Klasiko znanstvenofantastičnega filma je leta 1982 režiral Ridley Scott, dogajanje temelji na zgodbi kultnega pisca žanrske literature Philipa K. Dicka. Ta je leta 1968 izdal roman Do Androids Dream of Electric Sheep. Mimogrede, Dick je umrl ravno leta 1982.
Zgodba Blada Runnerja je postavljena v leto 2019, zato smo se ob tej priložnosti odločili, da naslednjo epizodo Številk posvetimo prav temu filmu in vprašanju z začetka tega zapisa.
Če ne želite ničesar izvedeti o filmu, ne berite naprej.
Povsem kratka obnova dogajanja: Rick Deckard (Harrison Ford) je nekdanji policist, ki dobi nalogo, da ujame štiri replikante, štiri androide in jih ubije (v jeziku filma "upokoji"). Androide proizvaja podjetje Tyrell in jih kot sužnje pošilja v vojne na druge planete. Androidi imajo vgrajen tudi svoj konec, saj ne morejo živeti več kot štiri leta. Četverica se vrne na Zemljo in si želi podaljšati svoje življenje. Zelo človeško, seveda. Vodja pobegle četverice je Roy Batty (Rutger Hauer).
V vesolju Blada Runnerja obstaja test, ki določi, ali je subjekt na drugi strani mize človek ali android, imenuje se test Voight-Kampff. Primer uporabe tega testa je v spodnjem posnetku (za iztrebljevalca Holdna se ne konča ravno najbolje).
Analiza čustvenih reakcij naj bi torej pomenila ključ do izhodiščnega vprašanja. Film odpira tudi številne druge teme in vidike, o katerih bomo govorili v tokratni epizodi. Svojo vizijo filma bo podal filozof in filmski ljubitelj Mirt Komel.
Gosta opisala Neža Prah Seničar
V šesti sezoni, v kateri se ukvarjamo ravno z vprašanjem, kaj naj dela ljudi, imamo novost, rubriko Lepa beseda lepo mesto najde, v kateri gosta opiše nekdo, ki ga pozna tako ali drugače, četudi ga je morda spoznal le enkrat, kar v dotičnem primeru velja za voditeljico TV-oddaje Osvežilna fronta Nežo Prah Seničar.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje