Komaj 20-letna Caroline Wozniacki je četrta najmlajša številka ena ženskega tenisa v zgodovini. Foto: EPAWozniackijeva je v koledarskem letu 2010 v ženski konkurenci odigrala največ dvobojev. Foto: EPADanska lepotica je strastna navijačica Liverpoola, v začetku novembra si je na Anfieldu ogledala tudi derbi s Chelseajem, ki ga je dobila domača ekipa (2:0). Njen najljubši nogometaš je Fernando Torres, podrobno pa tudi spremlja kariero rojaka in Torresovega soigralca, Daniela Aggerja. Foto: EPA'Caro' je bila na Odprtem prvenstvu ZDA ena izmed glavnih favoritinj za končno slavje, a je morala v polfinalu premoč priznati Veri Zvonarjovi. Foto: EPADanka je v letu 2010 s teniškimi nastopi zaslužila slabih 4,5 milijona dolarjev, v karieri pa skupno 7,7 milijona ameriških zelencev. Foto: EPA
Sezono je začela precej povprečno, nato pa je proti koncu leta eksplodirala in si s fantastičnimi igrami priigrala naziv najboljše tenisačice na svetu. Teniški svet je osvojila Caroline Wozniacki.
Komaj 20-letna Caroline Wozniacki je četrta najmlajša številka ena ženskega tenisa v zgodovini. Foto: EPA
Oglas
Wozniackijeva je v koledarskem letu 2010 v ženski konkurenci odigrala največ dvobojev.
Foto: EPA
Naziv najboljše na svetu je zame zelo velik dosežek in vesela sem, da je ves trud, ki sem ga leta in leta vlagala na treningih, končno poplačan.
Danska lepotica je strastna navijačica Liverpoola, v začetku novembra si je na Anfieldu ogledala tudi derbi s Chelseajem, ki ga je dobila domača ekipa (2:0). Njen najljubši nogometaš je Fernando Torres, podrobno pa tudi spremlja kariero rojaka in Torresovega soigralca, Daniela Aggerja.
Foto: EPA
Sem velika navijačica Liverpoola. Ogledam si skoraj vsako tekmo, saj imam nogomet zelo rada. Ko imam prosti čas, si vselej ogledam tekmo svojega najljubšega kluba. Poznam tudi Daniela Aggerja. Rada spremljam danske športnike, zato imam pod drobnogledom tudi njega.
'Caro' je bila na Odprtem prvenstvu ZDA ena izmed glavnih favoritinj za končno slavje, a je morala v polfinalu premoč priznati Veri Zvonarjovi.
Foto: EPA
Danka je v letu 2010 s teniškimi nastopi zaslužila slabih 4,5 milijona dolarjev, v karieri pa skupno 7,7 milijona ameriških zelencev.
Foto: EPA
Clijstersovi naslov, Wozniackijeva številka ena
Wozniackijeva je postala šele deseta najboljša igralka na svetu, odkar je leta 1975 začela veljati WTA-lestvica. Čeprav ji večji del sezone ni kazalo dobro, je na koncu ujela sanjsko formo in dobila pet od zadnjih osmih turnirjev, zaigrala pa je tudi v finalu zaključnega turnirja v Dohi. Ni kaj, med zvezde se je izstrelila še ena mlada tenisačica, ki je s komaj 20 leti četrta najmlajša številka ena ženskega tenisa. Hitrejše od nje so bile le Martina Hingis (16), Monika Seleš in Steffi Graf (obe 18 let). Sezono je končala z 62 zmagami in 17 porazi.
Trud končno poplačan "Leto 2010 je bilo najbolj noro leto doslej. To je bilo tudi leto, v katerem sem uresničila svoje sanje in sezono zaključila kot najboljša teniška igralka na svetu," je dejala presrečna Danka in dodala: "Naziv najboljše na svetu je zame zelo velik dosežek in vesela sem, da je ves trud, ki sem ga leta in leta vlagala na treningih, končno poplačan."
