Usain Bolt je atletski fenomen. Na SP-ju v Berlinu je postavil nova svetovna rekorda v šprintu na 100 in 200 metrov. Foto: EPA
Kobe Bryant, najkoristnejši igralec finala Lige NBA 2009.
Kobe Bryant je v finalu Lige NBA Orlando Magicu na 5 tekmah nasul kar 162 točk (32,4 na tekmo) in upravičeno poleg šampionskega prstana prejel tudi naziv najkoristnejšega igralca v finalu. Foto: EPA
Carles Puyol.
Kapetan Barcelone Carles Puyol je 27. maja 2009 na Olimpicu v Rimu ponosno dvignil evropski pokal, potem ko je njegova ekipa gladko premagala Manchester United z 2:0. Foto: EPA
Miroslav Šatan.
Legendarni slovaški hokejist Miroslav Šatan je takole prvič v svoji karieri s Pittsburgh Penguinsi dvignil Stanleyjev pokal. Foto: EPA
Roger Federer
Roger Federer se je z zmago v finalu turnirja v Wimbledonu vpisal med nesmrtne legende. Osvojil je rekordni 15. naslov za grand slam, potem ko je v napetem dvoboju premagal Američana Andyja Roddicka. Foto: Reuters
Serena Williams
Serena Williams se je takole verbalno znesla nad stransko sodnico, zaradi česar je bila pozneje v polfinalu proti Kim Clijsters tudi diskvalificirana. Foto: Reuters
Jenson Button.
Jenson Button je v formuli 1 osvojil naslov svetovnega prvaka, potem ko si je odločilno prednost nabral z zmagami na uvodnih dirkah sezone. Foto: EPA
Ronan O'Gara.
Irci so v ragbiju prvič po letu 1986 osvojili pokal šestih narodov, eden izmed ključnih mož za uspeh pa je bil odlični Ronan O'Gara (na sliki). Foto: EPA
Tiger Woods.
Tigerja Woodsa so ob koncu leta 2009 obkrožali številni škandali, zato se je 33-letni Američan odločil začasno odložiti golf palico in se posvetiti svoji družini. Foto: EPA

Jamajčan, ki je lani na olimpijskih igrah zasijal v polni luči, je rekorde podiral tudi letos. Na svetovnem atletskem prvenstvu v Berlinu je postavil nova svetovna rekorda na 100 (9,58) in 200 metrov (19,19), zlato pa je osvojil tudi v štafeti 4 x 100 metrov. V zadnji Zlati ligi (naslednje leto bodo atleti prvič tekmovali v t. i. "Diamantni ligi") so si zlato razdelili Kenesise Bekele (Etiopija), Sanya Richards (ZDA) in Jelena Išinbajeva (Rusija), ki je polom na SP-ju pozdravila z novim svetovnim rekordom (5,06 m) v Zürichu.

V prihodnjih dneh bomo objavili tudi pregled slovenskih vrhuncev leta 2009.

Še največ prahu je v atletskem svetu dvignila zdajšnja svetovna prvakinja na 800 metrov, južnoafriška tekačica Caster Semenya, za katero se še dandanes ne ve zagotovo, ali je v resnici ženska ali moški. Izidi testov naj ne bi bili nikoli razkriti.

Jezerniki v Ameriki, Španci v Evropi
Na račun so prišli tudi košarkarski sladokusci, ki so lahko spremljali odlične lige in turnirje. V najmočnejši košarkarski ligi na svetu so se končne zmage veselili košarkarji Los Angeles Lakerse, ki so v finalu s 4:1 v zmagah ugnali Orlando Magic. Za najkoristnejšega igralca finala je bil prvič v karieri razglašen Kobe Bryant. Vroče je bilo tudi v Evropi. V Evroligi so se z zmago 73:71 proti CSKA-ju iz Moskve svojega 5. naslova evropskih klubskih prvakov veselili košarkarji grškega Panathinaikosa, na evropski prestol pa je stopila reprezentanca Španije, ki je na finalni tekmi v Katovicah s 85:63 gladko odpravila izbrano vrsto Srbije.

Barcelona - prestolnica nogometa
V svetu nogometa je naravnost blestela Barcelona, ki je na krilih najboljšega nogometaša na svetu Lionela Messija osvojila vse, kar se je osvojiti dalo. V Španiji je dobila prvenstvo in pokal, na svetovnem klubskem prvenstvu v Dubaju je z 2:1 ugnala argentinski Estudiantes, v finalu Lige prvakov pa je z 2:0 odpravila še Manchester United. Prav ta je bil najboljši v Angliji, v Italiji so še četrtič zapored naslov prvaka osvojili nogometaši milanskega Interja, nadvlado Lyona je v Franciji končal Bordeaux. V Nemčiji so se končnega prvega mesta veselili v Wolfsburgu, do prvovrstnega presenečenja pa je prišlo na Nizozemskem, kjer je ob velikanih, kot so Ajax, PSV in Feyenoord, prepričljivo slavil AZ iz Alkmaarja. Zadnji finale Pokala Uefa so dobili nogometaši Šahtarja iz Donjecka, ki so z 2:1 v Carigradu premagali Werder iz Bremna.

Na mednarodni ravni je v letu 2009 potekal le en odmevnejši turnir, in sicer Pokal konfederacij. Osvojili so ga Brazilci, ki so v finalu s 3:2 premagali reprezentanco ZDA. Tretja je bila Španija, četrta JAR. Izžrebali so tudi skupine za svetovno prvenstvo, ki bo prihodnje leto v Južnoafriški republiki.

