58-letni Abe ima v javnosti precej visoko podporo za svojo gospodarsko politiko, imenovano 'Abenomika'. Foto: Reuters
58-letni Abe ima v javnosti precej visoko podporo za svojo gospodarsko politiko, imenovano 'Abenomika'. Foto: Reuters

Kot kažejo končni izidi, je njegova Liberalnodemokratska stranka (LDP) dobila 65 sedežev, njena koalicijska partnerka Novi Komeito pa 11 od skupno 121, ki so bili na volitvah na voljo.

Obeta se torej, da bo večletni patpoložaj na Japonskem končan. Potem ko se je v kratkih razdobjih izmenjalo šest premierjev, naj bi imel Abe zdaj le malo ovir pri sprejemanju bolečih gospodarskih reform, med katerimi sta liberalizacija gospodarstva in zvišanje prometnega davka, s katerimi želi upočasniti rast japonskega javnega dolga.

Država se s krizo bojuje že 15 let
Vladna koalicija je po zmagi obljubila, da bo nadaljevala oživljanje gospodarstva in premagala krizo, ki državo pesti že 15 let. Voditelji vladnih strank pa so dejali, da pomeni zmaga izraz podpore Abejevi gospodarski politiki. Abe, ki je položaj zasedel decembra lani, je po objavi prvih izidov dejal, da mora odgovoriti na upanje ljudi, da bo dosegel gospodarsko okrevanje, "ki ga bodo lahko dejansko občutili".

Napovedal je hitro izvedbo svojih političnih in gospodarskih ukrepov. "Naša zmaga pomeni, da prebivalstvo želi stabilno in odločno vlado," je Abe komentiral volilni izid in obljubil hitre odločitve. "Želimo omogočiti krepko izboljšanje zaposlovanja, zvišanje plač in povečanje investicij podjetij," je zatrdil. Med nadaljnjimi ukrepi njegove vlade bodo med drugim davčne olajšave za podjetja, posebne poslovne cone, načrti za spodbujanje zaposlovanja žensk in vključitev Japonske v območje proste trgovine ob Tihem oceanu.

Nizka volilna udeležba
Glavna opozicijska demokratska stranka je na volitvah, na katerih so izbirali polovico od skupno 242 poslanskih mest v zgornjem domu parlamenta, dobila samo 17 sedežev, kar je najslabši izid od ustanovitve stranke leta 1996. V zgornjem domu ima zdaj skupno 59 poslancev. Komunistična stranka pa je z osmimi sedeži dosegla svoj najboljši izid od ustanovitve leta 1998. "To je naš ključen korak naprej za ofenzivo proti LDP-ju," je dejal vodja komunistične stranke Kazuo Šii. Po njegovih podatkih se ljudje bojijo, da bo LDP dobil absoluten nadzor.

Na zadnjih volitvah v zgornji dom parlamenta leta 2007 je LDP Abeja, ki je bil tudi takrat premier, prvič v svoji zgodovini izgubil večino v zgornjem domu parlamenta. Skupaj ima stranka LDP zdaj v zgornjem domu 115 sedežev, kar pa je še vedno premalo, da bi si sama zagotovila večino v zgornjem domu z 242 sedeži. Skupaj s koalicijsko stranko Novi Komeito imata 135 sedežev.

Volilna udeležba je bila 51,57-odstotna, najnižja od leta 1995.

Za polovico od 242 sedežev zgornjega doma parlamenta volitve potekajo vsake tri let. Letos se je za 121 sedežev potegovalo 433 kandidatov. Poslanci imajo šestletni mandat.