TURNIR
KROG
NASPROTNIK
Sydney
1. krog
L. Na
OP Avstralije
4. krog
L. Na
Indian Wells
Finale
J. Janković
Miami
Četrtfinale
J. Henin
Ponte Vedra
Zmaga
O. Govorcova
Charleston
Polfinale
V. Zvonarjova
Stuttgart
2. krog
L. Šafarova
Rim
3. krog
M. J. Martinez
Madrid
2. krog
A. Bondarenko
Varšava
Četrtfinale
Ž. Ženg
OP Francije
Četrtfinale
F. Schiavone
Eastbourne
1. krog
A. Rezai
Wimbledon
4. krog
P. Kvitova
Köbenhavn
Zmaga
K. Zakopalova
Cincinnati
3. krog
M. Bartoli
Montreal
Zmaga
V. Zvonarjova
New Haven
Zmaga
N. Petrova
OP ZDA
Polfinale
V. Zvonarjova
Tokio
Zmaga
J. Dementjeva
Peking
Zmaga
V. Zvonarjova
Zaključni turnir
Finale
K. Clijsters
Obožuje nogomet in - Liverpool! 'Caro' se poleg tenisa ukvarja še z drugimi športi. Zelo blizu ji je rokomet, velikokrat se sprosti v bazenu, če ji čas dopušča, rada zaigra tudi na klavir. Veliko pozornosti pa namenja predvsem nogometu, ki ga, kljub temu da je večji del leta na poti, podrobno spremlja. Wozniackijeva je, namreč, velika navijačica nogometnega kluba Liverpool, od nogometašev pa ji je najbliže Fernando Torres, ki ji je lani za božič podaril Liverpoolov dres s svojim podpisom. 20-letnica si je 7. novembra letos na Anfieldu ogledala tudi derbi med Liverpoolom in Chelseajem, ki ga je z 2:0 dobila domača ekipa, oba zadetka pa je dosegel prav njen najljubši igralec. "Sem velika navijačica Liverpoola. Ogledam si skoraj vsako tekmo, saj imam nogomet zelo rada. Ko imam prosti čas, si vselej ogledam tekmo svojega najljubšega kluba," je dejala številka ena ženskega tenisa in sklenila: "Poznam tudi Daniela Aggerja. Rada spremljam danske športnike, zato imam pod drobnogledom tudi njega."
Sezona
Končno mesto
Odigrani turnirji
Št. točk
2006
237
10
?
2007
64
15
464
2008
12
22
1678
2009
4
26
5875
2010
1
21
8035
Čaka na svoj prvi grand slam Čeprav je Wozniackijeva sezono končala na prvem mestu WTA-lestvice, je še vedno brez osvojenega turnirja za grand slam. Še najbolje se je odrezala na Odprtem prvenstvu ZDA v Flushing Meadowsu, kjer je bila sicer glavna favoritinja za končno zmago, a je v polfinalu klonila pred veliko tekmico Zvonarjovo (letos sta se udarili petkrat, Danka je dobila tri dvoboje) s 6:4 in 6:3. Igrala pa je tudi v četrtfinalu Odprtega prvenstva Francije, kjer je naposled v napetem obračunu s 7:6 (5), 6:7 (4) in 6:2 izgubila s poznejšo zmagovalko, Italijanko Francesco Schiavone. Je bila pa zato veliko uspešnejša na WTA-turnirjih, saj jih je osvojila kar šest in si z njimi tudi pomagala do uvrstitve na zaključni turnir, kjer je zaigrala v velikem finalu. S 185 točkami je dobila tudi poletno 6-tedensko ameriško teniško turnejo, s 125 oziroma 115 točkami sta ji sledili Clijstersova in Svetlana Kuznecova.
Odigrala je največ dvobojev V letu 2010 je prav danska tenisačica odigrala največ dvobojev, in sicer 79 oziroma kar 11 več od najbližje zasledovalke Izraelke Shahar Peer (68). Drugouvrščena na končni WTA-lestvici Vera Zvonarjova je na igrišče stopila 67-krat, tretja igralka sveta Kim Clijsters pa le 46-krat (30. mesto). Spodaj si oglejte seznam petih najbolj zaposlenih tenisačic leta 2010:
Igralka
Dvoboji
Zmage
Porazi
%
Wozniacki
79
62
17
78,5
Peer
68
47
21
69,1
Zvonarjova
67
49
18
73,1
Pennetta
67
45
22
67,2
Errani
65
36
29
55,4
Je imela res srečo? Kljub izjemnim predstavam v zadnjem delu sezone pa Wozniackijeva še ni prepričala nekaterih teniških navdušencev, ki so prepričani, da Danka ne bi tako blestela, če bi na poletnih turnirjih nastopili sestri Venus in Serena Williams. Prva je zadnji del sezone izpustila zaradi poškodbe levega kolena, druga pa je 7. julija v Münchnu bosa stopila na črepinje, zaradi česar je 11. oktobra tudi izgubila primat ženskega tenisa. Poškodba je celo tako resna, da je že odpovedala nastope na Odprtem prvenstvu Avstralije leta 2011. Res je tudi, da Wozniackijeva sester Williams še nikoli ni premagala (0-6), a to še ne pomeni, da se je na vrhu WTA-lestvice znašla po naključju. Po slabem začetku sezone ni obupala in se je s trdim delom počasi, a zanesljivo začela vzpenjati po WTA-lestvici, kjer je vrh dosegla sredi oktobra.
