Sezona, v kateri je na novoletni turneji osvojil zlatega orla in postal tudi svetovni prvak v poletih. Vse to na Elanovih smučeh.
Umik Elana, priložnost in izziv
Po koncu šampionske sezone pa se je slovenski proizvajalec smuči šokantno umaknil iz skokov. V ospredje je stopil Peter Slatnar: "Prišlo je kot strela z jasnega. Že pred tem smo se velikokrat šalili, da bomo, ko Elan ne bo več delal smuči, v ospredje stopili mi. Tisto poletje so mi dejali, da imamo dve možnosti. Ali bo šla proizvodnja skakalnih smuči v Sloveniji v pozabo ali pa boste pri Slatnarju to proizvodnjo prevzeli, stopili v te škornje in tradicijo nadaljevali pod svojim imenom. Na neki način nam je to seveda laskalo, po drugi strani pa je bilo prisotnega kar nekaj strahu. Ti škornji so bili namreč res ogromni. Zdaj vidimo, da še celo večji, kot smo pričakovali."
Že prva tekma nove sezone svetovnega pokala za moške je prinesla prvo zmago. V izteku skakalnice v Ruki se je veselil Domen Prevc. Zdaj je širša javnost bolje spoznala Petra Slatnarja, podjetnika in inovatorja iz Cerkelj na Gorenjskem: "Če nisi, po domače povedano, nekoliko 'usekan' na ta šport, je težko. Skoke imam rad od malega. Letos mineva 50 let, odkar sem tako ali drugače zapisan smučarskim skokom."
Izbrane besede najboljših
Podjetje Petra Slatnarja s smučmi opremlja skupno približno 80 skakalk in skakalcev na najvišji ravni: "Tisti skakalci na najvišji ravni, ki ne delajo težav, uporabljajo tri ali štiri pare smuči. Morda imajo še kakšen par smuči za poletje, v obdobju testiranja. Bolj zahtevni skakalci pa imajo več parov. Nekateri iščejo izgovore v opremi, torej v smučeh, dresih in skakalnih čevljih. Timi Zajc, Anže Lanišek, Lovro Kos in pred upokojitvijo Peter Prevc so skakalci, ki v trenutku, ko najdejo par smuči, ki jim ustreza, tega držijo pri sebi kot sveti gral. Ko imajo prave smuči, jih ne menjajo."
Nekaj mnenj o sodelovanju s Petrom Slatnarjem smo poiskali v slovenski reprezentanci. "Brez Petra Slatnarja in njegovih inovacij ter konstantnega razmišljanja, kako razvijati opremo, slovenski skakalci ne bi bili tam, kjer smo," pove Anže Lanišek. Lovro Kos pa dodaja: "Slovenci smo res lahko srečni, da imamo Petra Slatnarja. Stanuje blizu in hitro se lahko zapelješ do njega ter urediš vse v povezavi z opremo. Tudi z njegovimi sodelavci se lahko pogovoriš. Skupaj razmišljamo, kako kaj izboljšati. Velikokrat nas obišče tudi na treningu."
Precej lažje je tudi stroki z glavnim trenerjem Robertom Hrgoto na čelu: "Preden se je Peter začel ukvarjati s skakalnimi vezmi in smučmi, smo močno zaostajali za konkurenco. Odkar je on z nami, imamo opremo, ki jo konkurenca skuša posnemati. Nekatere inovacije so bile celo tako napredne, da jih je Mednarodna smučarska zveza prepovedala."
V letošnji sezoni se je za Slatnarjeve smuči odločil tudi štirikratni olimpijski prvak Simon Ammann. Dve zlati olimpijski medalji je pred več kot dvajsetimi leti v Salt Lake Cityju osvojil na Elanovih smučeh in nato preizkusil še druge proizvajalce. Takole o veteranu v smučarskih skokih govori Peter Slatnar: "Simon Ammann je poseben tip skakalca. Njegov skakalni občutek je zelo izbrušen. Hoče najboljšo opremo in v njej išče podrobnosti. Z našo smučko dobi tisto, kar potrebuje in ima najboljši občutek."
Tudi 43-letni Švicar o Slatnarju govori z izbranimi besedami: "Res je izjemno, kako se lahko s Petrom pogovarjaš in izmenjuješ ideje. Tudi sam ves čas iščem nekaj novega v našem športu. Veliko razmišljam o tem in lepo je ta razmišljanja deliti z drugimi. Še posebej pomembno je, da imaš človeka, ki te ideje lahko tudi udejanji. Preprosto unikaten je."
Simbol čistosti in pozitivnosti
Veliki kristalni globus je na Slatnarjevih smučeh v lanski sezoni dvignila Nika Prevc. Pred sedmimi leti je to uspelo tudi rekorderki po številu zmag v ženskem svetovnem pokalu Japonki Sari Takanaši. Njeni uspehi so slovensko znamko smuči ponesli tudi na Daljni vzhod. "Sara Takanaši je doma velika športna zvezda in je zelo priljubljena. Lahko da je to naključje ali pa tudi ne. Barvi naših smuči, kombinacija modre in biserno bele, na Japonskem simbolizirata čistost in pozitivnost. Tudi zato je naša znamka v deželi vzhajajočega sonca dobro sprejeta," pojasnjuje Slatnar.
Razvoj skakalnih čevljev zastal
Večina skakalk in skakalcev v svetovnem pokalu uporablja Slatnarjeve vezi. V moderni proizvodnji se tudi pri tem delu opreme ves čas iščejo posodobitve. Slatnar že nekaj časa razvija tudi skakalne čevlje, pri katerih je razvoj v skakalnem svetu pravzaprav najbolj zastal: "Večina skakalcev na najvišji ravni še vedno uporablja, v šali rečeno, prazgodovinski model čevlja. To so čevlji, ki so bili razviti v petdesetih letih prejšnjega stoletja. Poskušali smo narediti kopijo, pa ne gre, ker preprosto ni več strojev, ki bi jih izdelovali. Tako stari so. Zato smo že poskusili in oblikovali nekaj različnih lastnih tipov čevljev. Ko bomo svojo znamko čevlja tudi predstavili javnosti in jo dali v uporabo, ne bomo obljubljali, da je z njimi mogoče leteti deset metrov več kot s starimi. Tako taktiko so pred časom izbrali poljski proizvajalci novih čevljev. Sam si želim, da bi hitrost na naletu s tem čevljem izboljšali za desetinko ali dve kilometra na uro. Če bodo občutki boljši, se bo za 10 ali 15 odstotkov izboljšala ponovljivost voženj po zaletni smučini. To bi nas zadovoljilo. Če bo čevelj dodal še boljši nadzor nad smučmi v zraku, pa se bo na velikih skakalnicah dalo pridobiti kakšen meter. "
Je pa tudi del opreme, s katerim se Peter Slatnar in njegovi sodelavci ne ukvarjajo. To so skakalni dresi, ki doživljajo spremembe na začetku vsake nove sezone, in vedno se najdejo načini, kako nova pravila nekoliko prilagoditi. Tudi v tej sezoni je tako. A Peter Slatner je za konec jasen: "Lahko imaš najboljši skakalni dres, zlate smuči, najnovejše vezi in čevlje, toda če skakalec in skakalka nista v pravi formi, potem se ne da leteti v 'poden'."
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje