V svojem prvem letu na klopi nogometnega kluba Barcelona je Josep 'Pep' Guardiola osvojil vse, kar je bilo mogoče osvojiti; v Španiji prvenstvo in pokal, Ligo prvakov (Barca je z 2:0 odpravila Manchester United), španski in evropski superpokal, ob koncu leta pa še svetovno klubsko prvenstvo. Foto: EPA

Fotozgodbo začenjamo z grozljivim padcem Daniela Albrechta na smuku v Kitzbühelu in končujemo z nekoliko drugačno dramo najbolje plačanega športnika na svetu Tigerja Woodsa. Vse drugo vmes so trenutki zmagoslavja ...

Teniška, nogometna igrišča, košarkarski parket, ledene ploskve, bele strmine ... so bili kulisa za posnetke, ki so v sliki ujeli zgodovinske dosežke najboljših svetovnih športnikov in športnic.

Leto je bilo pestro, polno zanimivih športnih dogodkov, ki jih je MMC pridno spremljal in o njih poročal. Vabljeni k ogledu fotozgodbe.

Eden najgrozljivejših padcev, ki jih v letu 2009 med smučarji ni bilo malo, se je zgodil na zadnjem skoku slovitega Streifa v Kitzbühelu. Daniel Albrecht je 22. januarja med drugim treningom smuka pri hitrosti 138 km/h pri zadnjem skoku izgubil nadzor in grozljivo padel. Nesrečni Švicar je po zraku preletel približno 100 metrov in z vso silo treščil na hrbet. Nepremično je obležal pred ciljno črto. Iz umetne kome so ga prebudili po treh tednih. Foto: EPA
Lindsey Vonn je na svetovnem prvenstvu v alpskem smučanju v Val d'Iseru osvojila dve zlati medalji. Pri proslavljanju naslova svetovne prvakinje v smuku je Američanka nerodno odprla šampanjec in si pri tem porezala desni palec ter morala odpovedati nastop v veleslalomu, v slalomu pa je odstopila. Poškodba ji ni preprečila osvojitve velikega kristalnega globusa. Med moškimi se je končnega skupnega uspeha veselil Aksel Lund Svindal. Foto: EPA
Ženska ali moški? Južnoafriška tekačica Caster Semenya je v teku na 800 m v Berlinu osvojila naslov svetovne prvakinje, največ prahu pa so dvignila ugibanja o njenem spolu. Opravljen je bil test, katerega izida javnosti niso razkrili, je pa Semenya lahko obdržala naslov. Foto: EPA
Usain Bolt. Atomski šprinter. Tudi v letu 2009 je podiral rekorde. Na svetovnem atletskem prvenstvu v Berlinu je postavil nova mejnika na 100 (9,58) in 200 metrov (19,19), zlato je osvojil še v štafeti 4x100 metrov. Foto: EPA
Kapetan Pingvinov iz Pittsburgha Sydney Crosby je visoko dvignil Stanleyjev pokal, potem ko so v napetom dvoboju finala lige NHL ugnali Detroit Red Wingse. Foto: EPA
Rusija se je veselila 25. naslova hokejskih svetovnih prvakov (naslov so 22-krat osvojili kot Sovjetska zveza). V finalu je bila boljša od 'domovine hokeja' Kanade. Foto: EPA
Med gladiatorji ameriškega nogometa so se najbolj izkazali igralci Pittsburgh Steelersov. V Super Bowlu XLIII, ki je potekal v Tampi na Floridi, so 'jeklarji' premagali Arizona Cardinalse. Foto: EPA
Košarkarji grškega Panathinaikosa so z zmago 73:71 nad CSKA-jem v finalu Evrolige osvojili peti naslov evropskih klubskih prvakov. Foto: EPA
Španski košarkarji so ponovili uspeh svojih nogometnih kolegov izpred leta dni - po gladki zmagi nad Srbijo v finalu (85:63) so se povzpeli na evropski prestol. Foto: EPA
Za nekaj zabave je med finalnim teniškim dvobojem na pariškem pesku Rogerja Federerja in Robina Söderlinga poskrbel Jaume Marquet Cot alias Jimmy Jump, navijač Barcelone, ki je želel švicarskemu asu na glavo povezniti Barcino čepico, nato pa je moral v beg pred varnostniki. Foto: EPA
Roger Federer se nad letom 2009 ne more pritoževati. Igral je v finalu vseh šterih velikih turnirjev, osvojil pa je dva. V Parizu je slavil prvič - pokal mu je izročil Andre Agassi, v Wimbledonu pa šestič, Na 'sveti travi' je osvojil tudi rekordni 15. turnir za grand slam. Slavil je tudi zasebno; z ženo sta postala ponosna starša dvojčic. Foto: EPA
Serena Williams je v polfinalu OP-ja ZDA povsem izgubila živce. Zaradi (domnevne) grožnje s smrtjo stranski sodnici je bila diskvalificirana in oglobljena. Mlajša izmed sester Williams je s sezono sicer lahko zadovoljna. Osvojila je dva turnirja za grand slam, v Avstraliji in Wimbledonu, ter zaključni turnir sezone v Dohi, leto pa končala kot številka ena. Foto: EPA
'Vidiš, tole pa dobiš, ko osvojiš turnir za grand slam,' je Kim Clijsters, ki je spisala teniško zgodbo leta, verjetno razlagala svoji mali hčerkici, ko je prejela pokal za zmago na OP-ja ZDA nad Caroline Wozniack. Belgijka je postala prva povabljena igralka, ki je slavila. Foto: EPA
Lionel Messi je z Barcelono osvojil šest lovorik, h katerim je dodal še naziv najboljšega nogometaša leta po izboru Fife in zlato žogo po izboru revije France Football. V finalu Lige prvakov proti Manchester Unitedu je zabil zanj neznačilen zadetek - z glavo. Foto: EPA
Jenson Button je dominiral na začetku sezone formule ena, na prvih sedmih dirkah se je na najvišjo stopničko povzpel šestkrat. Pozneje mu je sapa nekoliko pošla, a si je nabral dovolj prednosti, da se je dirko pred koncem prvenstva veselil svojega prvega naslova prvaka. Foto: EPA
Michael Schumacher se je naveličal pokoja. Po koncu sezone formule ena je sedemkratni prvak napovedal, da se vrača v karavano v moštvo Mercedes GP. Foto: EPA
Dolga leta je veljal za najboljšega golfista na svetu in zglednega družinskega moža. Nenavadna avtomobilska nesreča pa je razkrila skrivno življenje Tigerja Woodsa, polno različnih ljubic. Tiger se je, da bi rešil propadajoči zakon z ženo Elin (na sliki sta v objem ujeta oktobra), vsaj začasno poslovil od golfa. Foto: EPA