Stanleyjev pokal tretjič Pingvinom
V najmočnejši hokejski ligi na svetu (NHL) smo bili priča izjemnim bojem. Še posebej v končnici, ki so jo s skupnim izidom v zmagah 4:3 proti Detroit Red Wingsom dobili Pingvini iz Pittsburgha. Najboljši igralec rednega dela Lige NHL je postal Aleksander Ovečkin. Rusko slavje je donelo tudi v Evropi, kjer so v švicarskem Bernu hokejisti Rusije v finalu svetovnega prvenstva z 2:1 premagali Kanado in se veselili 25. naslova svetovnih prvakov (22-krat so ga osvojili kot Sovjetska zveza). Najkoristnejši hokejist prvenstva je postal kapetan Atlanta Thrashersov Ilja Kovalčuk.

V Ligi Ebel so se naslova avstrijskega prvaka veselili hokejisti KAC-a, ki so v finalu s 4:3 v zmagah premagali Rdeče bike iz Salzburga.

Federerju rekordni 15. grand slam
Prvovrstni uspeh je v letu 2009 uspel tudi švicarskemu tenisaču Rogerju Federerju, ki je s 15 osvojenimi turnirji za grand slam uradno postal najboljši tenisač vseh časov. V finalu je igral na vseh turnirjih velike četverice, zmagal pa je dvakrat (OP Francije in Wimbledon). Na OP-ju Avstralije ga je v petih nizih odpravil Rafael Nadal, na OP-ju ZDA pa se je iz izgubljenega položaja med žive vrnil Argentinec Juan Martin del Potro in na koncu v nizih slavil s 3:2. Odlično je igral tudi Srb Novak Djoković, ki je z dobrimi predstavami na turnirjih serije ATP Masters pridno nabiral točke in na koncu postal 3. najboljši igralec na svetu.

V ženski konkurenci je končno prvo mesto na lestvici WTA zasedla Serena Williams, ki je osvojila 2 turnirja za grand slam (OP Avstralije, Wimbledon), prav tako je zmagala tudi na zaključnem turnirju v Dohi. Uspehe je zasenčil le izbruh v polfinalu OP ZDA, ko naj bi stranski sodnici grozila celo s smrtjo in bila pozneje tudi diskvalificirana. Na tem turnirju je za prvovrstno presenečenje poskrbela Belgijka Kim Clijsters. Postala je prva povabljenka v zgodovini, ki se je veselila končne zmage. Teniški svet pa je bogatejši še za eno zelo perspektivno igralko, in sicer 19-letno Caroline Wozniacki, ki je v letu 2009 eksplodirala in tudi zaigrala v finalu OP ZDA.

Davisov pokal so z zmago proti Čehom osvojili Španci, pokal federacij tenisači Italije. S teniških igrišč pa se je poslovil Rus Marat Safin.

Button in Brawn GP pometla s konkurenco
V svetu formule 1 se je naslova svetovnega prvaka veselil Britanec Jenson Button, ki si je z zmagami v Avstraliji, Maleziji, Bahrajnu, Španiji, Monaku in Turčiji priboril neulovljivo prednost. Konstruktorski naslov je osvojila ekipa Brawn GP-ja, ki je na koncu sezone prek Buttona in Rubensa Barrichella zbrala 172 točk. Še najbolj pa je odmevala afera z VN Singapurja izpred leta dni, na kateri je Nelson Piquet ml. v dirkalniku Renaulta načrtno povzročil nesrečo in s tem neposredno vplival na razplet dirke (zmagal je njegov moštveni kolega Fernando Alonso). Zaradi tega je moral leto dni pozneje karavano formule 1 zapustiti Flavio Briatore, ki v tem športu ne sme več sodelovati.

V razredu MotoGP je svetovni prvak postal Valentino Rossi, konstruktorski naslov pa je pripadel Yamahi.

Irci prvič po letu 1948, Super Bowl Pittsburghu
V ragbiju so se zmage v Pokalu šestih narodov veselili Irci, ki so osvojili tudi grand slam (v letu dni jim je uspelo premagati vse nastopajoče ekipe). V ameriškem nogometu so se zmage v Super Bowlu veselili igralci Pittsburgh Steelersov, ki so s 27:23 v Tampi premagali Arizona Cardinalse. Na SP-ju v rokometu je v finalu Francija s 24:19 v Zagrebu premagala Hrvaško, na Novoletni turneji v smučarskih skokih je na najvišjo stopničko stopil Avstrijec Wolfgang Loitzl. Na svetovnem prvenstvu v alpskem smučanju, ki je potekalo v Val d'Iseru, sta blestela Švicarja Didier Cuche in Carlo Janka (dve zlati, srebrna in bronasta kolajna), v ženski konkurenci pa so slavile Lindsey Vonn (ZDA; dve zlati kolajni), Kathrin Hölzl in Maria Riesch (obe Nemčija, obe zlati kolajni). Edini zlati kolajni sta za Avstrijce osvojila Kathrin Zettel (kombinacija) in Manfred Pranger (slalom). Velikega kristalnega globusa se je po končani sezoni veselila Vonnova, v moški konkurenci pa je z dvema točkama naskoka to uspelo Norvežanu Akslu Lundu Svindalu.

Na SP-ju v plavanju so rekordi padali kot za stavo, najuspešnejši pa so bili Američani in Kitajci (29 medalj), sledili so jim Rusi (20 medalj), Avstralci (19) in Nemci (12). Na SP-ju v gimnastiki so blesteli Kitajci (9 medalj), Američani (5), Romuni in Japonci (obe po 4), bejzbolski naslov svetovnih prvakov pa je pripadel ekipi New York Yankees. Od golfa se je (vsaj začasno) poslovil najbolje plačani športnik na svetu Tiger Woods.