V eksplozijah podtaknjenih bomb so življenje izgubili trije ljudje, ranjenih pa je bilo 264.
Generalni državni tožilec Eric Holder je v izjavi sporočil, da je tožilce pooblastil, da za Carnajeva zahtevajo smrtno kazen. V Kirgiziji rojenega Džoharja, ki se je v ZDA kot politični begunec z nemirnega Kavkaza preselil pri osmih letih, obtožnica dolži zagrešitve najhujšega terorističnega napada na ameriških tleh po 11. septembru.
"Narava dejanj in nastala škoda me silita k taki odločitvi," je še povedal Holder.
Carnajev se je izrekel za nedolžnega, datum sojenja pa še ni določen. Ameriška zvezna država Massachusetts sicer smrtne kazni ne pozna, a je pobudo prepustila zveznim oblastem.
Podlegla skrajnemu islamu?
Tožilstvo navaja, da je Džohar s svojim starejšim bratom Tamerlanom (ta je bil ubit v policijski akciji) iz ekonomlonca sestavil dve bombi, nato pa ju podtaknil blizu cilja maratona, ki vsako leto privabi na tisoče ljudi.
Brata sta po selitvi v ZDA leta 2002 živela v univerzitetnem mestu Cambridge, domu elitne univerze Harvard, zakaj sta se odločila izvesti napad, pa še vedno ni popolnoma jasno. Tisti, ki so ju poznali, pravijo, da je starejši brat v zadnjih letih prišel pod vpliv skrajnega islama, medtem ko mu je mlajši že od nekdaj sledil.
Ameriške oblasti menijo, da je bil napad maščevanje za ameriška vojaška posredovanja v muslimanskih državah, kar naj bi jim med zasliševanjem menda povedal osumljenec.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje