesejo oziramo odbijejo ponesrečeni poskusi. Po starem sistemu bi se razvrstile enako. Nov sistem pa je prinesel razliko, da imamo v finalu dekle, ki ni imelo nobenega vrha in imamo zunaj finala plezalko, ki ima en vrh, ampak manj točk," je nelogičnosti novega točkovanja izpostavil glavni trener.

"Mogoče pa je tista, ki ima več con, nobenega vrha, več plezala in jo želimo mogoče s tem nagraditi, ampak v današnji postavitvi mislim, da je en vrh pomenil zasluženo več kot štiri cone, ker je pač postavitev bila tako težka. Takšno imamo s točkami, so kakšne druge stvari, ki me pri tem točkovanju bolj motijo, kot pa me je mogoče danes zmotilo to," je še dejal Hren.

Brez najboljše plezalke v prvem delu sezone

Slovenska ekipa ima še eno železo v ognju. V nedeljo se bodo merili moški. Polfinale si je zagotovil Anže Peharc, ki je v petkovih kvalifikacijah poskrbel za sedmi dosežek. Cilj Tržičana je uvrstiti se v finale najboljše osmerice na uvodni tekmi sezoni.

Najboljša slovenska plezalka Janja Garnbret, dvakratna olimpijska in osemkratna svetovna prvakinja športnega plezanja, se je odločila za tekmovalni premor. Karavani se bo pridružila kasneje, konec junija v Innsbrucku.

Naslednji konec tedna bodo na vrsto prišli še specialisti za težavnostno plezanje. Kitajska turneja se bo nadaljevala v Vudžjangu.

Na drugi tekmi sezoni od 25. do 27. aprila bodo od Slovencev nastopili Mia Krampl, Vita Lukan, Rosa Rekar, Čopar, Buckley in na moški strani Luka Potočar, na drugi tekmi v težavnosti na Baliju v Indoneziji se jim bo pridružil še Lovro Črep.