Alex Carera bedi nad kariero prvega kolesarja sveta, pri čemer občasno – kot na obiskih v Sloveniji – odmerja tudi Pogačarjev čas za medije. Foto: MMC RTV SLO/Toni Gruden
Alex Carera bedi nad kariero prvega kolesarja sveta, pri čemer občasno – kot na obiskih v Sloveniji – odmerja tudi Pogačarjev čas za medije. Foto: MMC RTV SLO/Toni Gruden

Na konferenci Sporto je 49-letni kolesarski menedžer razkril ozadje Pogačarjevih največjih zmag, kako je slovenski as osvojil srca ljubiteljev kolesarstva po vsem svetu ter zakaj zmage krojijo njegovo prihodnost.

Pred dobrima dvema desetletjema se je Italijan Alex Carera podal v agentske vode. Prvi slovenski kolesar, s katerim je začel sodelovati, je bil Martin Hvastija, danes pa med drugim skrbi za najboljšega kolesarja na svetu Tadeja Pogačarja.

Carera se je v preteklih dneh mudil v Sloveniji in v četrtek gostoval na konferenci o marketingu in sponzorstvih v športu Sporto. Na tem dogodku smo med drugim izvedeli, da lahko sredi decembra pričakujemo vsaj delni odgovor na vprašanje, ali bomo Tadeja Pogačarja prihodnje leto znova videli na Dirki po Sloveniji.

Kot je pojasnil Carera, njegov varovanec na domačih tleh rad nastopa, v ekipi UAE Emirates pa bodo v naslednjih tednih določili program in dirke, na katerih bo nastopil, preden bo napadel novo zmago na največji dirki na svetu – Dirki po Franciji.

Tik preden je Carera odhitel nazaj v Italijo, kjer pripravlja tradicionalno druženje za športnike, za katere skrbi njegova marketinška agencija A&J All Sports, smo ga na hitro povabili pred mikrofon in z njim spregovorili o Tadeju Pogačarju ter tudi o delu in vlogi agenta v športu.


Sodelovali ste s številnimi kolesarji in drugimi športniki oz. z njimi še vedno sodelujete. Pred dobrimi dvajsetimi leti ste sklenili tudi sodelovanje z Martinom Hvastijo, ki je bil, če se ne motimo, prvi slovenski kolesar pod vašim okriljem in drugi športnik, s katerim ste začeli sodelovati. Očitno se je vaša uspešna zgodba s slovenskimi športniki začela pisati že takrat?

Pogačar zmagoslavno tudi v padelu

Drži, vse skupaj se je začelo pred 25 leti in Martin Hvastija je bil res drugi športnik, ki sem ga vzel pod svoje okrilje ter obenem prvi Slovenec. Še danes, ko se srečava – nazadnje sva se videla pred dnevi – se razveseliva drug drugega, spomini na delo z njim so izjemni. Na splošno rad sodelujem s slovenskimi športniki, ker so pošteni, resni, veliki profesionalci. Pripravljeni so trdo delati, sam pa vedno poudarjam, da talent ni dovolj za doseganje uspehov. Prav trdo delo je tisto, ki je zelo pomembno. S tekmovalci, kot sta ne le Tadej Pogačar in Domen Novak, ampak tudi z mladimi talenti, če omenim le Erazma Valjavca, se slovenskemu kolesarstvu zagotovo obeta lepa prihodnost.

Sodelujete z najboljšim kolesarjem na svetu Tadejem Pogačarjem. Kaj ga dela tako zelo posebnega, tako odličnega?

Temelji za vse to so bili postavljeni že zelo zgodaj, za kar sta zaslužna njegova oče in mama, ki sta ga vzgojila v načelnega človeka, ki je predan in pripravljen trdo delati. Njegova strast do kolesarstva je resnično velika, rad ima ta šport, obenem pa je tudi zelo nadarjen. Na tem malem koščku zemeljske oble, v Sloveniji, se je rodil izjemen fant. V Italiji, od koder prihajam, pogosto slišim, da je škoda, da se ni rodil kakšnih 100 kilometrov bolj zahodno. Ampak je že prav, da je tako, in Slovenci ste lahko veseli in ponosni, da imate takega športnika.

Tadej Pogačar osvaja lovorike, kjer koli se pojavi, v pogovoru na Sportu pa ste med vsemi uspehi pretekle sezone poudarili zmago na dirki Liege–Bastogne–Liege. Zakaj?

V zadnjih dveh letih na tej dirki ni imel sreče, na eni je padel, drugo je zaradi smrti zaročenkine mame izpustil, zato je bil še posebej čustveno povezan s to dirko. Pot do letošnje zmage je bila zelo težka, vendar je ekipa s pomočnikom Domnom Novakom opravila odlično delo. Tadej je še enkrat pokazal, da je številka ena na svetu. Enodnevne dirke prinesejo več čustev kot etapne, ker je več negotovosti – vse se lahko zgodi v trenutku. Zato je bila ta zmaga zanj toliko bolj posebna.