Več o njeni zmagoviti sezoni pa si preberite v spodnji fotozgodbi:
Naziv najboljše na svetu je zame zelo velik dosežek in vesela sem, da je ves trud, ki sem ga leta in leta vlagala na treningih, končno poplačan.
Sem velika navijačica Liverpoola. Ogledam si skoraj vsako tekmo, saj imam nogomet zelo rada. Ko imam prosti čas, si vselej ogledam tekmo svojega najljubšega kluba. Poznam tudi Daniela Aggerja. Rada spremljam danske športnike, zato imam pod drobnogledom tudi njega.
Clijstersovi naslov, Wozniackijeva številka ena
Wozniackijeva je sezono začela s turnirjema v Avstraliji. Najprej je nastopila na WTA-turnirju v Sydneyju, nato pa še na Odprtem prvenstvu Avstralije v Melbournu. Na obeh turnirjih je morala premoč priznati Kitajki Li Na, ki je bila v Sydneyju že v 1. krogu boljša z 2:6, 6:3 in 6:2, v Melbournu pa sta se tenisačici srečali v 4. krogu (6:4, 6:3). Na OP Avstralije je nastopila tudi v dvojicah, a je z Anabel Medino Garrigues izpadla že v 1. krogu proti paru Bascinszky/Garbin (6:4, 6:4). Čeprav je izpadla že v 4. krogu med posameznicami, se je na WTA-lestvici dvignila na 3. mesto. Foto: EPA
Na BNP Paribas Opnu v Indian Wellsu je Danka prikazala malce boljšo formo in zaigrala tudi v finalu turnirja, kjer pa je v dveh nizih gladko izgubila z Jeleno Janković (6:2, 6:4). Na poti do finalnega obračuna je premagala Vanio King, Marijo Kirilenko, Nadio Petrovo, Dži Dženg in Agnieszko Radwansko. Foto: EPA
'Caro' se je nato odpravila na Florido, kjer je zaigrala na težkem turnirju v Miamiju. Že v 2. in 3. krogu je imela nemalo težav s Cvetano Pironkovo in Marijo Kirilenko - obe je odpravila šele v tretjem nizu. V 4. krogu je brez težav izločila Anastazijo Pavljučenkovo (6:2, 6:2), nato pa v četrtfinalu klonila pred povratnico svetovnega tenisa Justine Henin. Prvi niz je Danka še dobila, nato pa je bila Belgijka enostavno premočna (6:7 (5), 6:3, 6:4). Poraz je ni dotolkel, saj se je že na naslednjem turnirju v Ponta Vedri veselila končne zmage. V finalu je strla odpor Olge Govorcove s 6:2 in 7:5. Foto: EPA
Zadnji turnir v ZDA pred odhodom v Evropo je Danka odigrala v Charlestonu, kjer se je prebila v polfinale, a je morala zaradi poškodbe gležnja dvoboj proti Veri Zvonarjovi v drugem nizu pri rezultatu 4:2 predati. Poškodba, ki je bila sicer zelo resna, ji je vzela ogromno energije, prav tako pa je imela tudi velik vpliv na njeno igro, saj je na naslednjih treh turnirjih v Stuttgartu, Rimu in Madridu izpadla že v uvodnih krogih. Na turnirju v Varšavi je zaradi bolečin v gležnju predala četrtfinalni dvoboj Dži Dženg. Foto: EPA
Na Odprtem prvenstvu Francije je bila 3. nosilka, a je teniška javnost zaradi slabih rezultatov na preteklih turnirjih ni uvrščala med favoritinje za končno slavje. Vseeno je Wozniackijeva prikazala dobro igro, s katero je v 1. krogu odpravila Aljo Kudrjavcevo (6:0, 6:3), v 2. Tatjano Garbin (6:3, 6:1), v 3. krogu pa še Alexandro Dulgheru (6:3, 6:4). Sledil je zelo napet obračun 4. kroga, v katerem je na koncu vendarle strla odpor Italijanke Flavie Pennette s 7:6 (5), 6:7 (4) in 6:2. Caroline je postala ena izmed glavnih favoritinj za osvojitev naslova, a ji je sanje že v naslednjem krogu, četrtfinalu, razblinila poznejša zmagovalka Francesca Schiavone (6:2, 6:3). V Parizu je nastopila tudi v dvojicah, a je z Danielo Hantuchovo v 2. krogu dvoboj predala sestrama Williams. Foto: EPA
