Leta 2019 je za Turčijo postal evropski prvak, dve leti pozneje pa je na olimpijskih igrah osvojil peto mesto. Foto: EPA
Leta 2019 je za Turčijo postal evropski prvak, dve leti pozneje pa je na olimpijskih igrah osvojil peto mesto. Foto: EPA

Miha Žgank je leta 2017 v Budimpešti osvojil srebrno kolajno. Sledila je močna finančna ponudba turške zveze, ki je po dobrem premisleku ni zavrnil. Kimono s turško zastavo, v njem je postal tudi evropski prvak, je nosil sedem let, v zadnjih sezonah pa nekajkrat dejal, da bi športno pot rad končal v slovenski reprezentanci.

Pa še spomin na leto 2017, ko je v kimonu Slovenije postal svetovni prvak. Foto: EPA
Pa še spomin na leto 2017, ko je v kimonu Slovenije postal svetovni prvak. Foto: EPA

Čaka na morebitno ponudbo
Kako naprej, se za zdaj še ni odločil: "Vse skupaj je še prezgodaj. Uživam v judu, pogrešam pa Slovenijo. Res se rad vračam, zdaj doma uživam na domačih tekmah." 30-letnik zdaj čaka na morebitno novo ponudbo iz Turčije, kjer so po igrah v Parizu dobili novega predsednika. "Veliko je odvisno od tega, kakšni bodo pogoji in to bo odločilo, kako naprej," je brez dlake na jeziku povedal Celjan, ki v Sloveniji nima prave možnosti, da s športom zasluži večjo vsoto.
Tudi z vidika juda ima Turčija veliko prednost: "Včasih prav pogrešam to močno moško ekipo in reprezentančno delo."

Pomagal Ruslanju Jankovskiju
Nazadnje je v Slovenj Gradcu pomagal glavnemu trenerju Ruslanju Jankovskiju pri pripravi ekipe za državno prvenstvo, na kateri so Korošci na koncu zasedli drugo mesto: "Na ta način tudi sam treniram, prepričan pa sem, da so Slovenjgradčani trenutno najmočnejša ekipa v državi." V primeru vrnitve bi bil prav Slovenj Gradec lahko sredina, kjer bi nadaljeval treninge: "To je ena od možnosti. Sam pa sem Celjan, dolgo sem treniral z Marjanom Fabjanom in z njim imava odlične odnose. Res pa je, da tam trenutno ni kakovostne moške ekipe. Seveda pa so klubi tudi v Mariboru in Ljubljani."

Spremenil rutino
A vsaj kratkoročno Žgank še vedno počiva po napornem olimpijskem obdobju in se z različnimi menjavami sredin ne ukvarja: "Delam 30, morda celo 40 odstotkov manj juda kot v enakem obdobju lani. Judo treniram dvakrat ali trikrat na teden, v Turčiji je bilo to vsaj petkrat. Spremenil sem rutino in uživam v tem, kar počnem. Namesto juda trenutno bolj pohajam, kolesarim, plavam ... Potrebujem še nekaj mesecev spremembe, morda pol leta in potem bom vedel, kako in kaj naprej."

Leta 2018 je gostoval v podkastu Številke

114 Nastop za drugo državo - gost Mihael Žgank