Predstavniki mednarodno priznane vlade narodne enotnosti in upornikov pod vodstvom generala Kalife Haftarja so dogovor dosegli pod okriljem Združenih narodov, ki podpis označujejo kot trenutek, ki se bo zapisal v zgodovino.
"Ključen znak upanja"
Posebna odposlanka Združenih narodov za Libijo Stephanie Williams v dogovoru vidi "ključen znak upanja za prebivalce Libije", ki se je po strmoglavljenju dolgoletnega diktatorja Moamerja Gadafija pogreznila v kaos. Posvarila je, da je jih pri uveljavljanju zavez iz dogovora čaka še veliko dela.
Prekinitev ognja je po njenih besedah trajna, začela pa bo veljati nemudoma. V skladu z dogovorom se vse v boje vpletene enote vračajo v svoja oporišča, vsi tuji borci pa morajo Libijo zapustiti v roku treh mesecev, je napovedala na novinarski konferenci, ki jo povzemajo tuje tiskovne agencije.
Dve strani
V državi, bogati z nafto, je že vse od strmoglavljenja Gadafija leta 2011 vojna. Za oblast se borita Haftar in na njegovi strani tudi leta 2014 izvoljeni parlament v Tobruku ter mednarodno priznana vlada v Tripolisu, ki uživa podporo Turčije, Katarja in Italije, medtem ko Združeni arabski emirati, Rusija in Egipt podpirajo Haftarja.
Strani sta konec avgusta dosegli dogovor o takojšnji ustavitvi sovražnosti, od tedaj pa sta se sešli na mirovnih pogovorih v Maroku, na katerih sta pripravili osnutek procesa za oblikovanje novega predsedniškega sveta in imenovanje novega predsednika vlade.
Predsednik vlade narodne enotnosti Fajez Al Saradž je pred približno enim mesecem sporočil, da namerava v prizadevanjih za sklenitev mirovnega sporazuma v državi v šestih tednih odstopiti.
EU poziva k uresničitvi dogovora
Evropska komisija je dogovor pozdravila kot dobro novico, a obenem izpostavila, da je zdaj pomembna njegova uresničitev, ki predstavlja težjo nalogo.
"Dogovor o trajnem premirju je ključnega pomena za obnovo političnega dialoga," je novinarjem dejal govorec visokega zunanjepolitičnega predstavnika Unije Josepa Borrella, Peter Stano.
Nemčija meni, da gre po dolgem času za "žarek upanja" za prebivalce Libije. "Dogovor o prekinitvi ognja končno obljublja spremembo smeri iz vojaške v politično logiko," je v izjavi zapisal nemški zunanji minister Heiko Maas.
"Čas bo pokazal, ali bo sporazum trajal"
Generalni sekretar Združenih narodov Antonio Guterres je dogovor o prekinitvi ognja pozdravil in ga označil za velik korak k miru in stabilnosti v Libiji.
"Preveč ljudi je predolgo trpelo. Preveč moških, žensk in otrok je umrlo zaradi konflikta," je po poročanju tujih tiskovnih agencij poudaril.
Turški predsednik Erdogan je po drugi strani skeptičen glede kredibilnosti dogovora, češ da ni bil dosežen na najvišji ravni.
"Čas bo pokazal, ali bo trajal," je po poročanju francoske tiskovne agencije AFP novinarjem v Carigradu dejal Erdogan.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje