Foto:
Foto:

Gre za diplomatsko listino, ki prikazuje že znana stališča in dokumente o izključnem gospodarskem območju. Dokument je hrvaško zunanje ministrstvo diplomatskim predstavništvom v EU-ju in na več drugih evropskih naslovov poslalo že dan prej. Hrvaška diplomacija naj bi namreč od EU-ja dobila nalogo, da predstavi in pojasni dokument ter da argumentirano lobira za hrvaško pozicijo, še piše Jutarnji list, ki pa ne navaja virov.

V position paperju sta dve analizi in dva zemljevida, pri izdelavi katerih je sodeloval minister za ribištvo pri hrvaškem ministrstvu za kmetijstvo Ivan Katavič, prikazujeta pa uničenje ribjega fonda v Jadranskem morju v zadnjih 50 letih.

Ena od analiz tako prikazuje stanje hrvaškega podmorja in morja neposredno po drugi svetovni vojni leta 1948. Ker med vojno ni bilo ribolova s kočami, je bilo morje takrat "deviško". Analizo o stanju odprtega morja na Jadranu za obdobje od 1996 do 2002 je sponzoriral EU, pri njeni izdelavi pa so sodelovali Italijani, Slovenci in Hrvati. Primerjava obeh analiz je pokazala katastrofalno stanje podmorja in morja, predvsem na odprtem morju, zatrjuje hrvaška stran.

Hrvška predlagala delovni zajtrk v Bruslju
V zvezi z EEZ-jem potekajo v Rimu hrvaško-italijanski pogovori na ravni strokovnjakov obeh zunanjih ministrstev. Poleg tega pa je Hrvaška predlagala delovni zajtrk, ki bo 23. septembra v Bruslju, v sklopu priprav na novembrsko beneško konferenco sredozemskih držav pod okriljem EU-ja. Kot piše Jutarnji list, je slovenska stran v sredo sprejela udeležbo na omenjenem delovnem zajtrku, na katerem bodo sodelovali tudi drugi predstavniki držav ob Jadranskem morju.