Med pogovorom v Portorožu je Carera  med lanskimi 25 Pogačarjevimi zmagami poudaril slavje v Liegeu. Foto: EPA
Med pogovorom v Portorožu je Carera med lanskimi 25 Pogačarjevimi zmagami poudaril slavje v Liegeu. Foto: EPA

Naslednja zmaga, ki bi jo še posebej poudarili, pa je verjetno tista s svetovnega prvenstva, kajne?

Zmagati na svetovnem prvenstvu in obleči mavrično majico – to so sanje vsakega kolesarja. A Tadej ni le zmagal na svetovnem prvenstvu, on je napadel že 100 kilometrov pred ciljem in ustvaril edinstven spektakel. Proti cilju je kolesaril z veliko prednostjo in zmagati na tak način je vsekakor nekaj posebnega in pomembnega.

Trenutno prah dviga Carerov varovanec Maxim Van Gils, ki želi razdreti pogodbo z belgijsko ekipo Lotto Dstny, po govoricah naj bi si 24-letni Belgijec želel okrepiti Red Bull Boro Hansgrohe. Foto: EPA
Trenutno prah dviga Carerov varovanec Maxim Van Gils, ki želi razdreti pogodbo z belgijsko ekipo Lotto Dstny, po govoricah naj bi si 24-letni Belgijec želel okrepiti Red Bull Boro Hansgrohe. Foto: EPA

Koliko se je zaradi Pogačarjevih nastopov v zadnjih letih spremenilo kolesarstvo in tudi sam pogled širše javnosti na ta šport?

Tadej je s svojim načinom dirkanja in nasmehom pritegnil ne le ljubitelje kolesarstva, ampak tudi mlajše občinstvo. Pred tem so kolesarstvo spremljali predvsem ljudje, starejši od 40 let. On pa je med drugim s tem, da je dal bidon otroku, objavo na socialnem omrežju, ki ga prikazuje, kako med kolesarjenjem uživa v francoski bageti, s tem, da je rožnato majico podaril tekmecu, šport približal mladim. Zato je postal priljubljen najprej med tekmeci, nato pa še med mladimi.

Pred kratkim ste poudarili, da mora biti najboljši kolesar na svetu najbolje plačan. Kako pa pri sodelovanju s športniki najdete ravnovesje med finančnimi in tekmovalnimi željami tudi v povezavi z dolžino športnikove kariere?

Vedno jim pravim, naj sledijo želji po zmagi in naj tudi odločitve sprejemajo tako, da bodo povezane z uspehi in ne z denarjem. Uspešni nastopi namreč prinašajo tudi ekonomske koristi, a te ne smejo biti prednostna naloga, saj to omogoča tudi daljše kariere in več zmag. Na koncu kariere se te vsi spominjajo po zmagah, ne pa po znesku, zapisanem v pogodbi in sredstvih na bančnem računu. Zmag ti nihče ne more vzeti. Moj nasvet športnikom je: sledite svojim sanjam, trdo delajte za zmage in za velike dosežke.

Alex Carera je trenutno najvplivnejši kolesarski menedžer, saj ob Pogačarju skrbi za zvezdnika, kot sta Jasper Philipsen in Biniam Girmay, njegova varovanca sta tudi Antonio Tiberi in Cian Uijtdebroeks, nekoč pa je skrbel za Vincenza Nibalija in Chrisa Frooma. Foto: MMC RTV SLO/Toni Gruden
Alex Carera je trenutno najvplivnejši kolesarski menedžer, saj ob Pogačarju skrbi za zvezdnika, kot sta Jasper Philipsen in Biniam Girmay, njegova varovanca sta tudi Antonio Tiberi in Cian Uijtdebroeks, nekoč pa je skrbel za Vincenza Nibalija in Chrisa Frooma. Foto: MMC RTV SLO/Toni Gruden

Na konferenci ste omenili, da vam je v vašem poslu najbolj všeč to, da lahko športnikom pomagate reševati težave. Zakaj?

Če rešite njihove težave, ste majhen del njihovega uspeha. Ko se ti mlad, talentiran in znan športnik zahvali, je to največja stvar, tega ni mogoče kupiti. Zahvala pomeni, da si dobro opravil svoje delo, in to je največje zadovoljstvo.

Če se obrnemo še v prihodnost – kaj je tisto, kar lahko od Tadeja Pogačarja pričakujemo v naslednji sezoni?

Nedvomno bo glavni cilj Dirka po Franciji, ker je to najpomembnejša dirka na svetu in so kolesarji na njej tudi najbolj opaženi. Programi bodo določeni decembra, vendar lahko rečem, da bo Tadej vsakič, ko si bo pripel številko na hrbet, poskrbel za spektakel. Ko bodo ljudje prižgali televizijo, da bi spremljali dirko, na kateri bo nastopal Tadej Pogačar, bodo zagotovo dobili nekaj posebnega. Ne glede na to, ali bo zmagal ali ne, Tadej Pogačar bo na vsaki dirki poskrbel za to, da bo dirka spektakularna.