Sledila je turneja na Otoku, kjer ji ni uspelo ponoviti uspeha iz lanske sezone, ko je osvojila turnir v Eastbournu. Tam je letos izpadla že v 1. krogu proti Aravane Rezai (7:6 in 6:3). V Wimbledonu je bila znova 3. nosilka, a se je morala od 'svete trave' posloviti po štirih odigranih krogih, s 6:2 in 6:0 je bila usodna Petra Kvitova. 'Caro' se je nato vrnila v domovino, kjer je dobila domači turnir. V Köbenhavnu ji ni bilo para, padle so Petra Martić, Iveta Benesova, Julia Goerges, Ana Čakvetadze, v finalu pa je morala Danki premoč s 6:2 in 7:6 (5) priznati še Klara Zakopalova. Domači turnir se je izkazal za odskočno desko, ki jo je Wozniackijeva krvavo potrebovala. Po tem je do konca sezone osvojila več kot polovico turnirjev, na katerih je nastopila ... Foto: EPA
Najprej je sicer sledil presenetljiv poraz v 3. krogu turnirja v Cincinnatiju, kjer je s 6:4 in 6:1 klonila pred Marion Bartoli, a je nato sledila prava eksplozija, zaradi katere je tudi osvojila ameriško turnejo. Dobila je namreč naslednja dva turnirja v Montrealu in New Havenu. V prvem finalu je s 6:3 in 6:2 odpravila veliko tekmico Vero Zvonarjovo, v drugem pa je ugnala še eno Rusinjo, Nadjo Petrovo s 6:3, 3:6 in 6:3. Foto: EPA
Na vrsti je bil še zadnji grand slam v sezoni. Na Odprtem prvenstvu ZDA je bila zaradi odsotnosti Serene Williams prva nosilka in zopet glavna favoritinja za končni uspeh. Svojo odlično formo je potrdila v prvih treh krogih, kjer je nasprotnicam v šestih nizih dopustila le tri igre! V 4. krogu je sledila prava poslastica v dvoboju z Marijo Šarapovo, ki na izjemne Wozniackijeve forhende ni imela odgovora (6:3, 6:4). V četrtfinalu je izločila Dominiko Cibulkovo (6:2, 7:5), sanje o ponovitvi finala izpred leta dni pa ji je razblinila Zvonarjova, ki je bila v polfinalu boljša s 6:4 in 6:3. V Flushing Meadowsu je nastopila tudi v dvojicah. Z Danielo Hantuchovo se je od turnirja poslovila v 2. krogu s porazom proti navezi Mattek/Shaughnessy (7:6 (3), 6:4). Foto: EPA
Do konca sezone oziroma do sklepnega dela se je Danka udeležila še dveh turnirjev. Odpotovala je na daljni vzhod, kjer je nastopila na turnirjih Azijske turneje v Tokiu in Pekingu. Na Japonskem je bila v finalu z 1:6, 6:2 in 6:3 boljša od Rusinje Jelene Dementjeve, v Pekingu pa si je že z zmago v 3. krogu nad Petro Kvitovo (6:3, 6:2) zagotovila 1. mesto na WTA-lestvici po končani sezoni. V finalu je nato s 6:3, 3:6 in 6:3 premagala Zvonarjovo. Foto: EPA
Zaključni turnir v Dohi je tenisačica iz Odenseja začela z dvobojem proti Francesci Schiavone, ki jo je odpravila v treh nizih s 3:6, 6:1 in 6:1, nato pa izgubila proti Samathi Stosur, ki je bila boljša s 6:4 in 6:3. Uvrstitev med najboljše štiri si je zagotovila s slavjem proti Jeleni Dementjevi (6:1, 6:1). V finale, kjer se je udarila s Kim Clijsters, se je uvrstila prek Zvonarjove (7:5, 6:0). Uvodni niz je dobila Belgijka, a se je Caroline vrnila in izsilila tretji, odločilni niz, kjer pa je bila Clijstersova enostavno boljša. Zaključnega turnirja ji ni uspelo osvojiti, je pa zato Wozniackijeva s 1.250 točkami naskoka že pri 20 letih uresničila sanje in postala najboljša tenisačica leta 2010. Foto: EPA
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje